Stark-Watzinger: “Biz Fırsatlar Bakanlığıyız”

Muqe

New member
Stark-Watzinger, departmanını ilerlemeyi ilerletmek ve daha iyiye doğru değişim yaratmak istediği bir fırsatlar bakanlığı olarak görüyor. “Özellikle, yetenek okulları, ebeveyn bağımsız öğrenci kredileri, yaşam şansı öğrenci kredileri ve erken çocukluk eğitiminin genişletilmesi gibi koalisyon anlaşmasının birçok projesinde saklanan ilerleme vaadini kastediyorum” dedi. bakan.

Hem eğitimde hem de araştırmada düzeltmeler yapmak istiyor.

Digital Pact 2.0’a Odaklanın

Eğitim sektöründe odak noktası, diğer şeylerin yanı sıra, dijital anlaşmadır. Fon başvurusu burada daha az bürokratik hale getirilecek, böylece okullar parayı daha çabuk alabilecek. Stark-Watzinger, “Federal eyaletler ve belediyeler için güvenilir finansman sağlamak amacıyla Digital Pact 2.0’ı da hayata geçirmek istiyoruz,” diyor Stark-Watzinger, kalbine yakın olan diğer projeleri açıklıyor. Bu, yıkıcı yenilikler için ajansın yanı sıra federal ve eyalet hükümetleri arasında bir işbirliği gerekliliğini içerir.

Kişisel olarak, eğitim bakanına göre, işbirliği şartı yerine getirilecekse anayasa değişikliğine karşı hiçbir şeyi olmayacak. Amaç: okullara bugün olduğundan daha fazla bağımsızlık sağlayan anlamlı bir görev bölümü. Stark-Watzinger federal ve eyalet düzeyinde sorumluluk görüyor ve Almanya’da merkezi bir eğitim politikası istemiyor.

Üniversiteleri dijitalleştirin

Başka bir hedef: üniversitelerin sayısallaştırılması. Stark-Watzinger, “Hala birinci aşamadayız” diye vurguluyor. Bu arada, dersleri dijital olarak haritalamak mümkün oldu, ancak bazı durumlarda zaten biraz daha ileri. “Ama bu kesinlikle bir son değil.”

Gelecekte de üniversitelerden ekonomiye daha güçlü bir transfer olması gerekiyor. Bu, “Alman Transfer ve İnovasyon Ajansı” (DATI) ile başarılı olacaktır. Bakan, “DATI mevcut finansman programlarının ötesine geçmeli, bir arayüz olmalı ve mevcut programları bir araya getirmelidir” dedi. Buna göre, ajans gelecekte yeni kurulan şirketler ve küçük şirketlerle işbirliği içinde uygulamalı bilimler üniversitelerinden ve küçük ve orta ölçekli üniversitelerden geçişi teşvik etmelidir.

Frankfurt’taki Leibniz Enstitüsü SAFE’nin (Avrupa’da Sürdürülebilir Finans Mimarisi) eski genel müdürü olan Stark-Watzinger, bilimsel sistemi de içeriden biliyor. Bu nedenle Araştırma Bakanı olarak, temel finansman ile proje finansmanı arasındaki dengenin çok önemli olduğunu düşünmektedir. “Dengelenmeli. Temel finansman proje fonları lehine eritilmemeli”. Ayrıca değerlendirmeler düzenli olarak yapılmalı. Bakan, “Yorucu ama faydalı” dedi.

Röportajın tamamını okuyun BURADA (ödeme engeli)