Bir Çocuğu Öldüren Alkollü Şoföre Mahkemeden Ödül: Evvel Güzel Hal İndirimi daha sonra Tahliye

semaver

Global Mod
Global Mod
Adana’da alkollü olarak kullandığı aracıyla 14 yaşındaki bir çocuğun vefatına, 14 yaşındaki bir diğer çocuğun da faydalanmasına niye olan Meriç Batuman isimli şoföre mahkeme ödül üzere bir ceza verdi. Şoför Meriç Batuman (40), birinci duruşmada 5 yıl 6 ay 20 gün mahpus cezasına çarptırılıp tahliye edildi.

Kaza, 3 Ekim 2021’de Atatürk Caddesi’nde meydana geldi. Çok süratli olduğu öne sürülen Meriç Batuman idaresindeki 06 GE 5549 plakalı araba, doğum gününü kutlamak için dışarı çıkan Muhammet Yurtçu ile arkadaşı Kaan Solmaz’a çarptı. Çağırılan sıhhat grubunun yaptığı denetimde Yurtçu’nun hayatını yitirdiği tespit edildi, Solmaz ise ambulansla hastaneye kaldırdı.

Olayın akabinde gözaltına alınan, 1.00 promil alkollü olduğu belirlenen Meriç Batuman, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

‘Taksirle mevte ve faydalanmaya niye olma’

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının akabinde Meriç Batuman hakkında ‘taksirle mevte ve faydalanmaya niye olma’ kabahatinden dava açıldı.

Davanın birinci duruşması dün Tarsus 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık Meriç Batuman, Muhammet Yurtçu’nun ailesi kazada yaralanan Kaan Solmaz ile taraf avukatları katıldı.

Meriç Batuman, tabirinde, ilçedeki bir restoranda yemek yedikten daha sonra içki içtiğini, kente dönerken kazanın meydana geldiğini söylemiş oldu. Önünde bulunan aracı sollamak isterken yolun yokuş olması niçiniyle karşıdan rastgele bir araç gelip gelmediğini fark etmediğini, yokuş tırmandığı esnada karşı istikametten bir aracın geldiğini gördüğünü lisana getiren Batuman, araca çarpmamak için hareket yaptığı sırada yolda yürüyenlere çarptığını kaydetti. Batuman, şok geçirdiği için kaza yerinden uzaklaştığını lakin 500 metre ileride bulunan kavşaktan geri döndüğünü aktararak, kaçmak üzere bir kastının olmadığını anlattı. Muhammet Yurtçu’nun avukatları Derya Acartemel Omo ile Özük Sevgi Akkuş, kaza yerinde keşif yapılmasını istedi. Mağdur tarafların avukatları, alkollü olduğu için otoyolu kullanmayan sanığın ilçe merkezinden geçen dar yolda makas atarken kazayı gerçekleştirdiğini sav ederek ‘kasten öldürme’ hatasının oluştuğunu savundu.

Düzgün hal indirimi verildi

Mahkeme heyeti, birinci duruşma sonunda Batuman’ı ‘bilinçli taksirle mevte ve faydalanmaya sebep olmak’ cürmünden 6 yıl 7 ay mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığa ‘iyi hal’ uygulayarak cezayı 5 yıl 6 ay 20 güne indirdi, tutukluluk mühletini de göz önünde bulundurarak tahliye etti. Mağdur avukatları karara itiraz etti.

‘Bu kararla tekrar öldüm’

Kararla bir arada yıkıldığını lisana getiren Dürdane Yurtçu sanığın en ağır cezayı almasını istediğini söylemiş oldu. Yurtçu, ‘Oğlumu gördüğümde perişan biçimdeydi. Güya 15 katlı bir binadan düşmüş üzere bütün kemikleri kırılmış, organları patlamış biçimdeydi. Pozantı üzere küçük bir ilçeye içki içmeye gelmiş, daha sonrasında kaza yapmış bir kişi tarafınca katledildi. Sanığın cezasını çekmesini istiyorum. Tahliye sonucuyla ben yine öldüm. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. 6 ay mahpusta kalması kâfi bir ceza mı? Evladımı doğum gününde toprağa verdim. Avukatı kazanın 50-60 kilometre süratte gerçekleştiğini söylüyor, bu süratte gitse bu biçimde katliam olur mu? Güvenlik kamerası imgesinde bile görünüyor ne kadar süratli gittiği. Bu kararla ben tekrar öldüm. Biz tutukluluk halinin devam edeceğini bekliyorduk. Benim evladım o toprağın altındaysa o da cezaevinde olmalı’ diye konuştu.

Yüksek süratle makas atıyormuş

Yurtçu ailesinin avukatlarından Derya Acartemel Omo da beklemedikleri bir kararla karşılaştıklarını lisana getirdi. Omo, ‘1.00 promilin üzerinde alkol alan sanık yanılgılı sollama yapıyor, üstelik yüksek süratle makas atıyor. 2 çocuğa çarptıktan daha sonra ardına bakmadan gidiyor. Kararla birlikte tahliye edilmesine aile pek üzüldü. Hukuk gayretimize sonuna kadar devam edeceğiz. Belgelerde eksikler olduğunu düşünüyorduk ama keşif talebimiz bile reddedildi. Adalete güveniyoruz’ dedi.

Öte yandan, tedavisinin akabinde taburcu edilen Kaan Solmaz’ın ise hala ruhsal travmayı atlatamadığı öğrenildi.