İlbey Ortaylı: ‘Sığınmacı Dediğin Bayramda Piknik Yapar Üzere Hududun Öbür Tarafına Didip Gelemez’

semaver

Global Mod
Global Mod
Prof. Dr. İlber Ortaylı, canlı yayında ‘Türk tarihinde göçler ve sorunları’ üzerine konuştu, Türkiye’deki sığınmacı sorunu hakkında çarpıcı tabirler kullandı. ‘Sığınmacılar konusunda denetimi kaçırdık” diyen Ortaylı, “Biz şarktan gelenlere mülteci statüsü vermiyoruz. Sığınmacı dediğin bayramda piknik yapar üzere hududun öbür tarafına gidip gelmez. bu biçimde orada kal. Sığınmacıya insani yardım haricinde bir şey yapılamaz’ tabirlerini kullandı.

Tarihçi muharrir Prof. Dr. İlber Ortaylı, TV5’de Hasan Basri Akdemir’in sunduğu ‘Konuşmadan Olmaz’ programına konuk oldu.

Ortaylı, ‘Sığınmacılar konusunda denetimi kaçırdık. Biz şarktan gelenler için mülteci statüsü vermiyoruz. Bunu size söyleyebiliyorum. Ben kendim mülteciyim zira. 1 yaşında mülteciydim, kimliğim yoktu, Türk vatandaşı olduk olağan. Zira kanun bu biçimde söylüyor. Irki teması olanlar Türkler lakin komünist kökenli ülkelerden gelirlerse iltica etmiş sayılıyorlar. ötürüsıyla kimi şeyler var. Sığınmacı dediğin bir sefer bayramda, seyranda piknik yapar üzere sonun öbür tarafına gidip gelmez. Almanya’ya sığınan adam sonun dışına çıktığı vakit biter iş. Bizimkiler gidip geliyor bu biçimde bir şey olmaz. bu biçimde orada kal. İkincisi sığınmacıya insani yardım haricinde bir şey yapılamaz. Yani Türkiye’de bugün işi olmayan bir adamın birtakım sıhhat sigortası hakları bile sınırlanırken sen bunu kalkıp da daimi olarak verirsen burada insanların huzuru kaçar bu epeyce açık bir şey. Hastanelerdeki yük artar. Bunların üzerinde düşünmemiz lazım’ diye konuştu.