+++ Canlı Anlatım: Zelzelelerde can kaybı 1762’ye yükseldi

RAM

New member
TSİ 21:11: AFAD: Can kaybı 1762

AFAD Sarsıntı ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar zelzelede hayatını yitiren vatandaşların sayısını 1762, yaralıların sayısını ise 12 bin 68 olarak deklare etti. Tatar yıkılan bina sayısının 5 bin 606 olduğunu duyurarak 6 bin 445 vatandaşın enkaz altından kurtarıldığını belirtti.

TSİ 20.39: Türkiye’de 7 gün mühletle ulusal yas ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılar daha sonrasında 7 gün mühletle ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Erdoğan Twitter hesabından yaptığı açıklamada “6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen sarsıntılar sebebiyle yedi gün mühletle ulusal yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir” dedi.

TSİ 20.25: Sıhhat Bakanı Koca: 1651 vatandaş hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hatay’daki Afet Uyum Merkezi’nde yaptığı açıklamada can kaybının 1651’e yükseldiğini söylemiş oldu. Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte incelemelerde bulunan Koca yaralı sayısının da 11 bin 119 bireye ulaştığını söylemiş oldu. Koca: “Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanemizde önemli hasar var. İskenderun hastanemizde blok çöktü. İskenderun’daki hastalarımızı Mersin’e, Hatay’daki hastalarımızı Adana’ya sevk ediyoruz” dedi.

TSİ 20.05: Macron’dan Erdoğan’a taziye telefonu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak zelzele ötürüsıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Erdoğan’ı telefonla arayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa temennisinde bulundu.

TSİ 20.00: Suriye’de meyyit sayısı 968’e yükseldi

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Suriye’de can kaybı 968’e yükseldi. Suriye Sıhhat Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre Halep, Hama, Lazıkiye ve Tartus üzere hükümetin denetimi altında bulunan kentlerde 538 kişi hayatını kaybetti, 1353 kişi de yaralandı. Ülkenin silahlı muhalif kümelerin elinde bulunan kuzeybatısında ise en az 430 kişi hayatını kaybederken 1050’den çok kişi de yaralandı.

TSİ 18.31: Zelzelede can kaybı 1541’e çıktı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 1541’e yükseldiğini deklare etti. Oktay, 9 bin 733 kişinin yaralandığını zelzelede 3 bin 471 binanın hasar gördüğünü deklare etti. Oktay’ın verdiği bilgilere nazaran vilayet il bilanço şöyleki:

* Kahramanmaraş 234 vefat, 1700 yaralı, 310 yıkılan bina
* Hatay 520 vefat, 70 yaralı, 1278 yıkılan bina
* Osmaniye 205 vefat, 1003 yaralı, 101 yıkılan bina
* Adıyaman 20 vefat, 200 yaralı, 600 yıkılan bina
* Diyarbakır 46 vefat, 557 yaralı, 20 yıkılan bina
* Şanlıurfa 30 vefat, 1071 yaralı, 201 yıkılan bina
* Gaziantep 309 vefat, 1597 yaralı, 581 yıkılan bina
* Kilis 13 vefat, 244 yaralı, 50 yıkılan bina
* Adana 58 vefat, 750 yaralı, 24 yıkılan bina
* Malatya 106 vefat, 1941 yaralı, 300 yıkılan bina
* Elazığ 6 yıkılan bina

Oktay, sarsıntıdan etkilenen 10 vilayetten 6’sında 11 trafo merkezinde elektrik verilemediğini öteki bölgelerde ise elektriğin denetimli olarak verildiğini söylemiş oldu. Bölgedeki barajların denetlendiğini ve yapısal bir risk olmadığını, yüzeyde çatlaklar olduğunu söz eden Oktay bu denetleme çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki birinci zelzele sabah saat 04.17’de meydana gelmişti. Elbistan merkezli ikinci sarsıntı ise saat 13.24’te meydana gelmiş, zelzelenin büyüklüğü 7,6 olarak açıklanmıştı.

