Kılıçdaroğlu’ndan Moda Sahnesi’ne ‘Kandil’li Ziyaret: ’21. Yüzyıldayız, Artık Elektriğimiz Olsun’

semaver

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, borçları yüzünden elektriği kesilen Moda Sahnesi’ni ziyaret etti. Sahneye kandil götüren Kılıçdaroğlu, ‘Bütün vatandaşların en azından değerli bir bedel ödemeyerek güç haklarından yararlanması gerekiyor’ dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, faturalarını ödeyemediği için elektriği kesilen Moda Sahnesi’ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’nun Kadıköy’de bulunan Moda Sahnesi’ni ziyaretine, partisinin İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ile Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı eşlik etti. Tiyatro sahnesini gezen Kılıçdaroğlu, yanında getirdikleri bir kandil ve feneri, Moda Sahnesi Sanat Direktörü Kemal Aydoğan’a verdi.

ondan sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdaroğlu, ‘Bir toplumu var eden kıymetlerden birisi de sanat ve kültürdür. Sanat ve kültüre ne kadar kıymet verirsek, Türkiye’nin saygınlığı, Türkiye’nin prestiji bütün dünyada o kadar yeterli yankılar uyandırır. Moda Sahnesi’nin elektriklerinin kesildiğini duyar duymaz doğrusunu isterseniz ürpermedim değil. Bir sanat alanında, sanatın icra edilmesinde elektriklerin kesilmesi başlı başına vahim bir tablodur. Lakin daha sonradan bağlandığını duydum ve nitekim son derece memnun oldum’ dedi.

“Devlet Bahçeli söylemişti…”

Elektrikteki fiyat artışları konusunda iktidarı eleştirdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyleki devam etti:

‘Bu hususta fikirlerimi toplumsal medyada da paylaşmıştım. Bunun üzerine Sayın Devlet Bahçeli kendi vilayet liderlerine talimat vererek bana kandiller göndermelerini söylemişti. O kandillerden ikisi burada. Bir lamba, bir de fener. ötürüsıyla düşündüm ki en epeyce Moda Sahnesi’ne yakışır bunlar. Benzeri bir olayı yaşadılar. Fakat 21. yüzyılda kandillerden ya da lambalardan değil. Lambalar, kandiller başka şeyler. Onlar bizim kültürümüzün bir kesimi. olağan olarak kandilimiz de olsun. elbette lambalarımız da olsun. şüphesiz fenerlerimiz olsun lakin 21. yüzyıldayız biz. Artık elektriğimiz olsun, buzdolaplarımız çalışsın. ötürüsıyla elektrikten yararlanan, güçten yararlanan bütün esnafın, vatandaşların en azından değerli bir bedel ödemeyerek bu güç hakkından yararlanmaları gerekiyor’

Kılıçdaroğlu, sanat dünyası ile olduğu için epey memnun olduğunu söz ederek ‘Sizler var olduğunuz sürece biz varız. Bizi eleştirdiğiniz sürece de biz kendi varlığımızı biraz daha güçlenmiş hissedeceğiz. Zira sanat demek hem de eleştirmek demektir. ötürüsıyla sanatın bu istikametini de ihmal etmeyelim’ diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, ‘Siz elektrik faturanızı ödemeyeceğinizi söylemiştiniz. Size yeni bir fatura geldi mi? ‘ sorusuna ‘Bilmiyorum, ben meskende değilim ancak Ankara’ya dönüşte eşime sorayım yeni fatura geldi mi gelmedi mi? Haberim yok şu anda’ cevabını verdi.

Moda Sahnesi Sanat Direktörü Aydoğan ise ikinci elektrik faturalarının son ödeme tarihinin dün dolduğunu kaydederek lamba ve fenerin fazlaca işe yarayacağını söylemiş oldu.

Kadıköy’de bulunan Moda Sahnesinin elektriği yüklü elektrik faturalarını ödeyemediği için kesilmişti. Tiyatronun elektriğinin kesilmesine reaksiyonlar gelmişti. Tiyatronun kesilen elektriği ondan sonrasında açılmış, bu durum gelen yansılarla ilişkilendirilmişti.

Ancak Moda Sahnesi Sanat Yönetmeni bu savın yanlışsız olmadığını, faturanın ‘gizemli bir kişi’ tarafınca ödendiğini açıklamıştı. Aydoğan ‘Bu takviye biçimini kabul etmemiz mümkün değil. Kim olduğunu öğrenmek için her türlü tüzel yolu kullanacağız. Yeterlilik değil kökten dönüşüm istiyoruz’ demişti.