Marmaris’teki yangın büyük ölçüde denetim altına alındı

RAM

New member
Marmaris’te yanan ormanlık alanda İçişleri Bakanı Soylu ile gerçekleştirdiği incelemelerin akabinde açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, bölgedeki yangının büyük ölçüde denetim altına alındığını duyurdu.

Kirişçi, “Tabii şu anda bir ölçü rüzgâr da var. Bu rüzgârın kesinlikle olumsuz tesiri olacak ancak en azından rutubet ve hava sıcaklığı konusunda geçtiğimiz yıla bakılırsa daha olumlu durumdayız, olumlu durumdayız. Temennimiz bu işin bugün neticelenmesi. Şu anda ihtiyatlı hareket ederek tahminen bunu tabir etmeliyiz ancak yangın büyük ölçüde denetim altına alındı diyebiliriz. fakat bu sonuçta bir yangın ve de esintiyle bir yerden öteki bir yere sıçraması da kelam konusu olabilir” dedi.

Bakan Kirişçi, bu yangınla çaba edilirken sabah saatlerinde Datça’da çıkan bir yangının söndürüldüğünü, akabinde Fethiye’de çıkan diğer bir yangının da “belirli ölçülerde denetim altına alındığını ve âlâ bir noktada olduğunu” söylemiş oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün akşam saatlerinde de helikopterle yangın bölgesinde incelemede bulunmuştu.

Havadan müdahale edildi

Orman Genel Müdürlüğü, Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınına havanın aydınlanmasıyla bir arada 20 helikopter ve 14 uçakla müdahale etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisi Amazon Koyu’nda akşam saatlerinde çıkan orman yangınına yaklaşık bin 600 kişi ile müdahale edildiğini bildirmişti.

Marmaris’te dün akşam ormanlık alanda çıkan yangına müdahale edildiFotoğraf: DHA

Gece boyuncu karadan müdahalenin yapıldığı yangında, 363 araç ve 39 iş makinesinin misyon yaptığı açıklanmıştı. Rüzgarın tesiriyle süratle büyüyen yangına helikopterle yapılan müdahale, havanın kararmasıyla sonlandırılmıştı.

Çok sayıda istekli de kendi imkânlarınca takımlara takviye olmaya çalışıyor. Bölgeye gelen birtakım vatandaşların yangın söndürme tüpleriyle alevlere müdahale ettiği bildirildi.

Marmaris’te dün akşam ormanlık alanda yangın çıktıFotoğraf: DHA

Türkiye’de geçen yıl Marmaris dâhil Ege ve Akdeniz bölgelerinde çıkan orman yangınlarında on binlerce hektarlık alan yanmıştı. Hükümet, Türkiye tarihinin en büyük orman yangınları olarak nitelendirilen yangınlara hazırlıksız yakalandığı ve gerekli müdahalede bulunulamadığı sebebi öne sürülerek eleştirilmişti.

Sosyal medya paylaşımlarına inceleme

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Marmaris’teki yangının çıkış niçini üzerine kapsamlı soruşturmalar yürütüldüğünü ve kamuoyunda bilgi kirliliğine niye olan toplumsal medya paylaşımları hakkında da Siber Hatalarla Çaba Daire Başkanlığınca gerekli teknik incelemenin başlatıldığını belirtti.

Altun, Twitter’dan paylaştığı iletide, “Sahadaki kahramanlarımızın moral ve motivasyonunu olumsuz tarafta etkileyenler hakkında hukuk çerçevesinde yapılması gereken ne var ise yapılacaktır” dedi.

DW, DHA/CÖ,JD