Zelzele bölgesine arama kurtarma grupları hareket etti

RAM

New member
Kahramanmaraş merkezli olarak 7,4 şiddetinde sarsıntı gerçekleşti.

Sarsıntı Kahramanmaraş’ın yanı sıra Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman ve Hatay’da da yıkıma sebep oldu.

AFAD VE TÜRK KIZILAY

Depremin akabinde Türk Kızılay ve AFAD’dan biroldukça takım zelzele bölgesine hareket etti.

Türk Kızılaydan yapılan açıklamada, sarsıntının akabinde Ankara Etimesgut’taki Kızılay Afet Operasyon Merkezinde kriz masası kurulduğu ve grupların bölge operasyon merkezleri ile Ankara’da bulunan merkez depolardan yüklediği barınma ve beslenme materyalleriyle sarsıntı bölgesine hareket ettiği açıklandı.

Kızılayın arama ve kurtarma takımlarının Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığının (AFAD) koordinesine yönlendirildiği bildirilen açıklamada, “Kızılay gönüllüleri de Kızılay takımlarına ve vatandaşlara dayanak olabilmek için harekete geçirilirken, AFAD’da kurulan uyum merkezinden gelebilecek öbür nazaranvlere yönelik olarak da Kızılayın planlamaları sürüyor.” denildi.

İSTANBUL

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde bölgeye İstanbul’dan arama kurtarma grupları ve yardım materyalinin gönderildiğini bildirdi.

Vali Yerlikaya, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Deprem, daha sonrasında AFAD’dayız. İstanbul’dan sarsıntı bölgesine birinci etapta 80 AFAD nazaranvlisi, 27 akredite belediye ve STK, 968 Arama Kurtarma gönüllüsü, 4 K9 köpeği, 2 tır ve yardım gereci yola çıktı. Başımız sağ olsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.” sözlerini kullandı.

SAKARYA

Sakarya’dan arama kurtarma grupları sarsıntıdan etkilenen vilayetlere sevk edildi.

AYDIN

Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu, yaşanan sarsıntının akabinde Aydın’dan da grupların yola çıktığını toplumsal medya hesabından duyurdu.

Başkan Çerçioğlu paylaşımında, “Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve etraf vilayetlerde de hissedilen 7.4 büyüklüğündeki sarsıntı yüreğimizi yaktı. Aydın Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma takımlarımız yardım ve dayanak için harekete geçti. Arama kurtarma gruplarımız; 4 tam donanımlı araç, 12 uzman işçi ve 2 arama kurtarma köpeği ile zelzele bölgesine hakikat yola çıktılar. Zelzeleden etkilenen vatandaşlarımıza her türlü takviyeye hazırız” açıklamasında bulundu.

SİİRT

Çevre vilayetlerde de şiddetli bir biçimde hissedilen sarsıntının çabucak akabinde Siirt’ten 45 kişilik takviye takımı Diyarbakır’a hareket etti.

Ekipte; AFAD işçisi, UMKE sıhhat vazifelisi, İtfaiye, Özel Yönetim çalışanı ve epeyce fazlaca sayıda iş makineleri yer alıyor.

SİVAS

Sivas’tan 135 kişilik dayanak grubu bölgeye hareket etti.

Edinilen bilgiye grupta; 75 AFAD çalışanı, 30 sıhhat vazifelisi, 20 AFAD gönüllüsü, 10 İtfaiye çalışanı, 10’u itfaiye aracı olmak üzere fazlaca sayıda araç yer alıyor.

ZONGULDAK, BARTIN, KARABÜK

onguldak, Bartın ve Karabük’ten de gruplar bölgeye sevk edildi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye takımından 80 kişi, AFAD’dan 10 kişi, Kdz. Ereğli Belediyesi’nden 10 kişi, ERİDAK’tan 5 ve UMKE’den 28 kişi Zonguldak’tan bölgeye hareket etti.

Karabük’ten zelzele bölgesine; 2 AFAD arama kurtarma aracı, 8 işçi, 12 AFAD gönüllüsü, Karabük Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’ne bağlı 2 ambulans, birer UMKE aracı ve lojistik aracı ile 12 işçi, Karabük Belediyesi 1 kurtarma aracı ve 8 işçi, 1 JAK timi 2 araç ve 7 işçi sevk edildi.

Öte yandan Bartın Belediyesi de bir arama kurtarma takımını bölgeye sevk etti.

ANTALYA

Antalya Valiliğinin sonucu ile bölgeye 39 sıhhat işçisi, 11 sıhhat aracı, 82 şahıstan oluşan 2 komanda bölüğü, 10 bireyden oluşan JAK timi, 75 AFAD işçisi, 5 kurtarma aracı, 1 otobüs ve 164 emniyet işçisi sevk edildi.

ERZURUM, KARS, AĞRI

Erzurum, Kars ve Ağrı’dan gruplar bölgeye sevk edildi.

Ağrı AFAD Vilayet Müdürlüğünden de 2 araç ve 14 kişilik takım, zelzele bölgesine gitmek üzere bölgeye hareket etti.