Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde can kaybı artıyor

RAM

New member
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Pazartesi sabahı 04:17’de bir zelzele meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetmeliği (AFAD), Gaziantep, Hatay, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Şanlıurfa başta olmak üzere etraf vilayetlerde de ağır biçimde hissedilen sarsıntının büyüklüğünü 7,4 olarak deklare etti. AFAD’ın ondan sonrasında büyüklüğünü 7,7 olarak revize ettiği zelzelenin akabinde merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan bir sarsıntı daha meydana geldi. Sarsıntının büyüklüğü AFAD tarafınca 7,6; Kandilli Rasathanesi tarafınca ise 7,5 olarak duyuruldu.

AFAD Zelzele Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, bölgede gerçekleşen zelzelelerin “birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler” olduğunu söylemiş oldu.
“(Kahramanmaraş) Bölgede önemli bir zelzele aktivitesi var. 6,5- 6,7 büyüklüklere kadar artçı sarsıntılar devam edecektir” sözlerini kullanan Tatar, “Vatandaşlarımızdan hasarlı binalardan uzak durmalarını ve toplanma alanlarında bulunmalarını istiyoruz” diye ekledi. AFAD, meydana gelen zelzeleler daha sonrası bir tsunami tehlikesinin ise bulunmadığını belirtti.

Depremden etkilenen kentlerden biri olan Diyarbakır’da enkaz altındakileri kurtarma çalışmaları sürüyorFotoğraf: Mahmut Bozarslan/AP Photo/picture alliance

Depremlerde Karmanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 1541 kişi hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 9 bin 733 kişinin yaralandığı zelzelede 3 bin 471 binanın hasar gördüğünü deklare etti.

Erdoğan: AFAD’la koordine olmadan bölgeye gitmeyin

AFAD Uyum Merkezine giderek burada açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yardım için bölgeye gidecek kişi ve kurumların kesinlikle AFAD ile uyum ortasında hareket etmesi gerektiğini belirterek, “AFAD uyumu haricinde bölgeye gönderilen yardımlar hem karışıklığa yol açmakta tıpkı vakitte gayesine ulaşması zorlaşmaktadır” halinde konuştu.
Memleketler arası yardımlar için Türkiye’yle temasların kurulmaya başlandığını da söyleyen Erdoğan, “NATO ve AB yanında 45 ülkenin yardım teklifleri tarafımıza ulaşmıştır” dedi.

Kızılay’dan kan bağışı daveti

Türk Kızılay Genel Lideri Kerem Kınık, yaşanan zelzele daha sonrası kan ve kan eserleri gereksinimine dikkat çekerek, “Bölge kan bankalarımızda birinci etap sevkiyat için ulusal kan stoklarımız mevcuttur. Fakat ilerleyen saatlerde olabilecek ilave muhtaçlıklar için vatandaşlarımızı gün ortasında tüm Türkiye’de kan bağışına davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Okullar tüm Türkiye’de tatil edildi

Depremlerin akabinde eğitime de orta verildi. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sarsıntı bölgesindeki çalışmaların yürütülebilmesi için tüm Türkiye’de okulların 13 Şubat’a kadar tatil edildiğini duyurdu. Özer, “Ama bu sonucu alırken tüm vilayetlerimizdeki, bilhassa 10 vilayetimizdeki okullarımızın tamamı vatandaşlarımızın hizmeti için açık tutulacak. Konaklama, yemek ikramıyla ilgili her türlü hizmet okullarımızda, öğretmenevlerimizde vatandaşlarımıza 7/24 kesintisiz bir biçimde intikal ettirilecek” diye konuştu.

Yüksek Öğretim Kurumu da zelzeleden etkilenen 10 ilin yanı sıra yurt ve yerleşke imkânlarının muhtaçlık hâlinde kullanıma sunulmak üzere Antalya, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Niğde, Sivas, Tunceli’deki yükseköğretim kurumlarında da bahar yarıyılı eğitim ve öğretim devrinin sonrasındasında açıklanacak bir tarihe kadar ertelendiğini deklare etti.

AB’den dayanak açıklaması

Almanya, Fransa, İngiltere’den gelen yardım kelamları ve taziye bildirilerinin yanı sıra, Avrupa Birliği de acil yardım gruplarının Türkiye’ye gönderilmek üzere mobilize edildiğini duyurdu. AB üyeleri ve Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu sekiz ülke içinde sivil müdafaa ve insani yardım alanında işbirliğini sağlayan AB Sivil Muhafaza Mekanizması’nın da aktifleştirildiği açıklandı.

“Akkuyu Nükleer Santrali ziyan görmedi” açıklaması

Rus devletine bağlı güç şirketi Rosatom, Mersin’de inşası süren Akkuyu Nükleer Santrali’nin sarsıntıda hasar görmediğini duyurdu.

Reuters’ın haberine bakılırsa, santrali inşa eden Rosatom şirketinin yetkililerinden Anastasia Zoteeva, RIA ajansına yaptığı açıklamada, “Burada yaklaşık 3 büyüklüğünde sallantılar hissedildi. Lakin uzmanlarımız bina yapılarında, vinçlerde ya da ekipmanda rastgele bir hasar olmadığını tespit etti” dedi. Zoteeva ayrıyeten, “Buna rağmen inşa ve kurma faaliyetlerimizin inançlı biçimde devam edebileceğinden emin olmak için geniş çaplı teşhis ölçümleri gerçekleştiriyoruz” tabirlerini kullandı.

DW/CÖ,ET,SÖ,HT