Valiliklerden Kar Tatili Açıklaması: Hangi Vilayetlerde Eğitime Orta Verildi?

semaver

Global Mod
Global Mod
Birfazlaca kenti tesiri altına alan ağır kar yağışı niçiniyle kimi vilayetlerde yarın eğitime orta verildiği belirtildi.

Buna göre Rize, Ordu, Trabzon, Ağrı, Diyarbakır’ın Çınar ilçesi, Gaziantep, Bitlis, Hatay’ın Yayladağı ilçesi ve Adıyaman’da kimi bölgelerde yarın okullar tatil ilan edildi.

Rize

Rize’de kar yağışı niçiniyle vilayet genelindeki tüm okullarda yarın eğitime orta verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, vilayet genelinde devam eden kar yağışı ve buna bağlı risklerin değerlendirildiği açıklandı.

Açıklamada, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı tehlikesi olduğu vurgulanarak, ‘İlimiz genelinde tüm resmi ve özel temel eğitim ve ortaöğretim kurumları, halk eğitim merkezleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt şoför kursları, çeşitli kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki destek kurslarında eğitim öğretim faaliyetlerine 14 Mart 2022 Pazartesi günü bir gün mühletle orta verilmesine karar verilmiştir.’ tabirlerine yer verildi.

Açıklamada, engelli ve gebe kamu çalışanlarının da yarın idari müsaadeli sayılacağı kaydedildi.

Ordu

Ordu’da kar yağışı niçiniyle vilayet genelindeki tüm okullarda yarın eğitime orta verildiği bildirildi.

Vali Tuncay Sonel, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu tabirlere yer verdi:

‘Kar yağışı devam edecek. Buzlanma ve çok soğuk da var. Sizlerin sıhhati fazlaca kıymetli. Sizleri düşünerek 14 Mart 2022 Pazartesi bir gün müddetle Ordu genelinde eğitime orta verdik’

Vali Sonel, yarın mahzuru olan ve gebe kamu bakılırsavlilerinin de idari müsaadeli sayılacağını tabir etti.

Trabzon

Trabzon’da kar yağışı niçiniyle vilayet genelindeki tüm okullarda yarın eğitime orta verildiği bildirildi.

Trabzon Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

‘Meteorolojik iddialar doğrultusunda vilayetimizde devam eden olumsuz hava kaideleri niçiniyle ilimiz genelindeki resmi ve özel tüm okullarda (ilk, orta, lise), halk eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kursları, resmi ve özel okulların destekleme, yetiştirme ve destek kursları ile motorlu taşıt kurslarında 14 Mart 2022 Pazartesi günü eğitim-öğretime bir (1) gün müddetle orta verilmesine engelli ve gebe olan kamu bakılırsavlilerinin idari müsaadeli sayılmasına karar verilmiştir.’

Bitlis

Bitlis merkez ve bağlı köylerde ağır kar niçiniyle eğitime yarın orta verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, olumsuz hava kaideleri ve ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar niçiniyle vilayet merkezi ile bağlı köy ve beldelerdeki tüm resmi ve özel okullarda eğitime bir gün orta verildiği açıklandı.

Güroymak Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Şurası sonucuna nazaran, olumsuz hava şartları niçiniyle yarın 16 köy ve 4 mezrada okullar tatil edildi.

Tatvan Kaymakamlığından yapılan açıklamada da ilçede olumsuz hava şartlarının tesirli olduğu açıklandı.

Tüm resmi ve özel okullarda eğitime orta verildiği aktarılan açıklamada, kamu kurumlarında çalışan gebe ve engelli çalışanın idari müsaadeli sayılacağı kaydedildi.

Vali Gül Twitter’dan duyurdu

Gaziantep’te kar yağışı niçiniyle eğitime yarın orta verildi, engelli ve gebe kamu vazifelileri idari müsaadeli sayılacak.

Gaziantep Valisi Davut Gül, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, kentte olumsuz hava kaidelerinin devam ettiğini belirtti.

Gül, açıklamasında, ‘Olumsuz hava kaideleri niçiniyle yarın Gaziantep genelinde eğitim öğretime (okul öncesi, birinci ve orta öğretim) bir gün orta verilmiştir. Gebe ve engelli kamu bakılırsavlileri de idari müsaadeli sayılacaktır.’ tabirlerine yer verdi.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde’de eğitime orta verildi

Diyarbakır

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, ağır kar yağışı niçiniyle yarın ilçe genelinde eğitime 1 gün orta verildiğini bildirdi.

Büyüknalçacı yaptığı yazılı açıklamada, ‘İlçemiz Çınar’da tesirli olan ağır kar yağışı ve ulaşımda yaşanabilecek beklenen riskler niçiniyle 14.03.2022 Pazartesi günü ilçe genelinde eğitim ve öğretime 1 gün müddet ile orta verilmiştir.’ tabirlerini kaydetti.

Ağrı

Ağrı’da olumsuz hava şartları niçiniyle Taşlıçay, Hamur, Diyadin ve Tutak ilçelerinde köy okullarında eğitime bir gün orta verildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bölgede ağır kar yağışının tesirli olduğu açıklandı.

Bu kapsamda Taşlıçay, Hamur, Diyadin ve Tutak ilçelerindeki köy okullarında yarın eğitime orta verildiği, taşımalı eğitimin de yapılamayacağı bildirildi.

Açıklamada, bu ilçelerdeki kamu kurumlarında çalışan engelli ve gebe işçinin de bir gün idari müsaadeli olacağı kaydedildi.

Malatya

Malatya’da kar yağışı ve olumsuz hava şartları niçiniyle 8 ilçede eğitime yarın orta verildi, engelli, gebe ve kronik hastalığı olan kamu bakılırsavlileri idari müsaadeli sayılacak.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kent genelinde ağır kar yağışı ve olumsuz hava şartlarının hala devam ettiği açıklandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘Kara yollarında oluşan buzlanmaya bağlı olarak ulaşımda yaşanabilecek meseleler niçiniyle Battalgazi, Yeşilyurt, Akçadağ, Doğanşehir, Doğanyol, Kale, Pütürge ve Yazıhan ilçelerinde öğrencilerimizin ve çalışanın güvenliğinin sağlanması bakımından, Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı her tıp ve derecedeki resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kursları ile başka kamu, kurum kuruluşlarına ilişkin kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarında 14 Mart 2022 Pazartesi günü 1 gün müddetle eğitime orta verilmesine karar verilmiştir. Ayrıyeten üstte belirtilen 8 ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarından, gebe, engelli, diyaliz hastaları ile kalp ve böbrek yetmezliği, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan memur ve öteki kamu bakılırsavlileri 14 Mart 2022 Pazartesi günü 1 gün mühlet ile idari müsaadeli sayılacaklardır.’