Kaza değil cinayet! TIR sürücüsü ehliyetsiz çıktı

RAM

New member
Bursa’daki zincirleme kazaya niye olan ehliyetsiz TIR sürücüsü, ‘fazlaca meyyit var’ diye olay yerinden kaçtığını deklare etti.

Kaza, 28 Temmuz 2022’de Osmangazi ilçesi İstanbul Yolu Caddesi’nde meydana geldi. Fikret Korkmaz idaresindeki TIR denetimden çıkarak, Osman Aras (55) idaresindeki taksiye çarpıp yan yolda park halindeki arabanın üzerine düştü.

TIR’a yüklü konteyner de taksinin üzerine düşerken artlarından gelen 1 araba, 1 yavaşça ticari araç, 1 servis minibüsü ve 1 TIR daha kazaya karıştı. 7 aracın karıştığı kazada taksi sürücüsü Osman Aras, araçta sıkıştı. Ahmet Durgut, Burak Şalcı ve Yılmaz Aytan isimli şoförler de kazada yaralandı.

Osman Aras itfaiye ve AFAD takımlarının müdahalesiyle araçtan çıkarıldı. Çağırılan ambulanslarla hastaneye kaldırılan yaralılardan Osman Aras kurtarılamadı. Kazanın akabinde kaçan TIR sürücüsü Fikret Korkmaz, yakalanıp tutuklandı.

‘KAZADAN EVVEL İKİ KERE FREN HORTUMU PATLADI’

Fikret Korkmaz hakkında, ‘Bilinçli taksirle vefata ve faydalanmaya niye olma’ hatalarından 2 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Bursa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın birinci duruşmasında sanık Fikret Korkmaz, taraf avukatları ve şikayetçiler katıldı. Duruşmada olay gününü anlatan Korkmaz, kazadan 2 gün evvel 2 sefer fren hortumunun patladığını öne sürerek, şunları söylemiş oldu:

“vakadan 2 gün evvel TIR’ı İnegöl’e götürdüğüm sırada Dürdane rampasında fren hortumu patladı. Şirket sahibine söylemiş oldum, bir eleman gönderdi ve yaptılar. İnegöl’e devam ettim. bir daha İnegöl yolunda yine rampa çıkacağım sırada bir daha fren hortumu patladı. bir daha birisi geldi ve tamir etti. bir daha sorumlu olan İlyas Beyefendiye durumu anlattım. Tamir edeceklerini söylemiş oldu. bir daha olay günü İlyas beyefendiden aracı Gemlik’te aldım, sorunu giderdiklerini söylemiş oldu. Ovaakça rampasında inişe geçtiğim sırada frenin tutmadığını fark ettim. Aracı durdurmak için sağ taraftaki bordür taşlarına gerçek yönlendirerek, sürtmek suretiyle suratımı 80’den 40’a düşürdüm. Fakat düzlüğe geldiğimde iki kez başım tavana çarptı. Önümde kalabalık bir araç trafiği gördüm. Direksiyon hakimiyetini kaybederek yan tarafa düştüm.”

Kazanın akabinde etraftakiler tarafınca TIR’dan çıkarıldığını, korktuğu için olay yerinden kaçtığını öne süren Korkmaz, “Beni araçtan çıkarıp, caminin avlusuna götürdüler. Elimi yüzümü yıkadığım sırada bir genç, ‘Kazada epey meyyit var’ deyince kaygıdan olay yerinden kaçtım” diye konuştu.

ŞOFÖR EVRAKI İPTAL EDİLMİŞ

TIR sürücüsü Fikret Korkmaz’ın kaza sırasında ehliyetsiz olduğu ortaya çıktı. ömrünü kaybeden taksi sürücüsü Osman Aras’ın eşi Dılfuza Achılova’ın avukatının, ehliyeti ile ilgili sorusuna Korkmaz, 1978 yılından beri araç kullandığını belirterek, “Benim daha evvel yurt haricinde aracımda uyuşturucu çıkması niçiniyle şoför dokümanım iptal edilmişti. Beni işe alan şirket müdürü Mehmet Beyefendi, bu durumu biliyordu. Beni vakit zaman çalıştırıyordu. Ehliyetim olmadan şoförlük yapıyordum. Kaçmamın niçini de ölümlü kaza olmasından dolayı korktuğum içindir. Benim şoför evrakım de yoktu, çalıştığım şirkete şoför dokümanı ibraz etmedim” diye cevap verdi.

KAZADA YARALANAN HEKİM 6 AYDIR ÇALIŞAMADIĞINI SÖYLEDİ

Duruşmada kazada yaralanan şoförlerin sözlerine de başvuruldu. Sanıktan şikayetçi olduğunu söyleyen yaralılardan Dr. Yılmaz Aytan, “Aracımla lambalara geldiğim sırada yavaşladığımda kaza meydana geldi. Ben bayıldığım için kazanın detayını hatırlamıyorum. Kaza niçiniyle sol dirseğimde kırık oluştu. Ameliyat oldum. 6 aydır çalışamıyorum. faydalanmamdan dolayı maddi ziyanımı mahkemenize bildireceğim. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, Fikret Korkmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı erteledi.