“Her bireyin haysiyeti olmalı!”

Leila

Global Mod
Global Mod
Friedrichshain’deki eski itfaiye istasyonu, Dünya Kadınlar Günü’nden hemen önce. Büyük bir fotoğraf tutkunu kalabalığı. Avrupa Fotoğraf Ayı için Berlin’de düzenlenen bu serginin adı “Tam Tren”.

Kreuzberg’in fotoğraf sanatçısı Victoria Tomaschko yıllardır Berlin hapishanelerindeki kadın hapishanelerindeki mahkûmları ve onların bakıcılarını resmediyor: sosyal hizmet uzmanları, spor görevlileri, psikologlar genellikle zor olan günlük işlerinde. İkincisi açılışa geldi ve bazı “serbest dolaşanların” da bunu yapmasına izin verildi. Gizlice kol saatlerine bakarlar. Şimdi saat 18:00’den sonra. Üç saatten kısa bir süre içinde Moabit, Pankow, Lichtenberg ve Neukölln’deki evlerine dönmeleri gerekiyor. Ayrıca, iyi halden erken salıverilir serbest bırakılmaz, “Emi” olarak yeni bir hayata başlamak ve ticaret katibi olarak çıraklığını tamamlamak isteyen genç “Rose” da.

Kendini güzelleştirmiş, özenle yapılmış makyajı, uzun koyu sarı saçları parlıyor. Biraz utangaç ama gururlu, portresinin önünde duruyor. “Hapishane beni ve diğer pek çok kadını değiştirdi. Victoria Tomaschko da bu portrelerle bize haysiyet, özgüven, geçmişi geride bırakma cesareti veriyor” diyen Rose, gençlerin kendisi gibi ölümcül hatalar yapmasını engellemek istediğini de sözlerine ekledi.

Bu portre gösterisinde hangisinin hiçbir rolü yok. 1978’de Rostock’ta doğan fotoğrafçı Victoria Tomaschko, yıllardır kamerasını empatiyle ve aynı zamanda sosyal, güvencesiz sosyal meselelere katı bir resmi odaklanma ile yönetiyor. Ve başta kadın portreleri olmak üzere, akıldan çıkmayan bir dil konuşuyor. “Hayat genellikle bir piyangodur, hiç kimse hangi ortamda doğduğunu, sevilip, teşvik edilmediğini veya ihmal edilip edilmeyeceğini seçemez, kötü arkadaşlara giremez. Mükemmel, kusursuz olanla ilgilenmiyorum” diyor. Merakı, empatisi, evet, fotoğraf takıntısı, tökezleyenleri, çatışmaların yükünü çekenleri ve bu düşmüş insan çocuklarına sevgi dolu bir tutarlılıkla yardım etmeye çalışanları hedefliyor. Elbette fotoğrafçı, bu kızların ve kadınların, genellikle tekrarlanan uyuşturucu suçları, uyuşturucuya bağlı suçlar, hırsızlık ve dolandırıcılık nedeniyle neden hapse girdiklerinin Haberin Detaylarıını biliyor. Bazıları da çok daha büyük suçlar için.

Fotoğrafçı, sekiz yıl önce bebekleri cezaevinde olan genç anneleri sıra dışı serisiyle İBB Fotoğraf Ödülü’nü aldı. Neredeyse hayal bile edilemeyecek bir durum. O zaman bile, bu Tomaschko’nun en önemli önceliğiydi: “Görüntü kompozisyonunun tüm ciddiyetine rağmen, en önemli şey bireye saygıdır.” Aynı zamanda ilk emri şudur: “Bu kadını hapse atan ne olursa olsun, o haysiyeti hak eden bir insandır!”

Victoria Tomaschko’nun JVA’daki fotoğraf atölyesinde eski ustaların resimlerine atıfta bulunularak oluşturuldu: Buradaki model “Jessica”Victoria Tomasko

Kendisi bekar bir anne olan fotoğrafçı, zaman ve enerji tüketen ve her şeyden önce çok fazla bürokrasi (onay) tüketen uzun vadeli projeleriyle her zaman belgesel ve sanatsal fotoğrafçılık arasındaki ince çizgide yürüyor. Friedrichshain galerisindeki resimlerinin önünde bana “Bir insan imgesi, her zaman aynı zamanda dünyanın bir imgesidir” diye açıklıyor. Senato Sosyal Hizmet Departmanı ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Ve böylece 2014’ten beri, her yıl Noel’den hemen önce, her seferinde yaklaşık 60 veya 70 kare olmak üzere, tutuklu kadınların portrelerini çekiyor. Ayrıca amirlerinden memurlar Era, Uta, Kerstin, Cindy, Vivien, Jasmin. Sarışın sosyal hizmet görevlisi Odette kolsuz bir bluzla dövmeli üst kollarını gösteriyor ve işi hakkında şunları söylüyor: “Kapalı bir hapishanede çalışırken bile bana hapishane gibi gelmiyor.”