TSİ 18.15: Erdoğan, Bahçeli ve Akşener’i aradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Lideri Devlet Bahçeli ve GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener ile birer telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan iki başkanla zelzele daha sonrası bölgedeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

TSİ 17.50: Biden’dan sarsıntı açıklaması

ABD Lideri Joe Biden Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılarla ilgili bir açıklama yayımladı. Biden Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Deprem niçiniyle Türkiye ve Suriye’deki can kaybından ve yıkımdan dolayı derin bir ıstırap içerisindeyim. Grubuma Türkiye ile uyum halinde durumu yakından gözlemleme ve gerekli olan tüm dayanağı sağlama talimatı verdim” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Türkiye’ye yardımların yolda olduğunu söylemiş oldu. Ayrıyeten ABD dayanaklı insani yardım kuruluşlarının Suriye’de müdahalede bulunduğunu belirten Blinken “Depremden etkilenenlere yardım etmek için önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylarda elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız” dedi.

TSİ 17.40: Romanya’dan 60 kişilik arama kurtarma ekibi

Romanya, enkaz altında arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’ye 60 kişilik uzman takımı gönderdi. Açıklamada grubun, 4 arama kurtarma köpeği ve 7 tonluk teçhizatla birlikte başşehir Bükreş’ten yola çıktığı açıklandı. Takımı, Otopeni Havalimanı’ndan üç askeri uçağın Türkiye’ye taşıdığı belirtildi. Yardım misyonunun Birleşmiş Milletler ile istişare ortasında başlatıldığı ve Avrupa Birliği’nin sivil savunma sistemi kapsamında olduğu öğrenildi.

TSİ 17.25: Suriye’de meyyit sayısı 800’ü geçti

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen zelzeleler Suriye’de de şiddetli bir formda hissedildi. Suriye devlet medyası ve arama kurtarma gruplarının verdiği bilgilere bakılırsa zelzelede ölenlerin sayısı 810’u geçti. Fransız haber ajansı AFP, hükümetin denetimindeki bölgelerde en az 430 kişinin hayatını kaybettiğini 1315 kişinin de yaralandığını duyurdu. Suriye Sıhhat Bakanlığı Halep, Hama, Lazıkiye ve Tartus’un zelzeleden etkilenen kentlerin başında geldiğini deklare etti. Silahlı muhalif kümelerin elinde bulunan bölgelerde ise en az 380 kişi enkaz altında can verirken binden çok insan da yaralandı. Arama kurtarma çalışmalarını yürüten Beyaz Kasklılar, yüzden çok ailenin hala enkaz altında olduğunu ve meyyit sayısının daha da artabileceğini deklare etti.

TSİ 17.15: İngiltere 76 kişilik arama kurtarma takımı gönderiyor

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Türkiye’ye 76 kişilik bir arama kurtarma grubu göndereceğini duyurdu. Twitter hesabından bir açıklama yapan Cleverly “İngiltere, 76 arama kurtarma uzmanı, ekipman ve kurtarma köpeklerinin ortasında olduğu bir takımı acil dayanak için Türkiye’ye gönderiyor” dedi.

Cleverly dört arama kurtarma köpeğinin yanı sıra beton kesme, bina destekleme ve sismik dinleme aygıtlarının da Ankara’nın talebi üzerine sarsıntı bölgesine gönderildiğini belirtti. Yardımların TSİ 21’de Gaziantep’e ulaşacağı öğrenildi.

TSİ 16.56: Türkiye’de okullar 13 Şubat’a kadar tatil

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tüm Türkiye’de okulların 13 Şubat’a kadar 1 hafta mühletle tatil edildiğini duyurdu.

Özer “Tüm Türkiye’deki iklim kaidelerini göz önüne alarak ve zelzele bölgelerindeki çalışmaların epey daha suhuletli olması bağlamında, yalnızca sarsıntı bölgesindeki vilayetler değil etrafındaki vilayetlerin de suhuletli bir biçimde süreçleri yönetmesi için, bugünden itibaren tüm Türkiye’de tüm okullarımızı 13 Şubat’a kadar bir hafta tatil ediyoruz” dedi.

