‘Mescid-i Aksa’ya yönelik tahriklere müsaade verilmemeli’

Professional

New member
ANKARA Milliyet – Erdoğan toplantıda, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere müsaade verilmemesinin zaruretini vurguladı.

‘İslam aleminde haklı tepki’

Erdoğan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları bildirdi: “İsrail Cumhurbaşkanı Sayın Yitzhak Herzog’la bugün (dün) bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmemizde, son günlerde Filistin’de İsrailli kimi radikal kümelerin ve güvenlik güçlerinin sebep olduğu olaylar başta olmak üzere bölgesel sorunları ve ikili münasebetlerimizi ele aldık. Sayın Herzog’la görüşmemde şu konuları tabir ettim: Ramazan ayının başlangıcından itibaren Batı Şeria ve Mescid-i Aksa dâhil meydana gelen hadiselerde 400’ü aşkın Filistinlinin faydalanması ve ortalarında çocukların bulunduğu 18 kişinin hayatını kaybetmesi bizleri hayli üzmüştür. Mescid-i Aksa’nın dün ve evvelki gün sabah namazından daha sonra fanatik kümelerin baskınına uğraması ve müdahaleler sonucunda bir daha istenmeyen imajlar yaşanması, tansiyonun Gazze’ye de sirayet etmesi hüznümüzü artırmıştır. Bayramların bayram havasında yaşanması gerekirken kimi radikaller yüzünden her sene karşılaşılan bu imajlar vicdanları yaralamakta, tüm İslam âleminde haklı reaksiyonlara niye olmaktadır. Bu hassas periyotta, Mescid-i Aksa’nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere müsaade verilmemesinin zaruretini bir kere daha vurgulamak istiyorum. her insanın bu mübarek yerin ve günlerin maneviyatı ve kutsiyetini korumak için azami uğraş göstermesi çağrımı bir dahaliyorum. Türkiye olarak her hâlükârda barış ve huzurun temini tarafında çalışmaya devam edeceğiz.”

Görüşmenin akabinde İsrail basını, Mescid-i Aksa’nın Ramazan ayı sonuna kadar Yahudi ziyaretçilerin girişine kapatılacağını yazdı. Kelam konusu yasağın cuma gününde kadar yürürlüğe gireceği açıklandı.