İşverenler Bakan’la buluştu: Elektriğe en az yüzde 30 artırım

RAM

New member
Ankara’da geçen Perşembe günü düzenlenen Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 14’üncü Kesim Kıymetlendirme Toplantısı öncesinde elektrik dağıtım şirketlerinin işveren ve yöneticileri, Güç Doğal Kaynaklar Fatih Dönmez ile kahvaltıda bir ortaya gelmişti. görüşmede şirketlerin yetkilileri kur farkı ve milletlerarası piyasalarda artan güç maliyetlerini münasebet göstererek elektrik satış bedelleri için yüzde 50 oranında bir artırım talebinde bulundu.

DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre yapılan değerlendirmeler daha sonrasında 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere en az yüzde 30 artırım yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. görüşmede alınan karar uyarınca Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 1 Temmuz’da yüzde 30’luk artırım sonucunı alması bekleniyor.

Son artırım 1 Haziran’da yapılmıştı

Elektrikte son artırım, üç aylık tarife devri olmamasına rağmen 1 Haziran’da mesken aboneleri için yüzde 15, sanayi ve ticarethane aboneleri için yüzde 25 oranında yapılmıştı. Son artırımla bir arada yılbaşından bu yapılan artırımların oranı birinci kademe için yüzde 58’i, ikinci kademe için yüzde 137’yi buldu.

Şu anda birinci kademede üst hudut olan 230 kWh’lık kullanımda fatura bedeli 332 TL’yi buluyor. Yüzde 30 artırım gelmesi halinde bu fatura 430 TL’yi aşacak. İkinci kademede ise alt hudut olan 475 TL’lik fatura bedeli 760 TL’ye çıkacak.

“Yüzde 87’sini özel kesim üretiyor”

Uzmanlara bakılırsa artırımların asıl niçiniyse 2013 yılından itibaren başlatılan özelleştirme süreci. Elektrik Mühendisleri Odası İdare Konseyi Üyesi Mehmet Özdağ, geçen yıl 1 Haziran’dan bu yana sanayicilerin kullandığı elektrikte yüzde 289 oranında artırım yapıldığını, benzeri oranlardaki artırımların tüm abone kümeleri için geçerli olduğunu söylemiş oldu.

Elektrik Mühendisleri Odası İdare Heyeti Üyesi Mehmet ÖzdağFotoğraf: Privat

TÜİK’in deklare ettiğı yıllık enflasyon oranının yüzde 73, ENAG’a nazaran de yüzde 160 oranında bir enflasyon oranı belirlendiğini hatırlatan Özdağ, “Elektrik artırımları, enflasyonun epeyce üstündedir. ötürüsıyla bu bir artırım değil sermaye aktarımıdır” değerlendirmesini yaptı. Bu yılın başından beri Türkiye’de elektriğin yüzde 87’sinin özel kesim eliyle üretildiğine dikkat çeken Özdağ, “Piyasaya teslim edilmiş bir yapı var ve konuşulan sayılar büsbütün özelleştirmeden kaynaklanan özel kesim kredisi ve misal bedellerin ödenmesi ile ilişkilidir” biçiminde kelamlarını sürdürdü.

“Faturalarda özelleştirme bedeli var”

Özdağ, elektrik üretiminde tercih edilen yakıt çeşidinin de artırımlarda etkiliolduğunu savundu. Elektrik gücü altyapısının ithal yakıtlara dayalı kurulduğunu kaydeden Özdağ, iktidarın ithal fosil yakıtlardan vazgeçmediğini söylemiş oldu.

Türkiye’de kapasite kullanım oranının da hayli düşük olduğunu kaydeden Özdağ, “Kapasite kullanım oranı yüzde 37’lerde. Maalesef bizim ödediğimiz faturalar içerisinde çalıştırılmayan santrallerin maliyetleri vardır, Özelleştirme bedeli vardır” dedi. Özdağ, elektrik gücünde kamunun ana belirleyici olması halinde artırım yerine indirim olacağı tezinde bulundu.

“Zamların kaynağı özelleştirme”

Enerji ve iklim uzmanı Başkan Algedik de kamu kurumu olan Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ile özel şirketlerin elektrik satış bedelleri içindeki farka dikkat çekti. EÜAŞ’ın 2013 yılında 1 ünite olan elektrik satış fiyatının bugün sırf 1,8 üniteye ulaştığını, fakat buna rağmen özel dalda elektrik üretim bedelinin o tarihten bu yana 4,08’e çıktığını söylemiş oldu.

Enerji ve iklim uzmanı Başkan Algedik Fotoğraf: privat

Algedik, piyasada özel dalın hakimiyeti oranında fiyatların da yükseldiğini, bunun dağıtım bedellerinde daha fazla olduğunu vurguladı. Kamu tarafınca 2013 yılında sağlanan elektrik dağıtım hizmetinde 1 ünite olan bedelin bugün özel kesim eliyle yürütüldüğünde 6,72 üniteye çıktığını kaydetti. Algedik, “Rakamlar, artırımların kaynağının özelleştirme olduğunu ortaya koyuyor” tabirlerini kullandı.

TEDAŞ, 2021’i de ziyanla kapattı

Öte yandan 2013 yılında özelleştirildikten daha sonra her yıl ziyan etmeye devam eden Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (TEDAŞ) 2021 yılını da ziyanla kapattığı ortaya çıktı.

TEDAŞ’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı 2021 yılı faaliyet raporuna göre kurumun geçen yılki ziyanı 106 milyon TL’ye ulaştı. bu biçimdece son dokuz yıllık toplam ziyan 6 milyar 446 milyon TL’ye ulaştı.