+++ Canlı Anlatım: Zelzelelerde can kaybı 1121’e yükseldi

RAM

New member
TSİ 16.56:Türkiye’de okullar 13 Şubat’a kadar tatil

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tüm Türkiye’de okulların 13 Şubat’a kadar 1 hafta mühletle tatil edildiğini duyurdu.

Özer “Tüm Türkiye’deki iklim koşullarını göz önüne alarak ve sarsıntı bölgelerindeki çalışmaların epey daha suhuletli olması bağlamında, yalnızca sarsıntı bölgesindeki vilayetler değil etrafındaki vilayetlerin de suhuletli bir biçimde süreçleri yönetmesi için, bugünden itibaren tüm Türkiye’de tüm okullarımızı 13 Şubat’a kadar bir hafta tatil ediyoruz” dedi.

TSİ 16.45 Can kaybı 1121’e yükseldi

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda can kaybının 1121’e yükseldiğini duyurdu. Pazarcık ve Elbistan merkezli sarsıntılarda, 7 bin 634 vatandaşın yaralandığı, 2 bin 834 binanın yıkıldığı belirtildi. “Bu cins büyük sarsıntılardan daha sonra ne yazık ki epey önemli bir bilgi kirliliği oluşuyor” diyen AFAD Zelzele ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar “Vatandaşlarımızdan bunlara prestij etmemesini rica ediyorum” diye konuştu.

TSİ 16.20 Adana Havalimanı uçuşlara açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Adana Havalimanı’nın uçuşlara açık olduğunu duyurdu. DHA’nın geçtiği haberde Adana Havalimanı’nın da ikinci bir kararada kadar uçuşlara kapatıldığı belirtilmişti.

TSİ 15.35 Almanya Başbakanı Scholz’dan Erdoğan’a taziye

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılar daha sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir taziye iletisi gönderdi. Sarsıntılardaki yüksek can kaybı ve yaralı sayısının kendilerini derinden sarstığını belirten Scholz “Federal Hükümet ve Alman halkı ismine size en derin taziyelerimi sunuyorum. Fikirlerimiz acil ve tam bir şifa dilediğimiz yaralılarla ve hiç umulmadık bir halde yakınlarını kaybedenlerle birlikte. Almanya bu felaketin üstesinden gelinmesinde yardım ve dayanak sunmaya hazırdır” dedi.

TSİ 15.15 Zelzelelerde ölenlerin sayısı bini geçti

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) Lideri Yunus Sezer, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 1014’e yükseldiğini deklare etti. AFAD, sabah saat 04.17’de meydana gelen ve merkez üssü Pazarcık ilçesi olan zelzelenin büyüklüğü 7,7; öğle saatlerinde meydana gelen Elbistan merkezli sarsıntının büyüklüğü ise 7,6 olarak duyurdu. AFAD Zelzele Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar “Bunların her ikisi de birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler” dedi. Pazarcık merkezli sarsıntının Suriye’nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka vilayetlerinde de şiddetli hissedildiği belirtiliyor. Suriye’de şimdiye kadar zelzele niçiniyle en az 574 kişinin ömrünü kaybettiği kaydediliyor.

TSİ 15.00: AFAD’dan Tsunami açıklaması

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) bugün meydana gelen sarsıntılar daha sonrasında tsunami oluşma tehlikesi bulunmadığını deklare etti.

AFAD resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli sarsıntılardan daha sonra şu an prestijiyle Doğu Akdeniz’de kıyılarımızı etkileyecek rastgele bir tsunami tehlikesi bulunmamaktır” dedi. Zelzeleler üzere tektonik olayların ya da deniz tabanındaki patlamaların akabinde okyanus ya da denizlerde oluşan yüksek deniz dalgalarına tsunami ismi veriliyor.

TSİ 14.35: Grönland’da bile hissedildi

Danimarka jeolojik araştırma enstitüsü, Türkiye’deki zelzelelerin Grönland’dan dahi hissedildiğini duyurdu.

Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırma (GEUS) kurumundan sismolog Tine Larsen, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki büyük zelzeleler Danimarka ve Grönland’daki sismograflarca net biçimde kaydedildi” dedi.