TSİ 16.45 Can kaybı 1121’e yükseldi

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda can kaybının 1121’e yükseldiğini duyurdu. Pazarcık ve Elbistan merkezli sarsıntılarda, 7 bin 634 vatandaşın yaralandığı, 2 bin 834 binanın yıkıldığı belirtildi. “Bu tıp büyük sarsıntılardan daha sonra ne yazık ki fazlaca önemli bir bilgi kirliliği oluşuyor” diyen AFAD Sarsıntı ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar “Vatandaşlarımızdan bunlara prestij etmemesini rica ediyorum” diye konuştu.

TSİ 16.20 Adana Havalimanı uçuşlara açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Adana Havalimanı’nın uçuşlara açık olduğunu duyurdu. DHA’nın geçtiği haberde Adana Havalimanı’nın da ikinci bir kararada kadar uçuşlara kapatıldığı belirtilmişti.

TSİ 15.35 Almanya Başbakanı Scholz’dan Erdoğan’a taziye

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kahramanmaraş’ta meydana gelen zelzeleler daha sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir taziye bildirisi gönderdi. Sarsıntılardaki yüksek can kaybı ve yaralı sayısının kendilerini derinden sarstığını belirten Scholz “Federal Hükümet ve Alman halkı ismine size en derin taziyelerimi sunuyorum. Niyetlerimiz acil ve tam bir şifa dilediğimiz yaralılarla ve hiç umulmadık bir halde yakınlarını kaybedenlerle birlikte. Almanya bu felaketin üstesinden gelinmesinde yardım ve takviye sunmaya hazırdır” dedi.

TSİ 15.15 Sarsıntılarda ölenlerin sayısı bini geçti

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) Lideri Yunus Sezer, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde ömrünü kaybedenlerin sayısının 1014’e yükseldiğini deklare etti. AFAD, sabah saat 04.17’de meydana gelen ve merkez üssü Pazarcık ilçesi olan sarsıntının büyüklüğü 7,7; öğle saatlerinde meydana gelen Elbistan merkezli zelzelenin büyüklüğü ise 7,6 olarak duyurdu. AFAD Zelzele Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar “Bunların her ikisi de birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler” dedi. Pazarcık merkezli zelzelenin Suriye’nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka vilayetlerinde de şiddetli hissedildiği belirtiliyor. Suriye’de şimdiye kadar sarsıntı niçiniyle en az 574 kişinin hayatını kaybettiği kaydediliyor.

TSİ 15.00: AFAD’dan Tsunami açıklaması

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) bugün meydana gelen zelzeleler daha sonrasında tsunami oluşma tehlikesi bulunmadığını deklare etti.

AFAD resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli sarsıntılardan daha sonra şu an prestijiyle Doğu Akdeniz’de kıyılarımızı etkileyecek rastgele bir tsunami tehlikesi bulunmamaktır” dedi. Zelzeleler üzere tektonik olayların ya da deniz tabanındaki patlamaların akabinde okyanus ya da denizlerde oluşan yüksek deniz dalgalarına tsunami ismi veriliyor.

TSİ 14.35: Grönland’da bile hissedildi

Danimarka jeolojik araştırma enstitüsü, Türkiye’deki sarsıntıların Grönland’dan dahi hissedildiğini duyurdu.

Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırma (GEUS) kurumundan sismolog Tine Larsen, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki büyük zelzeleler Danimarka ve Grönland’daki sismograflarca net biçimde kaydedildi” dedi.

TSİ 14.05: Adana Havalimanı uçuşlara kapatıldı

DHA, Adana Havalimanı’nın ikinci bir karara kadar uçuşlara kapatıldığını bildirdi. Zelzelede yaşanan hasar sebebiyle Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep havalimanları da kapatılmış durumda.

TSİ 14.00: “Birbirini tetikleyen depremler”

AFAD Zelzele Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, bölgede gerçekleşen 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki sarsıntıların “birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler” olduğunu söylemiş oldu.

“(Kahramanmaraş) Bölgede önemli bir sarsıntı aktivitesi var. 6,5- 6,7 büyüklüklere kadar artçı sarsıntılar devam edecektir” sözlerini kullanan Tatar, “”Vatandaşlarımızdan hasarlı binalardan uzak durmalarını ve toplanma alanlarında bulunmalarını istiyoruz” diye ekledi.

