Turgay Demir’den flaş Aboubakar ve Talisca sözleri! “Kadro korunsaydı…”

RAM

New member
Hazırlıklarını Antalya’da sürdüren siyah beyazlılar borcunu deklare etti. Turgay Demir, Beşiktaş’ın Gomez ve Talisca’nın bonservisinin alınmaması üzerinden idarenin transfer siyasetini kaleme aldı.

Paralar nerede!?

Beşiktaş’ın borcu altı milyar lira yani yaklaşık 300 milyon euro. elbette bu borç bir günde olmadı. Yıldırım Demirören ve Fikret Orman devirlerinin toplamıdır bugünkü rakam! Ahmet Parıltı Çebi periyodu de şu anda yaşanıyor ve borçlar bir daha çığı üzere büyüyor ne yazık ki… Bir baba düşünün, kazandığı para ile ailesinin kentin ortalama semtlerinden birinde yaşatması gerekirken, aile ve etraf baskısıyla en lüks semtte tutunmaya çalışıyor.

Borç alıyor, borcu borçla ödüyor ve aile üyeleri de, en düzgün giysiler, son model telefonlar, lüks otomobiller alınırken tek söz etmezken yalnızca parasız kaldıklarında “Paralar nerede” diye soruyorlar. “Yıldız” transferler yapılırken kimse para nereden bulundu diye sormuyor. En dramatik nokta da burası bana nazaran.

Hazırlıklarını Antalya’da sürdüren siyah beyazlılar borcunu deklare etti. Turgay Demir, Beşiktaş’ın Gomez ve Talisca’nın bonservisinin alınmaması üzerinden idarenin transfer siyasetini kaleme aldı.

Paralar nerede!?

Beşiktaş’ın borcu altı milyar lira yani yaklaşık 300 milyon euro. olağan olarak bu borç bir günde olmadı. Yıldırım Demirören ve Fikret Orman periyotlarının toplamıdır bugünkü rakam! Ahmet Işık Çebi periyodu de şu anda yaşanıyor ve borçlar bir daha çığı üzere büyüyor ne yazık ki… Bir baba düşünün, kazandığı para ile ailesinin kentin ortalama semtlerinden birinde yaşatması gerekirken, aile ve etraf baskısıyla en lüks semtte tutunmaya çalışıyor.

Borç alıyor, borcu borçla ödüyor ve aile üyeleri de, en güzel giysiler, son model telefonlar, lüks otomobiller alınırken tek söz etmezken yalnızca parasız kaldıklarında “Paralar nerede” diye soruyorlar. “Yıldız” transferler yapılırken kimse para nereden bulundu diye sormuyor. En dramatik nokta da burası bana nazaran.

Kulüplerimiz tam olarak bu durumda, gelirleri arttırmadan Şampiyonlar Ligi civarında dolaşmaya çalışıyorlar. Üstün Lig’e göre kazanıp, Şampiyonlar Ligi’ne nazaran harcama yapıyorlar! Sonuç malum.

1995 yılında “Kaynak arayışına tahlil önerim” başlığıyla yayımladığım makalemde artık transferleri iş erkeklerinın kendi paralarıyla yapması gerektiğinin altını çizmiştim. İş adamları bu mevzuyu yatırım olarak gorecek, oyuncuları bonservisleriyle alacak ve kulüplere sıfır lira maliyetle verecektiler! Yani benim teklifim buydu! Diyeceksiniz ki işadamı bunu niye yapsın, ne kazanacak?

Şunu kazanacaktı; futbolcu vitrinde parlayıp öbür bir kulübe satıldığında tüm kar iş adamının olacaktı! Kazan kazan öyküsü yani. Olmadı, gerçekleşmeyen bir düş olarak kaldı.

Kulüplerimiz tam olarak bu durumda, gelirleri arttırmadan Şampiyonlar Ligi civarında dolaşmaya çalışıyorlar. Üstün Lig’e göre kazanıp, Şampiyonlar Ligi’ne bakılırsa harcama yapıyorlar! Sonuç malum.

1995 yılında “Kaynak arayışına tahlil önerim” başlığıyla yayımladığım makalemde artık transferleri iş erkeklerinın kendi paralarıyla yapması gerektiğinin altını çizmiştim. İş adamları bu mevzuyu yatırım olarak gorecek, oyuncuları bonservisleriyle alacak ve kulüplere sıfır lira maliyetle verecektiler! Yani benim teklifim buydu! Diyeceksiniz ki işadamı bunu niye yapsın, ne kazanacak?

Şunu kazanacaktı; futbolcu vitrinde parlayıp öbür bir kulübe satıldığında tüm çıkar iş adamının olacaktı! Kazan kazan öyküsü yani. Olmadı, gerçekleşmeyen bir hayal olarak kaldı.