TSİ 14.05: Adana Havalimanı uçuşlara kapatıldı

DHA, Adana Havalimanı’nın ikinci bir karara kadar uçuşlara kapatıldığını bildirdi. Zelzelede yaşanan hasar sebebiyle Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep havalimanları da kapatılmış durumda.

TSİ 14.00: “Birbirini tetikleyen depremler”

AFAD Sarsıntı Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, bölgede gerçekleşen 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki sarsıntıların “birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler” olduğunu söylemiş oldu.

“(Kahramanmaraş) Bölgede önemli bir sarsıntı aktivitesi var. 6,5- 6,7 büyüklüklere kadar artçı sarsıntılar devam edecektir” tabirlerini kullanan Tatar, “”Vatandaşlarımızdan hasarlı binalardan uzak durmalarını ve toplanma alanlarında bulunmalarını istiyoruz” diye ekledi.

TSİ 13.25: Bölgede ikinci büyük deprem

Bölgede TSİ 13.24’te şiddetli bir zelzele daha meydana geldi. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan zelzelenin büyüklüğü AFAD tarafınca 7,6; Kandilli Rasathanesi tarafınca ise 7,5 olarak duyuruldu.

AFAD zelzelenin 7 kilometre derinlikte gerçekleştiğini bildirdi. Kandilli Rasathanesi ise sarsıntının derinliğinin 16,4 kilometre olduğunu belirtti.

TSİ 13.15: Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in mesajı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye’de yaşanan sarsıntı ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Steinmeier iletisinde şu tabirleri kullandı:

“Büyük bir ıstırap ile Türkiye-Suriye hudut bölgesinde ağır bir zelzele yaşandığı bilgisini aldım. Can kayıplarının ve yıkımın boyutu beni derinden sarsıyor. Niyetlerim hayatını kaybeden epey sayıda beşerde; ailelerine de taziyelerimi iletiyorum. Yaralılara acil şifa dilerim. Umuyorum ki, enkazların altından daha epeyce sayıda insan kurtarılabilir.”

TSİ 13.10: Can kaybı 900’ü geçti

AFAD Uyum Merkezi’ndeki değerlendirmelerinin akabinde açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarsıntıda şu ana kadar 912 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 385 kişinin yaralandığını duyurdu.

Toplamda 2 bin 818 binanın yıkıldığını açıklayan Erdoğan, enkaz altından kurtarılan kişi sayısının 2 bin 470’i bulduğunu belirtti.

TSİ 12.50: AFAD da 7,7’ye yükseltti

Kandilli Rasathanesi’nin akabinde AFAD da sarsıntının büyüklüğünü 7,7 olarak revize etti. AFAD, zelzelenin derinliğini ise 8,6 kilometre olarak güncelledi.

Her iki kurum da sarsıntının büyüklüğünü birinci vakit içinderda 7,4 olarak duyurmuştu.

TSİ 12.30: Rusya’dan Akkuyu açıklaması

Rus devletine bağlı güç şirketi Rosatom, Mersin’de inşası süren Akkuyu Nükleer Santrali’nin sarsıntıda hasar görmediğini duyurdu.

Reuters’ın haberine göre, santrali inşa eden Rosatom şirketinin yetkililerinden Anastasia Zoteeva, RIA ajansına yaptığı açıklamada, “Burada yaklaşık 3 büyüklüğünde sallantılar hissedildi. Lakin uzmanlarımız bina yapılarında, vinçlerde ya da ekipmanda rastgele bir hasar olmadığını tespit etti” dedi. Zoteeva ayrıyeten, “Buna rağmen inşa ve kurma faaliyetlerimizin inançlı biçimde devam edebileceğinden emin olmak için geniş çaplı teşhis ölçümleri gerçekleştiriyoruz” tabirlerini kullandı.

TSİ 12.10: Fransa acil yardım sağlamaya hazır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkçe attığı tweet’te, “Görülmemiş şiddetteki bir sarsıntı daha sonrasında Türkiye ve Suriye’den fecî imgeler alıyoruz. Fransa, olay yerindeki nüfusa acil yardım sağlamaya hazırdır. Kalbimiz, yaslı ailelerin yanındadır” paylaşımında bulundu.

Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ie görüşerek taziyelerini ilettiğini belirten Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da “Fransa yanınızda” sözünü kullandı.

