Canlı Anlatım: Sarsıntılardaki can kaybı 5 bin 894’e yükseldi

RAM

New member
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda 5 bin 894 kişinin ömrünü kaybettiğini, 34 bin 810 kişinin yaralandığını, enkazdan kurtarılanların ise 8 bin civarında olduğunu deklare etti.

AFAD Uyum Merkezi’nde konuşan Oktay, “Arama kurtarma faaliyetlerimiz devam ediyor. Enkaz altında bulunan son vatandaşımıza ulaşana kadar bu çalışmalar devam edecek. Toplamda 16 bin 139 arama kurtarma takımımız şu anda fiilen alanda. Tüm vilayetlerimiz ve ilçelerimize sevk etmiş durumdayız” dedi.

Elbistan’daki arama kurtarma çalışmalarına katılan bölge halkı ve gönüllülerFotoğraf: Mehmet Kacmaz/Getty Images

Deprem alanında 4 bin 794 iş makinasının bulunduğunu belirten Oktay, yabancı ülkelerden gelen arama kurtarma takımlarında 3 bin 251 kişinin yer aldığınısöylemiş oldu.

Yurt haricinden 2 bin 400 civarında arama kurtarmacının daha geleceğini tabir eden Oktay, “Toplamda 60 bin 218 kişi fiilen alanda çalışıyor. Türkiye’den bin 500’e yakın ek arama- kurtarma takımını alana sevk ediyor olacağız” diye konuştu.

Türkiye’ye gitmek üzere uçağa binmeye hazırlanan Güney Koreli arama kurtarma ekibiFotoğraf: Ahn Young-joon/AP Photo/picture alliance

Erdoğan bölgeye gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da zelzele enkazında kalarak ömrünü kaybeden AKP Adıyaman Milletvekili Yakup Taş’ın ailesini arayarak taziye dileklerini iletti.

Yakup Taş’ın ağabeyi Ahmet Taş ile konuşan Erdoğan, “Bütün Taş ailesine en kalbi hislerle selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Ben de bölgeyi dolaşacağım, Adıyaman’a da uğrayacağım inşallah” dedi.

Depremden etkilenen 10 vilayette bugün saat 01.00’dan itibaren üç ay süreylefevkalade hâl ilan edilmesine ait Cumhurbaşkanı sonucu da Resmi Gazete’de yayımlandı.

DW / CÖ,ET