TSİ 13.25: Bölgede ikinci büyük deprem

Bölgede TSİ 13.24’te şiddetli bir sarsıntı daha meydana geldi. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan sarsıntının büyüklüğü AFAD tarafınca 7,6; Kandilli Rasathanesi tarafınca ise 7,5 olarak duyuruldu.

AFAD zelzelenin 7 kilometre derinlikte gerçekleştiğini bildirdi. Kandilli Rasathanesi ise sarsıntının derinliğinin 16,4 kilometre olduğunu belirtti.

TSİ 13.15: Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in mesajı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye’de yaşanan sarsıntı ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Steinmeier bildirisinde şu sözleri kullandı:

“Büyük bir hüzün ile Türkiye-Suriye hudut bölgesinde ağır bir sarsıntı yaşandığı bilgisini aldım. Can kayıplarının ve yıkımın boyutu beni derinden sarsıyor. Fikirlerim ömrünü kaybeden epey sayıda beşerde; ailelerine de taziyelerimi iletiyorum. Yaralılara acil şifa dilerim. Umuyorum ki, enkazların altından daha hayli sayıda insan kurtarılabilir.”

TSİ 13.10: Can kaybı 900’ü geçti

AFAD Uyum Merkezi’ndeki değerlendirmelerinin akabinde açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarsıntıda şu ana kadar 912 kişinin ömrünü kaybettiğini, 5 bin 385 kişinin yaralandığını duyurdu.

Toplamda 2 bin 818 binanın yıkıldığını açıklayan Erdoğan, enkaz altından kurtarılan kişi sayısının 2 bin 470’i bulduğunu belirtti.

TSİ 12.50: AFAD da 7,7’ye yükseltti

Kandilli Rasathanesi’nin akabinde AFAD da sarsıntının büyüklüğünü 7,7 olarak revize etti. AFAD, zelzelenin derinliğini ise 8,6 kilometre olarak güncelledi.

Her iki kurum da sarsıntının büyüklüğünü birinci vakit içinderda 7,4 olarak duyurmuştu.

TSİ 12.30: Rusya’dan Akkuyu açıklaması

Rus devletine bağlı güç şirketi Rosatom, Mersin’de inşası süren Akkuyu Nükleer Santrali’nin sarsıntıda hasar görmediğini duyurdu.

Reuters’ın haberine göre, santrali inşa eden Rosatom şirketinin yetkililerinden Anastasia Zoteeva, RIA ajansına yaptığı açıklamada, “Burada yaklaşık 3 büyüklüğünde sallantılar hissedildi. Lakin uzmanlarımız bina yapılarında, vinçlerde ya da ekipmanda rastgele bir hasar olmadığını tespit etti” dedi. Zoteeva ayrıyeten, “Buna rağmen inşa ve kurma faaliyetlerimizin inançlı biçimde devam edebileceğinden emin olmak için geniş çaplı teşhis ölçümleri gerçekleştiriyoruz” sözlerini kullandı.

TSİ 12.10: Fransa acil yardım sağlamaya hazır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkçe attığı tweet’te, “Görülmemiş şiddetteki bir zelzele daha sonrasında Türkiye ve Suriye’den dehşetli manzaralar alıyoruz. Fransa, olay yerindeki nüfusa acil yardım sağlamaya hazırdır. Kalbimiz, yaslı ailelerin yanındadır” paylaşımında bulundu.

Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ie görüşerek taziyelerini ilettiğini belirten Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da “Fransa yanınızda” tabirini kullandı.

TSİ 11.50: “Üç şehidimiz var”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar “Silahlı Kuvvetler olarak hasar ve zayiat belirleme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maalesef üç şehidimiz, yaralılarımız var. Birliklerimizde tekrar yoklamaları alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Akar, “Sağlık ve arama kurtarma takımlarını, araçlarını sarsıntı bölgesine sevk etmek için uçaklarımızı seferber ettik. Uçaklarımızın hazırlık durumunu en yüksek düzeye çıkardık” dedi.