TSİ 11.50: “Üç şehidimiz var”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar “Silahlı Kuvvetler olarak hasar ve zayiat belirleme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maalesef üç şehidimiz, yaralılarımız var. Birliklerimizde tekrar yoklamaları alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Akar, “Sağlık ve arama kurtarma gruplarını, araçlarını zelzele bölgesine sevk etmek için uçaklarımızı seferber ettik. Uçaklarımızın hazırlık durumunu en yüksek düzeye çıkardık” dedi.

TSİ 11.40: Spor tertiplerine orta verildi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, ülke çapında spor tertiplerine orta verildiğini duyurdu:

TSİ 11.25: Eğitim öğretime ara

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim öğretime Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya vilayetlerinde iki hafta; Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis’te ise bir hafta orta verildiğini deklare etti.

TSİ 11.25: Almanya Başbakanı Scholz: Almanya elbette yardım göndercek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye-Suriye hudut bölgesinde meydana gelen sarsıntı ile ilgili haberleri kaygıyla takip ediyoruz. Meyyit sayısı giderek artıyor. (Ölenlerin) yakınlarıyla bir arada yas tutuyor ve enkaz altında kalanlarla birlikte endişeleniyoruz. Almanya olağan olarak yardım gönderecek” tabirlerini kullandı.

TSİ 11.25: Petrol boru çizgilerinde hasar yok

Reuters’a konuşan bir güç yetkilisi, Irak’tan Türkiye’ye petrol taşıyan Kerkük-Ceyhan boru çizgisi ya da Bakü-Tiflis-Ceyhan boru çizgisinde zelzele niçiniyle rastgele bir hasar oluşmadığını söylemiş oldu. Yetkili, her iki boru çizgisinde da petrol akışının devam ettiğini belirtti.

TSİ 11.15: Suriye’de can kaybı artıyor

Suriye’deki Beyaz Baretliler kurtarma kümesi, muhaliflerin denetimindeki bölgelerde zelzele niçiniyle ömrünü kaybeden kişi sayısının en az 120 olduğunu duyurdu.

Beyaz Baretliler, Suriye’nin İdlib vilayeti ve Halep kırsalını kapsayan bu bölgede 230’dan fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

TSİ 11.10: Putin’den taziye mesajı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Türkiye’deki sarsıntı niçiniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye bildirisi gönderdi.

TSİ 11.05: Erdoğan AFAD Başkanlığına gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zelzeleye ait çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanlığına geçiyor.

TSİ 10.42: “Yunanistan derhal yardımda bulunacak”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Türkiye ve Suriye’deki sarsıntılar niçiniyle derin hüzün duyduğunu belirterek taziyelerini iletti.

Mitsotakis, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Yunanistan’ın kaynaklarını seferber ettiğini ve derhal yardımda bulunacağını” söylemiş oldu.

TSİ 10.35: Almanya: Yardıma hazırız

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye ve Suriye’den vahim haberlerle uyandık. Niyetlerim, hem bu müthiş zelzelede hayatını kaybedenlerin aileleri birebir vakitte hala akrabaları, dostları ya da komşuları için endişelenen herkesle birlikte. Ortaklarımızla birlikte süratli bir biçimde yardım sağlayacağız” dedi.

TSİ 10.30: NATO’dan destek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Türkiye ile “tam dayanışma” gösterdiklerini ve kendisinin de hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birebir vakitte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temas hâlinde olduğunu belirtti.

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin şu an Türkiye’ye takviye göndermek için seferber olduğunu aktardı.

TSİ 10.25: “Almanya Türkiye’nin yanında”

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği, Twitter’dan “Bu sabah Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve etraf vilayetlerde de yıkıma yol açan şiddetli sarsıntı haberini büyük bir kederle öğrendik. Kanılarımız ömrünü kaybedenlerle ve yakınlarıyla. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Almanya bu güç anlarda Türkiye’nin yanındadır” açıklamasında bulundu.

TSİ 10.10: AB kurtarma takımları gönderiyor

Avrupa Komitesi’nin kriz idaresi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de iştirakçileri içinde yer aldığı AB Sivil Muhafaza Sistemi’nin harekete geçirildiğini duyurdu.

AB Acil Durum Müdahalesi Uyum Merkezi’nin Avrupa genelinden kurtarma gruplarının gönderilmesini koordine ettiğini belirten Lenarcic, “Hollanda ve Romanya’dan arama kurtarma takımları şu anda yolda” tabirini kullandı.