Hapishanede Adorno’nun epistemolojik eleştirisi üzerine doktorasını dizüstü bilgisayar ve üniversite kütüphanesi olmadan kendi elleriyle yapan ince yapılı trans kadın Clarisse de dahil olmak üzere fotoğraflanan tüm kadınlar sergideki resimleri kendileri seçti. Bazıları, belki de koruyucu bir içgüdü olarak, portrelerine hayali isimler verdi. Tomaschko, “Onları kendilerini göstermek istedikleri gibi fotoğrafladım” diyor. “Portreler samimi bir şeydir. Bazıları şüpheliydi, güvensizdi. Bunu önceden konuşacağız; bana güvenebilmeliler. Her şeyi kendime saklayacağımdan ve neden hapsedildiklerini resimlerin altına not olarak yazmayacağımdan emin olabilirlerdi. Yüzlerini, duruşlarını, mimiklerini, mimiklerini fotoğraflıyorum. Bazen çene ile alın arasında yaşananları, duygusal durumu vurgulamayı başarıyorum. Ama yargılamıyorum. Mahkeme çoktan kararını verdi.”

Örneğin “Johanna” kayıtları güzel, savunmasız, içine kapanık bir kadını gösteriyor. Sergiye eşlik eden kitapta adeta şiirsel bir dille şöyle yazıyor: “Hayat ağacı ufkumuzun eriştiğinden çok daha uzaklarda.” Ve genç “Pabla” kitapçıkta özgür olur olmaz kendi fırınının hayalini kurduğunu anlatıyor.

Dört yıl önce, fotoğrafçı makyöz Katrin Hauer’i getirdi. Tomaschko gülümseyerek, “Biraz çaba gerektirmesi gerekiyordu,” diyor, “makyaj, ışıklandırma, Haberin Detayları enstalasyonu.” Kadınlar yaratıcılıklarını keşfetmeli, kendilerini iyi hissetmeli ve sunulmamalıdır. Bir çekimde olduğu gibi: “Portrelerin geçerliliği hapis cezasını geçmeli. Bu yüzden iç mekanda kurumsal detaylar olmadan yaptım.”

Victoria Tomaschko'nun JVA'daki fotoğraf atölyesinde eski ustaların tablolarına atıfta bulunarak oluşturuldu: Buradaki model

Victoria Tomaschko’nun JVA’daki fotoğraf atölyesinde eski ustaların tablolarına atıfta bulunarak oluşturuldu: Buradaki model “Georgina”Victoria Tomasko

Bir atölyede Tomaschko ve “modelleri”, sanat tarihinin ünlü kadın portrelerinden ilham aldı. Gerhard Richter’in efsanevi kızı Betty portresine dayanan gizemli bir arkadan görünüş olan “Livia” işte böyle ortaya çıktı. Ve aynı derecede esrarengiz “Jaqueline”, baloncuklu sarık giymiş. Bu bakışta Fransız ressam Ingres’in 1863 tarihli “Türk Hamamı” tablosu geliyor insanın aklına. Ve “Georgina” bir tür samuray yaratığı gibi giyinip atölyenin en güzeli oldu.

Gerçek ve gerisi, daha hayali, bunlar Victoria Tomaschko’nun sanatının iki yüzü. Ve tasvir edilenle eşit düzeyde fotoğraf sanatıdır.

Victoria Tomaschko: “İcra”, Proje odası eski itfaiye istasyonu, Marchlewskistr. 6, Paz–Çar 12–19, Per–Cmt 12–20.00 16 Nisan’a kadar, Giriş ücreti yok. 18 Mart (Cmt) saat 16:00’dan itibaren Victoria Tomaschko ile rehberli tur/sohbet