Üniversitede ‘Adrese Teslim’ Takım İlanı İstifa Getirdi

semaver

Global Mod
Global Mod
Son devirde giderek yaygınlaşan ‘adrese teslim’ takım haberi bu defa Gümüşhane Üniversitesi’nden geldi. Üniversitede ilgisi olmamasına rağmen ilahiyat fakültesi için işe alınacak kişinin edebiyat fakültesi mezunu olması kaidesi arandı. Bunun üzerine dekan ve dekan yardımcısı vazifelerinden istifa etti.

Gümüşhane Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı’na alınacak öğretim üyesi için kısımla rastgele bir ilgisi olmamasına rağmen “edebiyat fakültesi türk lisanı ve edebiyatı kısmından mezun olmak” kaidesi arandı.

İlanın devamında ise “İlahiyat fakültesi lisans mezunu olup, eski Türk Edebiyatı alanında tezli yüksek lisans yapıyor olmak” kaideleri istendi. Kelam konusu kurallar adrese teslim atama tartışmalarını gündeme getirdi.

Cumhuriyet’ten Şevval Aydoğan’ın haberine nazaran,18 Ocak’ta dekan Prof. Dr. Ali Kuzudişli ile dekan yardımcısı Doç. Dr. Berat Sarıkaya üniversitedeki tüm vazifelerinden özel koşullara itiraz ederek istifa etti.

“İlanda yer alan özel kurallara itiraz ettik”

Fakülte dekanı Prof. Dr. Ali Kuzudişli istifa sebebini anlattı.

Kuzudişli, “İlan yayınlandı ve ilanda yer alan özel kaidelere itiraz ettik. ondan sonrasında süreç işledi ve bir aday kazandı. Kazanan adayın atanmasını teklif ettik ve akabinde takımın iptal edildiğini duyduk. Ben olağan süreci işlettim, kazanan kişi muhakkak olduktan daha sonra ilan iptal edildi denilince bu işin hakikat olmadığı kanaatine vardım ve istifa ettim” tabirlerini kullandı.

Kuzudişli baskıları kimin yaptığına ait rastgele bir açıklamada bulunmadı.