Neue Nationalgalerie'nin yanında bir tank bariyeri

Leila

Global Mod
Global Mod
Kendisini düşmanlarından korumak için bir defne ağacına dönüştüren, bir nehir tanrısının kızı olan su perisi Daphne'nin antik efsanedeki ismine benzer şekilde, kendisine Dafne adını verir. Efsanevi figür, Tintoretto'dan Bernini'ye, Richard Strauss'a ve parçalı bronz Daphne'nin hükümet bölgesinde durduğu Doğu Alman heykeltıraş Wieland Förster'a kadar yüzyıllar boyunca sanatçılara ilham kaynağı olmuştur.

Dafne B, Berlinli bir sanatçı ve barış aktivistinin takma adıdır. Ve günler önce, tamamen kendiliğinden ve müze yetkililerine sormadan veya bilgi vermeden (ki bu hiç de eğlenceli değildi ve bıkkın bir hoşnutsuzluğa neden olmuştu), tank bariyeri şeklindeki gümüşi, parlak, bir tonluk paslanmaz çelik heykelini müzenin yanına taşıdı. Alçak yükleyicide yenisi Ulusal Galeri'yi, ünlü modern sanatçıların heykellerinin bulunduğu geniş terasın girişinin hemen önündeki geniş kaldırıma oturtun. Dünya Kadınlar Günü'nün hemen öncesinde, barış mesajı veren, habersiz, küstah, gösterişli, evet anarşist, tamamen kendi kendini finanse eden bir gerilla sanat kampanyası.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Neue Nationalgalerie'nin yönetimi önce sanatçıdan heykelin müze alanından kaldırılmasını istedi ve ardından kesin bir emir verdi. Bir ültimatomla aksi takdirde ortadan kaldırılacak, hatta yok edilecekti. Elbette müzedeki alanın habersiz, izinsiz kullanımından güvenlik ve sigorta sorunlarına kadar olgusal argümanlar var.

Ancak Dafne B, toplumsal olarak parçalanmış bir nefret, suçlama, tehdit ve toplumsal diyaloğun bozulduğu bu savaş ortamında, böyle bir savaş karşıtı tabelanın mutlaka Neue Nationalgalerie'nin terasında olması gerektiği görüşünde. Onun şu açıklamasını aktarıyoruz: “Barış için bir örnek oluşturuyorum. Sanat barışı temsil eder! Barıştan yanayım ve mesajımı Almanya'daki sanatın merkezinden, Neue Nationalgalerie Berlin'den gönderiyorum. Burası çağdaş sanatın yeri ve ben bir çağdaşım ve bir sanatçıyım ve BURADA VE ŞİMDİ bir açıklama yapma ihtiyacını görüyorum. Neue Nationalgalerie yönetimine bu mesajı dünyaya taşıması için meydan okuyorum. BU MESAJI KAİDEYE KOYUN. Barış fikri içimde demirlenmiş durumda. 'Küçük Beyaz Barış Güvercini' şarkısıyla büyüdüm, kulağa ne kadar sıradan gelse de benim için her zaman varoluşsaldır. Bir performans sanatçısı olarak, sanatsal fikirlere olan bağlılığımı ilk dürtüden, tüm riskleri göze alarak pragmatik uygulamaya kadar içimde taşıyorum.”

Neue Nationalgalerie'de Stendhal'den bir alıntının feminist yazılı posteriyle birlikte Corpus DelictiDafne

Zaten bir kez bunu yapmaya cesaret etmişti: O zamanlar kendiliğinden barış işareti olan “X Kafasındaki bariyer X” hâlâ tahtadan yapılmıştı.  Sanatçı Dafne, Aralık 2015'te Berlin'deki Straße des 17. Juni caddesinin refüjünde.

Zaten bir kez bunu yapmaya cesaret etmişti: O zamanlar kendiliğinden barış işareti olan “X Kafasındaki bariyer X” hâlâ tahtadan yapılmıştı. Sanatçı Dafne, Aralık 2015'te Berlin'deki Straße des 17. Juni caddesinin refüjünde. Michael Kappeler/dpa