BM Genel Sekreteri: Suriye halkından vazgeçemeyiz

RAM

New member
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’deki insani durumla ilgili düzenlenen BM Güvenlik Kurulu toplantısında, Suriye’nin kuzeybatısındaki milyonlarca beşere Türkiye üzerinden gönderilen yardımların ehemmiyetine vurgu yaptı.

Bu bölgedeki insanlara yardım ulaştırılmasını sağlayan BM programının bir yıl daha uzatılması için Güvenlik Kurulu’na davette bulunan Guterres, “Suriye halkından vazgeçemeyiz” tabirini kullandı.

Suriye’de muhaliflerin denetimindeki kuzeybatı bölgesine Türkiye hududundaki Babül Hava Hudut Kapısı üzerinden yardım gönderilmesine imkân tanıyan BM programı 10 Temmuz’da sona eriyor.

Esad rejiminin müttefiki Rusya, kelam konusu yardım programının Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini savunuyor. Moskova bu münasebetle yardımların Suriye ortasından gönderilmesi gerektiğini belirtiyor. Fakat muhalifler bu durumda besin ve öteki insani yardımların hükümet denetimine geçmesinden tasa ediyor.

“Ahlaki bir zorunluluk”

BM Güvenlik Kurulu’nda konuşan Guterres, “Sınır ötesi operasyonlara müsaade verilmesi konusundaki konsensüsü sürdürmeleri için kurul üyelerine kuvvetli bir biçimde davette bulunuyorum” dedi. BM Genel Sekreteri, “bölgede yardıma ve müdafaaya gereksinim duyan 4,1 milyon insanın çektiği ızdırap ve savunmasızlığı dikkate almanın ahlaki bir mecburilik olduğunu” kelamlarına ekledi.

Guterres, Suriye’nin kuzeybatısındaki muhtaçlık sahiplerinin yüzde 80’inin bayan ve çocuk olduğunu belirtti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ise görüşmede yaptığı konuşmada, “İnsan hayatına ve BM Antlaşması’na hürmet gösteren biri bu biçimde hayati bir sistemi aksatmaya nasıl vesile olabilir?” sözünü kullandı.

Ayda 800 kamyon yardım

Guterres’in bir yıl daha uzatılmasını talep ettiği BM operasyonlarında Türkiye’den Suriye’ye ayda yaklaşık 800 kamyon yardım ulaştırılıyor. Yardım programının uzatılması için BM Güvenlik Kurulu’nun beş daimi üyesi olan ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’den hiç birinin veto etmemesi şartıyla en az dokuz üyenin onayı gerekiyor.

BM Güvenlik Kurulu 2014 yılında Suriye’de muhaliflerin denetimindeki bölgelere Irak ve Ürdün’ün yanı sıra Türkiye’deki iki hudut kapısından insani yardım geçisine müsaade vermişti. Fakat ondan sonrasında Rusya ve Çin’in itirazları üzerine geçiş noktaları Türkiye’deki Babül Hava Hudut Kapısı’yla sonlandırıldı.

DW,rtr/CÖ,JD