Meskenden kaçan 15 yaşındaki kız yangında öldü: Anneanniçin kapı üstüne kilitlendi argümanı

RAM

New member
Çanakkale’de anneannesi Mine Arslanoğlu ile yaşayan 15 yaşındaki Mine Söylemez, 2 ay evvel İstanbul’a annesinin yanına gönderildi. Argümana bakılırsa, üvey babası tarafınca meskende istenmedi. 25 Aralık’ta 2022 tarihinde meskenden kaçtı.

Küçükçekmece’de yaşayan kendisini ‘Şahin Çakır’ olarak tanıtan Suriyeli 3 çocuk babası Şerif E.’nin konutuna sığındı. Şerif E.’nin ablası olarak bildiği kişi tarafınca meskende istenmedi.

3 gün daha sonra, 28 Aralık günü saat 12.30 sıralarında ise, Küçükçekmece’deki bu meskende yangın çıktı. 4 katlı binanın 3’üncü katındaki yangında tüm daireyi alevler sardı.

Şerif E., ablası olarak bilinen bayan ve 2 çocuğu meskenden kaçarken, 15 yaşındaki Mine Söylemez, Şerif E.’nin 7 aylık bebeği ile panik ortasında balkona geldi. Battaniye açanları bakılırsan Söylemez, evvel bebeği aşağıya attı akabinde kendisi atladı.

Baba Yılmaz Söylemez, 13 Ocak’ta Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek Şerif E. hakkında hata duyurusunda bulundu. Baba Söylemez, yangından 3 gün evvel meskenden kaçan kızının Leman isimli kişi tarafınca Şerif E.’nin yanına götürdüğünü öne sürdü. Baba Söylemez, yangında meskende bulunan 6 bireyden sadece kızının vefatının ayrıntılı araştırılmasını talep etti.

‘ÜVEY BABA TARAFINDAN İSTENMEMİŞ ARKADAŞINA SIĞINMIŞ’

Anneanne Mine Arslanoğlu, yangın çıktıktan daha sonra torununun üzerine kapıların kapatıldığını sav ederek, “Doğduğundan beri bu çocukları ben büyüttüm, 2 ay evvel annesine gönderdim. Konutta üvey baba tarafınca istenmemiş, arkadaşına sığınmış. Meskenin içerisinde erkek arkadaşının ablasının üç tane de çocuğu varmış. Meskende bir yangın çıkıyor herkes kurtulurken benim kızım oradan meyyit çıkıyor. Beş kişi oradan sağ çıkarken benim kızım niye çıkamadı oradan? Benim kızım kapıya kucağında çocukla niye balkona çıktı? Benim çocuğumun üstünden kapı kilitlendi ve çocuğum balkonda aldı soluğu. 26 gün ağır bakımda kaldı, 10 evvel beyin vefatı gerçekleşti. Dün ise kalbi durdu ve vefat etti.” dedi.

Suç duyurusunda bulunduklarını Arslanoğlu, “Anne ve babasıyla birlikte şikayet dilekçemizi verdik. 15 yaşında benim çocuğumun canına kıydılar, resmen canına kıydılar. Benim çocuğumun üzerine kapıyı kilitlediler kendileri kaçtılar, çocuğum çaresiz balkona gitti. olaydan daha sonra kaldığı evdekiler beni bulmaya başladılar zira ben olayın peşine düştüm. Onlara, ‘Siz öldürdünüz benim çocuğumu, siz kaçarken benim çocuğum niye kapıya koşmadı? niye balkona yöneldi’ dedim. O yangını nazarancek kadar benim kızım nasıl kapıyı kaçamamış? Çocuğum epeyce çaresiz bırakmışlar” dedi.