Fuat Oktay Kendini bu biçimde Savundu: ‘Kalabalıkta Çekilmiş’

semaver

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM’de yapılan 2023 bütçe görüşmelerinde sunum yaptı. Fuat Oktay’a, 100 kilo uyuşturucu ile yakalanan Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri Veysel Filiz ile bir arada fotoğrafı soruldu. Oktay ise kendini ‘kalabalıkta çekilmiş’ diyerek savundu.

TBMM’de Veysel Filiz tartışması

TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi’nin tümü üstündeki görüşmeler yapıldı. CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Siz kendiniz, Veysel Filiz denilen 100 kilo eroin ile yakalanan kişi ile ilgili telefon edip de ‘Serbest bırakın’ dediniz mi, demediniz mi” diye sordu. Oktay ise “Kamuya ve basına açık bir görüşmede, kalabalıkta bir fotoğraf çektirmiş. Kendisini hiç tanımam” diye cevap verdi.

‘Makamda çektirmiş olduğuniz fotoğraf’

CHP’li Özkoç ise Oktay’ın öteki fotoğraflarını da göstererek, şunları kaydetti:

Ben size dönüp konuşarak söylüyorum, palavra söylemiş olduniz demek istemiyorum, lakin gerçek dışı beyanda bulundunuz. Dediniz ki ‘Bu Veysel Filiz ile kamuya açık alanda fotoğraf çektirdim’. Bu makamda çektirmiş olduğuniz fotoğraf. Bu makamda çektirmiş olduğuniz fotoğraf üzere daha 4-5 tane fotoğraf var. Yani az evvel palavra söylemiş olduniz. Pekala, AK Parti’nin siyaset akademisinde ders veriyordu. Bu Veysel Filiz AKP’nin Avrupalı Müslümanlar Girişimcisinin sözcüsüydü. Bu Veysel Filiz 10 kilo eroin ile yakalandı. Pudracılara hocalık yapan Veysel Filiz. Az evvel doğruyu söylemediniz. dediğiniz kelamın hiç bir karşılığı yoktur. Yazıklar olsun size.”

Oktay kelam alarak, ‘Bu fotoğraf benim makam odam değil, bir vilayet ziyaretine gitmişiz. Denetimimizde olan bir ortam değil, ötürüsıyla büyük ihtimal kamuya açık bir ortam‘ dedi.