‘Sandıkta ders vermek nazaranviniz’

Professional

New member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin TBMM Küme toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu özetle şu iletileri verdi:

TALİMAT VEREN MAKAMDASIN: Bir yolsuzluk evrakını gündeme getirdim. İsim vermedim, yalnızca belgedeki ayrıntıları okudum. Erdoğan diyor ki ‘benim hiç bir imzam yok’. Sen ihale kurulunda değilsin ki? Talimat veren makamdasın. Diyorsun ki ‘ihaleyi iptal edin, bizim çeteden arkadaşlara vereceğim’. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu, açın raporu, onayı veren kim Erdoğan. Sayıştay’ın da raporları var. Sen bütün kirlilikleri biliyorsun, talimatınla yapılıyor esasen.

İMZAN OLANLARI DA AÇIKLAYACAĞIZ: Ben bunu söyleyince kıyamet kopuyor. ‘Kılıçdaroğlu palavra söylüyor’ diyor. Görmediğim belgeyi konuşmam. Sevgili Erdoğan daha dur bakalım daha sana epeyce sürprizlerimiz olacak. Ben yolsuzluk evraklarını açıklamayacağım. Arkadaşlara söylemiş oldum, her birisi tek tek açıklayacak o dokümanları. Senin imzan olan dokümanları de açıklayacağız, hiç meraklanma.

TOBB’A DAVET: TOBB’a davet yapıyoruz, elektrik kesintilerinin OSB’lerde yarattığı maliyetin meblağı nedir, bilmek istiyoruz. TOBB bütün OSB yöneticileriyle konuşmalı, sayıları almalı, kamuoyuyla paylaşmalı.

DEDİĞİME GELDİLER: Bir taraftan bunlar öbür taraftan insafsız artırımlar devam ediyor. Yapmadılar, dinlemediler, kalkmış açıklama yapıyorlar. Benim dediğim noktaya geldiler. Demek ki devleti yönetemiyorlar. 4 kişilik ailenin tükettiği elektriği biz epeyce düzgün biliyoruz. Sarayda oturan elektrik faturası ödemiyor ki. Sanıyor ki herkes kendisi üzere. Dolar düştü 13’e, hiç bir şeyin fiyatı düşmedi. Şu anda her akaryakıt istasyonu bir vergi dairesi üzere. Demek ki milleti kandırıyorlar. Sizi kandırıyorlarsa sandıkta bunlara ders vermek de sizin vazifeniz. Şayet gecenin karanlığında beşerler ucuz ekmek kuyruğuna giriyorsa, 21. yüzyılın Türkiye’sinde eksi 2 derecede 3 derecede yağ kuyruğuna giriyorsa beşerler bunun sorumlusu saray ve şürekâsıdır.

YÖNETEMİYORLAR: Yönetemiyorlar. Erdoğan yönetemediğini görüyor, faturayı bakanlara, bürokratlara çıkarıyor. 3.5 yılda 3 Hazine ve Maliye Bakanı değişti. 4 Merkez Bankası Lideri. Merkez Bankası’nın tek fonksiyonu kaldı, matbaada Türk Lirası basmak. Saraydan gelen talimatın gereğini yapıyorlar. Banka yöneticilerinin akıllarını çalıştırma mecburiliği yok, esasen çalıştırırlarsa bakılırsavden alınıyorlar. TÜİK Lideri biz gittiğimizde içeri almamıştı. Ancak bir şey söylemiş oldu daha sonradan ‘Kul hakkı yemem’ dedi. ‘bu biçimde seni vazifeden alıyorum’ dedi ve aldı. Kul hakkı yiyen, kul hakkı yemeyene tahammül edemez.

‘Ezberleri bozduk’

BİR ORTAYA GELDİK:
Saray ve şürekâsı, dolarla beslenenler, köşeyi dönenler; bunlar evvel dediler ki ‘biz sistemi değiştirelim, AK Parti, MHP ömür uzunluğu biz bu işi gdolayırüz. Nasılsa muhalefettekiler asla bir ortaya gelemez’. Ama biz muhalefet partileri olarak bir ortaya geldik. Birinci ezberlerini bozduk. daha sonra ikinci propaganda başladı, ‘bir ortaya geldiler fakat kazanamazlar’. Genel seçimlerde ve mahallî seçimlerde kazandığımızı gördüler. İkinci ezberleri de bozuldu. Kazandık, onların bütün hayallerini yıktık. Panik arasındaler. Hazmedemiyorlar. O niçinle baskıyı artırıyorlar. Artık ‘Efendim bunlar kazanacaklar fakat memleketi yönetemezler’, bunun propagandasını yapıyorlar. Vallahi de billahi de bu hoş ülkeyi sizin kadronuzdan epeyce daha hoş, hayli daha adaletli ve namusuyla yöneteceğiz. Akılla, bilgiyle yöneteceğiz, herkesi kucaklayacağız. Hiç kimsenin tasası olmasın. O niçinle söylüyorum. Geliyor, gelmekte olan. Bunun için korkuyorlar.