Yönetimlerin transfer harcamaları tam gaz devam edince, 2014 yılında, bu sütunlarda, gidişatın düzgün olmadığını TFF’nin resmi sayılarıyla ortaya koyup “Bu gemi batar” demiştim. Görünen köy kılavuz istemiyordu!.

pek epeyce yanlış yapıldı, paralar denetimsizce harcandı vs fakat en büyük yanlış başarıyı koruyamamak ve de satamamaktır bana nazaran.

Misal, Beşiktaş Gomez’i ikna etmek için fedakarlık yapmak yerine gitmesine göz yummasa hayli daha istikrarlı bir ekip haline gelir ve üç ya da dört şampiyonluk daha fazla kazanıp, Şampiyonlar Ligi’nde de marka kıymetini fazlaca üstlere çıkarabilirdi.

Yönetimlerin transfer harcamaları tam gaz devam edince, 2014 yılında, bu sütunlarda, gidişatın âlâ olmadığını TFF’nin resmi sayılarıyla ortaya koyup “Bu gemi batar” demiştim. Görünen köy kılavuz istemiyordu!.

pek hayli yanlış yapıldı, paralar denetimsizce harcandı vs ancak en büyük yanlış başarıyı koruyamamak ve de satamamaktır bana bakılırsa.

Misal, Beşiktaş Gomez’i ikna etmek için fedakarlık yapmak yerine gitmesine göz yummasa epey daha istikrarlı bir ekip haline gelir ve üç ya da dört şampiyonluk daha fazla kazanıp, Şampiyonlar Ligi’nde de marka pahasını hayli üstlere çıkarabilirdi.

Hadi Gomez de yanılgı yapıldı, o olaydan ders alınsa, Aboubakar- Talisca takımı korunsa bir daha üst üste başarılı dönemler yaşanırdı.
Daima işin kolayına kaçıyoruz.

Talisca için 20 milyon Euro veremeyiz deyip onu gönderdikten daha sonra yerini doldurmak için daha fazlasını harcıyoruz. Gomez, Aboubakar ve başkaları için de durum bu biçimde.

Yatırım yapıyoruz lakin meyvesini almadan vazgeçiyoruz ve yeni yatırımlara yöneliyoruz. Acayip bir kısır döngü bu!

Hadi Gomez de kusur yapıldı, o olaydan ders alınsa, Aboubakar- Talisca takımı korunsa bir daha üst üste başarılı dönemler yaşanırdı.
Daima işin kolayına kaçıyoruz.

Talisca için 20 milyon Euro veremeyiz deyip onu gönderdikten daha sonra yerini doldurmak için daha fazlasını harcıyoruz. Gomez, Aboubakar ve başkaları için de durum bu biçimde.

Yatırım yapıyoruz fakat meyvesini almadan vazgeçiyoruz ve yeni yatırımlara yöneliyoruz. Acayip bir kısır döngü bu!

Sonu ne olur derseniz, tüm topluluğun ortak hareket etmesi koşuluyla işler düzelebilir derim. Bunun için birlik olmak kural. Lakin birliği sağlamak için tenkide açık olmak gerek. Örneğin Divan Şurası Lideri Tevfik Yamantürk’ün tenkitleri karşısında Lider Çebi’nin işi kişiselleştirip darılması, gücenmesi yanlış.

Beşiktaş’ta kurumlar ve o kurumların temsilcileri vazifelerini tam olarak yapmalıdır. Divan Şurası Lideri Tevfik Yamantürk de bakılırsavini yapıyor. Olayı bu biçimde görmek ve diyalog kurmak gerek. Çebi ve Yamantürk’ün daha sık bir ortaya gelmesi düzgün bir başlangıç olabilir örneğin.

Not: Beşiktaş Divan Lideri’nin muhatabı Beşiktaş Kulübü Başkanı’dır, ikinci lider değil!

Sonu ne olur derseniz, tüm topluluğun ortak hareket etmesi kuralıyla işler düzelebilir derim. Bunun için birlik olmak koşul. Lakin birliği sağlamak için tenkide açık olmak gerek. Örneğin Divan Heyeti Lideri Tevfik Yamantürk’ün tenkitleri karşısında Lider Çebi’nin işi özelleştirip darılması, gücenmesi yanlış.

Beşiktaş’ta kurumlar ve o kurumların temsilcileri nazaranvlerini tam olarak yapmalıdır. Divan Şurası Lideri Tevfik Yamantürk de nazaranvini yapıyor. Olayı bu biçimde görmek ve diyalog kurmak gerek. Çebi ve Yamantürk’ün daha sık bir ortaya gelmesi yeterli bir başlangıç olabilir örneğin.

Not: Beşiktaş Divan Lideri’nin muhatabı Beşiktaş Kulübü Başkanı’dır, ikinci lider değil!