TSİ 11.40: Spor tertiplerine orta verildi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, ülke çapında spor tertiplerine orta verildiğini duyurdu:

TSİ 11.25: Eğitim öğretime ara

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim öğretime Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya vilayetlerinde iki hafta; Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis’te ise bir hafta orta verildiğini deklare etti.

TSİ 11.25: Almanya Başbakanı Scholz: Almanya olağan olarak yardım göndercek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye-Suriye hudut bölgesinde meydana gelen sarsıntı ile ilgili haberleri tasayla takip ediyoruz. Meyyit sayısı giderek artıyor. (Ölenlerin) yakınlarıyla birlikte yas tutuyor ve enkaz altında kalanlarla birlikte endişeleniyoruz. Almanya elbette yardım gönderecek” tabirlerini kullandı.

TSİ 11.25: Petrol boru çizgilerinde hasar yok

Reuters’a konuşan bir güç yetkilisi, Irak’tan Türkiye’ye petrol taşıyan Kerkük-Ceyhan boru sınırı ya da Bakü-Tiflis-Ceyhan boru çizgisinde sarsıntı niçiniyle rastgele bir hasar oluşmadığını söylemiş oldu. Yetkili, her iki boru çizgisinde da petrol akışının devam ettiğini belirtti.

TSİ 11.15: Suriye’de can kaybı artıyor

Suriye’deki Beyaz Baretliler kurtarma kümesi, muhaliflerin denetimindeki bölgelerde zelzele niçiniyle ömrünü kaybeden kişi sayısının en az 120 olduğunu duyurdu.

Beyaz Baretliler, Suriye’nin İdlib vilayeti ve Halep kırsalını kapsayan bu bölgede 230’dan fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

TSİ 11.10: Putin’den taziye mesajı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Türkiye’deki sarsıntı niçiniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye iletisi gönderdi.

TSİ 11.05: Erdoğan AFAD Başkanlığına gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarsıntıya ait çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanlığına geçiyor.

TSİ 10.42: “Yunanistan derhal yardımda bulunacak”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Türkiye ve Suriye’deki sarsıntılar niçiniyle derin hüzün duyduğunu belirterek taziyelerini iletti.

Mitsotakis, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Yunanistan’ın kaynaklarını seferber ettiğini ve derhal yardımda bulunacağını” söylemiş oldu.

TSİ 10.35: Almanya: Yardıma hazırız

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye ve Suriye’den müthiş haberlerle uyandık. Niyetlerim, hem bu dehşetli sarsıntıda hayatını kaybedenlerin aileleri tıpkı vakitte hala akrabaları, dostları ya da komşuları için endişelenen herkesle bir arada. Ortaklarımızla birlikte süratli bir biçimde yardım sağlayacağız” dedi.

TSİ 10.30: NATO’dan destek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Türkiye ile “tam dayanışma” gösterdiklerini ve kendisinin de hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tıpkı vakitte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temas hâlinde olduğunu belirtti.

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin şu an Türkiye’ye dayanak göndermek için seferber olduğunu aktardı.

TSİ 10.25: “Almanya Türkiye’nin yanında”

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği, Twitter’dan “Bu sabah Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve etraf vilayetlerde de yıkıma yol açan şiddetli zelzele haberini büyük bir ıstırapla öğrendik. Kanılarımız hayatını kaybedenlerle ve yakınlarıyla. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Almanya bu güç anlarda Türkiye’nin yanındadır” açıklamasında bulundu.

TSİ 10.10: AB kurtarma grupları gönderiyor

Avrupa Komitesi’nin kriz idaresi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de iştirakçileri içinde yer aldığı AB Sivil Müdafaa Düzeneği’nin harekete geçirildiğini duyurdu.

AB Acil Durum Müdahalesi Uyum Merkezi’nin Avrupa genelinden kurtarma takımlarının gönderilmesini koordine ettiğini belirten Lenarcic, “Hollanda ve Romanya’dan arama kurtarma takımları şu anda yolda” sözünü kullandı.

