Toplu Ulaşım Artırımları Yeni Bir İş İmkanı Doğurdu: Diyarbakırlı Vatandaş Bozuk Para Satarak Geçimini Sağlıyor

semaver

Global Mod
Global Mod
Diyarbakır’da toplu taşıma araçlarına yapılan artırımdan daha sonra oluşan bozuk para sorunu, Kadir Yıldız isimli vatandaş için ekmek kapısı oldu.

Diyarbakır’da yaşayan Kadir Yıldız isimli vatandaş, kimsenin aklına gelmeyecek bir iş yaparak para kazanıyor. Merkez Bankası’ndan 25 ve 50 kuruşluk bozuk paraları alan Yıldız, gereksinim sahibi minibüs sürücülerine satıyor.

Independent Türkçe’den Veysi Polat’ın haberine bakılırsa günlük 80 TL kazandığını söyleyen Yıldız, ‘Hastalığım niçiniyle yüzde 75 raporluyum. Ağır iş yapmam yasak. Kazandığım parayla iki çocuk büyütüyorum’ dedi.

Kadir Yıldız, 37 yaşında ve 2 çocuk babası. 5 yıl evvel kolon kanserine yakalanınca 10 yıl direksiyon salladığı minibüs sürücülüğünü bırakmak zorunda kalmış.

Peş peşe ameliyatlar ve uzun süren kemoterapi daha sonrası lakin ayağa kalkabilmiş. Yakın vakitte bağlanan engelli maaşı kendisini rahatlatsa da yaşanan ekonomik kriz ve artan hayat pahalılığı, onu bir daha çalışmak zorunda bırakmış.

bir süre seyyar mısır satıcılığı yapan Kadir Yıldız, kent içi toplu taşıma araçlarına yakın vakitte yapılan artırımlar ile yeni bir iş imkanı doğmuş. Üstelik, kimsenin aklına gelemeyecek bir iş.

‘Bozuk paraya gereksinim doğdu’

Kadir Yıldız, yaptığı işi şu sözlerle anlattı:

‘Daha evvel kent içi minibüs meblağları 2,5 TL’ydi. Lakin artırım olunca 3,25’ye yükseldi. Haliyle para üstü sorunu çıkmaya başladı. Sürücü arkadaşlarım bozuk para gereksiniminin büyük bir sorun olduğunu söyleyince aklıma bu işi yapma fikri geldi. Evvel Merkez Bankası’na başvurdum, her gün bozuk para alabilir miyim diye. Prosedürü öğrendikten daha sonra işe başladım.’

Merkez Bankası’nın koyduğu limit niçiniyle iki günde bir, iki torba 25 kuruş, 2 torba da 50 kuruş satın aldığını anlatan Yıldız, kelamlarına şunları ekledi:

’25 kuruşun torbası 500 TL, 50 kuruşun ise 750 TL’ye tekabül ediyor. 50 kuruşun torbası 10,5 kilogram, 25 kuruşun torbası da 8 kilogram geliyor. İki günde bir 37 kilogramlık dört torbayı alıp meskene gdolayıyorum. İki çocuğumla birlikte 20 ve 30 TL halinde poşetleri hazırlayıp gereksinimi olan sürücü arkadaşlara veriyorum. Onlar da gönlünden ne koparsa veriyor. Günlük 80 TL kazanıyorum. Bu parayla meskenimi geçindiriyorum.’

Kolon kanseri niçiniyle tedavisinin devam eden ve haziran ayında ağır bir ameliyat daha geçireceğini tabir eden Kadir Yıldız, ‘Allah bana güç verdikçe çalışmaya devam edeceğim. Hayat pahalılığı arttı. Geçimimi yapmak için çalışmak durumundayım. Ameliyattan daha sonra güçlü bir müddetç daha beni bekliyor. İnşallah ameliyatım da uygun geçer’ diye konuştu.