TSİ 10.00: İsrail Cumhurbaşkanı Herzog başsağlığı diledi

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, attığı Türkçe tweet’te, “İsrail halkı ismine, dün gece Türkiye’de yaşanan sarsıntı felaketi niçiniyle derin kederlerimi bildiririm. Yaşanan can kayıpları niçiniyle Cumhurbaşkanı @RTErdogan ve Türk halkına başsağlığı diliyorum. İsrail Devleti mümkün olan her yolla yardım göndermeye her vakit hazır durumdadır. Kalplerimiz bu acı dolu vakitte yas tutan ailelerin ve Türk halkının yanında” tabirlerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Yöneticisi Ronen Levi de, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanımız liderliğinde, Türkiye’ye acil yardım göndermek için bir acil durum toplantısı gerçekleştirdik. İsrail Devleti ve Dışişleri Bakanlığı bu sıkıntı vakit içinderda Türk halkına ve Türk hükümetine takviye olmak için elinden geleni yapacaktır.” sözlerini kullandı.

Levi ayrıyeten, “yaşamını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum” diye ekledi.

TSİ 10.00: Fuat Oktay: 284 meyyit, 2 bin 323 yaralı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, zelzelede 284 kişinin ömrünü kaybettiğini deklare etti. Oktay, 2 bin 323 kişinin de yaralandığını duyurdu. Oktay, şu ana kadar 78 artçı zelzele meydana geldiğini deklare etti. Bunların en şiddetlisinin 6,6 büyüklüğünde olduğunu belirten Oktay, 6’dan büyük üç artçı sarsıntı gerçekleştiğini söz etti.

Oktay; Gaziantep’te 80, Kahramanmaraş’ta 70, Malatya’da 47, Osmaniye’de 20, Şanlıurfa’da 18, Diyarbakır’da 14, Adıyaman’da 13, Adana’da 10, Kilis’te sekiz ve Hatay’da dört kişinin hayatını yitirdiğini söylemiş oldu.

TSİ 09.40: Zelenskiy’den başsağlığı mesajı

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Türkiye’deki zelzelede ömrünü kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Türkiye halkının yanında olduklarını belirten Zelenskiy, “Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız” açıklamasında bulundu.

TSİ 09.30: Emniyet’ten duyuru

Emniyet Genel Müdürlüğü, toplumsal medya platformları üzerinden yardım davetinde bulunan vatandaşların adres ayrıntılarının acilen tespit edilerek ilgili ünitelerle uyum kurulduğunu deklare etti. EGM ayrıyeten, provokatif paylaşımda bulunduğu bedellendirilen 13 hesap yöneticisinin tespit edildiğini duyurdu.

TSİ 09.30: Suriye’de en az 237 ölü

Suriye Sıhhat Bakanlığı; Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus’ta zelzele niçiniyle en az 237 kişinin hayatını yitirdiğini, 600’den çok kişinin de yaralandığını deklare etti.

Suriye’de muhaliflerin denetimindeki bölgelerdeyse en az 47 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye başkanı Beşar Esad’ın zelzelede yaşanan hasarı ve bundan daha sonra atılacak adımları kıymetlendirmek üzere kabinesiyle acil durum toplantısı gerçekleştirdiği belirtildi.

TSİ 09.20: Gaziantep Kalesi’nin surları yıkıldı

Depremde Gaziantep Kalesi’nin surları da yıkıldı. Gaziantep Savunma ve Kahramanlık Panoraması Müzesi olarak kullanılan kalenin taş bloklardan yapılan surlarının bir kısmı ile etrafındaki istinat duvarının yıkıldığı görüldü.