TSİ 10.00: İsrail Cumhurbaşkanı Herzog başsağlığı diledi

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, attığı Türkçe tweet’te, “İsrail halkı ismine, dün gece Türkiye’de yaşanan sarsıntı felaketi niçiniyle derin hüzünlerimi bildiririm. Yaşanan can kayıpları niçiniyle Cumhurbaşkanı @RTErdogan ve Türk halkına başsağlığı diliyorum. İsrail Devleti mümkün olan her yolla yardım göndermeye her vakit hazır durumdadır. Kalplerimiz bu acı dolu vakitte yas tutan ailelerin ve Türk halkının yanında” sözlerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Yöneticisi Ronen Levi de, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanımız liderliğinde, Türkiye’ye acil yardım göndermek için bir acil durum toplantısı gerçekleştirdik. İsrail Devleti ve Dışişleri Bakanlığı bu sıkıntı vakit içinderda Türk halkına ve Türk hükümetine takviye olmak için elinden geleni yapacaktır.” tabirlerini kullandı.

Levi ayrıyeten, “yaşamını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum” diye ekledi.

TSİ 10.00: Fuat Oktay: 284 meyyit, 2 bin 323 yaralı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sarsıntıda 284 kişinin hayatını kaybettiğini deklare etti. Oktay, 2 bin 323 kişinin de yaralandığını duyurdu. Oktay, şu ana kadar 78 artçı sarsıntı meydana geldiğini deklare etti. Bunların en şiddetlisinin 6,6 büyüklüğünde olduğunu belirten Oktay, 6’dan büyük üç artçı zelzele gerçekleştiğini söz etti.

Oktay; Gaziantep’te 80, Kahramanmaraş’ta 70, Malatya’da 47, Osmaniye’de 20, Şanlıurfa’da 18, Diyarbakır’da 14, Adıyaman’da 13, Adana’da 10, Kilis’te sekiz ve Hatay’da dört kişinin hayatını yitirdiğini söylemiş oldu.

TSİ 09.40: Zelenskiy’den başsağlığı mesajı

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Türkiye’deki sarsıntıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Türkiye halkının yanında olduklarını belirten Zelenskiy, “Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız” açıklamasında bulundu.

TSİ 09.30: Emniyet’ten duyuru

Emniyet Genel Müdürlüğü, toplumsal medya platformları üzerinden yardım davetinde bulunan vatandaşların adres ayrıntılarının acilen tespit edilerek ilgili ünitelerle uyum kurulduğunu deklare etti. EGM ayrıyeten, provokatif paylaşımda bulunduğu bedellendirilen 13 hesap yöneticisinin tespit edildiğini duyurdu.

TSİ 09.30: Suriye’de en az 237 ölü

Suriye Sıhhat Bakanlığı; Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus’ta sarsıntı niçiniyle en az 237 kişinin hayatını yitirdiğini, 600’den çok kişinin de yaralandığını deklare etti.

Suriye’de muhaliflerin denetimindeki bölgelerdeyse en az 47 kişinin ömrünü kaybettiği bildirildi.

Suriye başkanı Beşar Esad’ın zelzelede yaşanan hasarı ve bundan daha sonra atılacak adımları kıymetlendirmek üzere kabinesiyle acil durum toplantısı gerçekleştirdiği belirtildi.

TSİ 09.20: Gaziantep Kalesi’nin surları yıkıldı

Depremde Gaziantep Kalesi’nin surları da yıkıldı. Gaziantep Savunma ve Kahramanlık Panoraması Müzesi olarak kullanılan kalenin taş bloklardan yapılan surlarının bir kısmı ile etrafındaki istinat duvarının yıkıldığı görüldü.

TSİ 09.15: Kızılay’dan kan bağışı çağrısı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) sarsıntı bölgelerindeki sıhhat hizmetlerinde rastgele bir aksama yaşanmaması için durumu acil olmayan hastaların hastanelere başvurmaması davetinde bulundu. Kızılay Lideri Dr. Kerem Kınık da tüm Türkiye’ye kan verme davetinde bulundu:

TSİ 08.35: Cumhurbaşkanı Erdoğan valilerle görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve Şanlıurfa valileri ile sarsıntı daha sonrası durumla ilgili görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilerle görüşmelerinde zelzeleden etkilenen bölgelerdeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

TSİ 08.30: ABD, Türkiye’ye yardıma hazırlanıyor

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Memleketler arası Kalkınma Ajansı (USAID) dâhil federal hükümet ortaklarına, Türkiye ve Suriye’de sarsıntıdan en çok etkilenen bölgelere yapılabilecek yardımları değerlenmedirme talimatı verdi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafınca yapılan açıklamada, ABD’nin zelzele daha sonrası bölgeden gelen haberler niçiniyle son derece telaşlı olduğu açıklandı.

