TSK’nın uçan kaleleri ve Mehmetçik zelzele bölgesinde

kunteper

Global Mod
Global Mod
Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntıların akabinde arama ve kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Türkiye genelinden bölgeye yardımlar yağarken Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de bölgede aktif nazaranv alıyor.

TSK, zelzele bölgesinde

Depremin akabinde Ulusal Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Afet Acil Durum Kriz Masası uyumunda “Hava Yardım Koridoru” oluşturulmuş durumda. TSK, hava araçlarıyla gece boyunca da arama kurtarma çalışmalarını destekledi ve ilgili takımlara yardım gereçleri taşıdı.

Ulusal Savunma Bakanlığı tarafınca açıklananlara bakılırsa ortalarında A400M nakliye uçaklarının da bulunduğu 114 hava aracı ile 350’den çok sorti dayanak uçuşu yapıldı. Çalışmalar kapsamında zelzele bölgesinden alınan yaralılar da uçaklarla taşındı. TSK, bölgeye işçi ve yardım materyali katkısında bulunmak için “uçak kale” olarak da anılan CH-47 Chinook tipi helikopterleri de sevk etti.

Kaç asker zelzele bölgesinde?

Şu anda Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 30 helikopter çalışmalara katıldı, batıdaki birliklerden sevk edilecek helikopterlerle bu sayının 45’e ulaşması hedefleniyor. Öte yandan afet bölgelerindeki çalışmaların uyumu için nazaranvlendirilen 2 Akıncı TİHA da uçuşlarına devam ediyor.
İşçi tarafında ise 17 bin civarında Mehmetçik bölgeye intikal etmiş durumda. Bu işçi içerisinde hava, kara ve deniz dahil edilmiş durumda. 2. Ordu Komutanlığı hem işçi tıpkı vakitte sivillerin karargahta ağırlanması noktasında katkılarını sürdürüyor. Komando taburları da bölgeye sevk edilmiş durumda.