TSİ 09.15: Kızılay’dan kan bağışı çağrısı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) zelzele bölgelerindeki sıhhat hizmetlerinde rastgele bir aksama yaşanmaması için durumu acil olmayan hastaların hastanelere başvurmaması davetinde bulundu. Kızılay Lideri Dr. Kerem Kınık da tüm Türkiye’ye kan verme davetinde bulundu:

TSİ 08.35: Cumhurbaşkanı Erdoğan valilerle görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve Şanlıurfa valileri ile zelzele daha sonrası durumla ilgili görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilerle görüşmelerinde sarsıntıdan etkilenen bölgelerdeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

TSİ 08.30: ABD, Türkiye’ye yardıma hazırlanıyor

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Milletlerarası Kalkınma Ajansı (USAID) dâhil federal hükümet ortaklarına, Türkiye ve Suriye’de zelzeleden en çok etkilenen bölgelere yapılabilecek yardımları değerlenmedirme talimatı verdi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafınca yapılan açıklamada, ABD’nin zelzele daha sonrası bölgeden gelen haberler niçiniyle son derece kaygılı olduğu açıklandı.

TSİ 06.40: Elon Musk: Türkiye’ye Starlink gönderebiliriz

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın CEO’su Elon Musk, zelzele bölgesinde yaşanan bağlantı kahrının giderilebilmesi için Türkiye’ye Starlink internet uydusu gönderebileceğini deklare etti.

Yale Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Emin İsmin, Twitter’da Musk’ı etiketleyerek, “Türkiye ve komşu ülkeleri büyük bir sarsıntı vurdu. Önemli bağlantı kasvetleri yaşanıyor. Starlink uydularınızla yardım etme talihiniz var mı?” diye sordu. Musk, “Starlink çabucak hemen Türk hükümeti tarafınca onaylanmadı. SpaceX, onaylanır onaylanmaz gönderebilir” cevabını verdi.

Starlink, dünya çapında altyapıdan mahrum bölgelere yüksek süratli geniş bant internet erişimi sağlamak için tasarlandı.

TSİ 04.15:Kahramanmaraş’ta 7,7 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş’ta Pazartesi sabaha karşı 04.17’de 7,4 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldiğini deklare etti. Sarsıntının merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olarak açıklanırken, sarsıntının 7 kilometre derinlikte meydana geldiği tabir edildi. Yakın vilayetlerde birfazlaca binanın yıkıldığı, göçük altında kalan insanların olduğu kaydediliyor.

Kandilli Rasathanesi, birinci olarak 7,4 olarak duyurduğu sarsıntının büyüklüğünü sonrasındasında 7,7 olarak güncelledi. Kandilli, zelzelenin merkezinin Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Sofalıcı mahallesi olduğunu ve 5 kilometre derinlikte gerçekleştiğini belirtti.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) ise zelzelenin büyüklüğünü 7,8 olarak duyurdu.

AFAD alınan birinci bilgilere nazaran, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 kişinin hayatını kaybettiğini, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te ise 440 kişinin yaralandığını kaydetti.

AFAD, sarsıntının Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere etraf vilayetlerde ağır biçimde hissedildiğini aktarırken, sarsıntının akabinde en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere artçı zelzelelerin meydana geldiği kaydedildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında sarsıntının düzeyi 4. Düzey olarak ilan edilirken, Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde kentsel arama ve kurtarma alanında memleketler arası yardım davetinde bulunulduğu aktarıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan zelzele, Adana’da da binaların yıkılmasına niye olduFotoğraf: Eren Bozkurt/AA/picture alliance

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, zelzelede ömrünü kaybeden vatandaşların olduğunu söz etti lakin vefat edenlerin sayısıyla ilgili bir bilgi vermedi. Soylu, bölgeye arama kurtarma takımları sevk edildiğini ve kendisinin de başka bakanlarla bölgeye gideceğini söylemiş oldu. Soylu enkaz altında kalan vatandaşlar olduğunu söz ederek, “Vatandaşlarımızın bulunduğu yerlerde araçları hareket ettirmemeleri kıymet taşımaktadır. Önceliğimiz, enkaz altından kurtarılmaları ve hastaneye sevk edilmeleridir” dedi.

Deprem daha sonrasında açıklama yapan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, zelzelede en az 15 kişinin öldüğünü, 30 kişinin de yaralandığını söylemiş oldu.

Malatya Valisi Hulusi Şahin ise kentte şu ana kadar 140 binanın yıkıldığının tespit edildiğini, kentte hayatını kaybedenlerin sayısının ise 23 olduğunu söz etti.

Twitter’da ise kullanıcılar enkaz altında kaldıklarına dair, adreslerini de paylaşarak tweetler paylaşıyor.

DW,DHA / DÇÜ,AÜ,CÖ,ET, EC,HT