TSİ 06.40: Elon Musk: Türkiye’ye Starlink gönderebiliriz

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın CEO’su Elon Musk, sarsıntı bölgesinde yaşanan bağlantı kasvetinin giderilebilmesi için Türkiye’ye Starlink internet uydusu gönderebileceğini deklare etti.

Yale Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Emin İsmin, Twitter’da Musk’ı etiketleyerek, “Türkiye ve komşu ülkeleri büyük bir zelzele vurdu. Önemli irtibat kasvetleri yaşanıyor. Starlink uydularınızla yardım etme bahtınız var mı?” diye sordu. Musk, “Starlink çabucak hemen Türk hükümeti tarafınca onaylanmadı. SpaceX, onaylanır onaylanmaz gönderebilir” karşılığını verdi.

Starlink, dünya çapında altyapıdan mahrum bölgelere yüksek süratli geniş bant internet erişimi sağlamak için tasarlandı.

TSİ 04.15:Kahramanmaraş’ta 7,7 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş’ta Pazartesi sabaha karşı 04.17’de 7,4 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldiğini deklare etti. Sarsıntının merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olarak açıklanırken, zelzelenin 7 kilometre derinlikte meydana geldiği söz edildi. Yakın vilayetlerde birfazlaca binanın yıkıldığı, göçük altında kalan insanların olduğu kaydediliyor.

Kandilli Rasathanesi, birinci olarak 7,4 olarak duyurduğu sarsıntının büyüklüğünü ondan sonrasında 7,7 olarak güncelledi. Kandilli, zelzelenin merkezinin Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Sofalıcı mahallesi olduğunu ve 5 kilometre derinlikte gerçekleştiğini belirtti.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) ise zelzelenin büyüklüğünü 7,8 olarak duyurdu.

AFAD alınan birinci bilgilere nazaran, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 kişinin ömrünü kaybettiğini, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te ise 440 kişinin yaralandığını kaydetti.

AFAD, sarsıntının Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere etraf vilayetlerde ağır biçimde hissedildiğini aktarırken, sarsıntının akabinde en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere artçı zelzelelerin meydana geldiği kaydedildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında zelzelenin düzeyi 4. Düzey olarak ilan edilirken, Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde kentsel arama ve kurtarma alanında milletlerarası yardım davetinde bulunulduğu aktarıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan zelzele, Adana’da da binaların yıkılmasına niye olduFotoğraf: Eren Bozkurt/AA/picture alliance

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşların olduğunu söz etti lakin vefat edenlerin sayısıyla ilgili bir bilgi vermedi. Soylu, bölgeye arama kurtarma grupları sevk edildiğini ve kendisinin de öbür bakanlarla bölgeye gideceğini söylemiş oldu. Soylu enkaz altında kalan vatandaşlar olduğunu tabir ederek, “Vatandaşlarımızın bulunduğu yerlerde araçları hareket ettirmemeleri kıymet taşımaktadır. Önceliğimiz, enkaz altından kurtarılmaları ve hastaneye sevk edilmeleridir” dedi.

Deprem daha sonrasında açıklama yapan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, sarsıntıda en az 15 kişinin öldüğünü, 30 kişinin de yaralandığını söylemiş oldu.

Malatya Valisi Hulusi Şahin ise kentte şu ana kadar 140 binanın yıkıldığının tespit edildiğini, kentte hayatını kaybedenlerin sayısının ise 23 olduğunu tabir etti.

Twitter’da ise kullanıcılar enkaz altında kaldıklarına dair, adreslerini de paylaşarak tweetler paylaşıyor.

DW,DHA / DÇÜ,AÜ,CÖ,ET, EC,HT