‘Danışmanlık alıyoruz, transfer etmiyoruz’

Professional

New member
MEHTAP GÖKDEMİR/ANKARA- Özellikle Daron Acemoğlu üzerinden yapılan tenkitlere dikkat çeken kurmaylar, “Dünyanın kabul ettiği bir ekonomist. Biz onların danışmanlığını alıyoruz, parti siyaseti uygulatmıyoruz. Transfer etmiyoruz, partiye almıyoruz. Gelişmiş tüm dünya ülkelerinde bu olur” görüşünü lisana getirdi. CHP kurmayları AK Parti kanadından gelen tenkitlere de, “Onlar bir şey yapınca yanlışsız, biz bir şey yapınca yanlış. Siz ABD’de niçin lobi şirketleri kuruyorsunuz?” cevabını verdi. Parti kurmayları iktisatta yol haritasını çizdiklerini, temasların da sürdüğünü belirterek “Yolumuza devam edeceğiz, danışmanlıksa danışmanlık, ortak akılsa ortak akıl” dedi.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu kahvaltıda buluştu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ile salı günü Ankara’da kahvaltıda buluştu. Baş başa gerçekleşen görüşmenin hayli yeterli geçtiği söz edildi. Edinilen bilgiye bakılırsa Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ile daha evvel görüşecekti. Lakin Kılıçdaroğlu’nun, kardeşinin vefatı üzerine görüşme ertelendi. İmamoğlu, “Bütçe konuşmanızdan daha sonra bir gün görüşebilir miyiz?” dedi, Kılıçdaroğlu da, “Kahvaltı edelim” cevabını verdi. Öte yandan İstanbul’da yapılan ‘vizyon’ toplantısında “İmamoğlu’nun elini sıkmadı” yorumları üzerine Kılıçdaroğlu’nun yakın etrafına, “Ben Ekrem Bey’in elini niçin sıkmayayım? Bir baktım Altan Öymen’i gördüm. Üç genel liderin elini sıktım. Öbür kimsenin elini sıkmadım” dediği açıklandı.

Kemal Kılıçdaroğlu Almanya’ya gidiyor

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eski Şırnak Baro Lideri Nuşirevan Elçi’yi “hukuki ve siyasi” konularda çalışmalar yapmak üzere başdanışman olarak gorevlendirdi. Öte yandan CHP önderinin Almanya’ya gideceği, ziyaretin 3 gün sürecek biçimde planlandığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu, ABD ve İngiltere seyahatinde bilim, teknoloji, insan hakları ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirmişti. Kılıçdaroğlu, yenilikçi teknoloji fonları başta olmak üzere, Türkiye’ye sürdürülebilir, iklime dost ve katma pahası yüksek yabancı yatırım girişini sağlayacak kurum ve kuruluşlar ile görüşmeler yapmıştı. Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz Cumartesi günü de İstanbul Lütfi Kırdar Memleketler arası Kongre ve Stant Sarayı’nda gerçekleştirilen İkinci Yüzyıla Davet Buluşması’nda vizyon dokümanını açıklamıştı. Kılıçdaroğlu’nun 14, 15, 16 Aralık tarihlerinde de üç gün sürecek Almanya ziyaretini yapması planlanıyor.