‘Barışın tesisi en güzel iş olacaktır’

Professional

New member
ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Geleneksel Büyükelçiler İftar Programı’nda konuştu. Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar ve Rusya Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un da katıldığı iftarda Erdoğan, kalıcı barış için değerli bildiriler verdi. Erdoğan, özetle şunları söylemiş oldu:

BİREBİR GEMİDEYİZ: Nerede yaşarsak yaşayalım, inancımız, kültürümüz, lisanımız, cilt rengimiz ne olursa olsun hepimiz 8,5 milyarlık büyük insanlık ailesinin fertleriyiz. Yaşanan her hadise bize tüm insanlığın birebir gemide olduğunu hatırlatıyor.

SİVİLLERİN GAYE ALINMASI GÖLGE DÜŞÜRDÜ: Ukrayna krizinde yaşananlar, ülkemizin barışı, istikrarı, insanı ve insan hayatını merkeze alan teşebbüsçü dış siyasetinin en son örneğidir. İki komşumuz içinde başlayan çatışmalara son verebilmek ismine ağır diplomatik çaba sergiledik. Antalya Diplomasi Forumu’nda Ukrayna ve Rusya’nın dışişleri bakanlarının bir ortaya gelmelerini temin ettik. Akabinde tarafları yüz yüze müzakerelerini sürdürmeleri emeliyle İstanbul’da konuk ettik. Bu görüşmeler yardımıyla taraflar somut ilerleme kaydetti. Lakin Buça ve İrpin’den gelen imajlar, Kramatorsk’da sivillerin amaç alınması uğraşlarımıza gölge düşürdü.

ÇIKIŞ YOLU: Her iki tarafın da itimat duyduğu ülke olarak, biz de gayretlerimizi sürdürüyoruz. İstanbul süreci, krizin aşılmasına yönelik uğraşlarda en muteber ve en kestirme çıkış yolu vasfını hala korumaktadır. Bunu temas halinde olduğumuz bir epeyce başkan de açıkça tabir ediyor. Ayrıyeten her iki taraf da İstanbul’daki görüşmeleri ilerletmekten yana olduklarını belirtiyor. Sayın Zelenski ve Sayın Putin ile sistemli telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorum. İki önderi Türkiye’de buluşturma dileğimi her fırsatta bilhassa dikkatlerine getiriyorum. Bu savaşın bir kazananı olmayacağını, hepimizin, tüm insanlığın kaybedeceğini iletiyorum. Hakikaten çatışmalar uzadıkça yalnızca insani kayıplar değil, ekonomik maliyetler de artıyor. Dünyamız büyük bir belirsizliğe hakikat sürükleniyor. Savaşın tesiriyle bilhassa Balkanlarda etnik ve kültürel fay çizgileri bir daha hareketleniyor. Acının, yıkımın ve gözyaşının daha fazla sürmesine bigane kalamayız. İki komşumuz içinde evvel ateşkesin, akabinde da kalıcı barışın tesisi insanlık ismine yapılmış en iyi işlerden biri olacaktır. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması temelinde diyalog yoluyla barışçı bir tahlil bulanabileceğine gönülden inanıyorum.

TERÖRLE ÇABA: Türkiye yaklaşık 5 milyon yerlerinden edilmiş bireye süreksiz konut sahipliği yapmaktadır. Tek başına bırakılmış olsak da Suriyeli kardeşlerimizin istekli ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz. beraberinde güney hududumuzun çabucak ötesinde rejimin bombaları ve terör örgütlerinin akınları altında hayata tutunmaya çalışan mazlumlara sahip çıkıyoruz. Bu minvalde hem Suriye, hem Irak’ın kuzeyinin terörden arındırılması ve güvenliği için adım atmaktan çekinmiyoruz. PKK-YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere kaynağı kim ve neresi olursa olsun terörün tüm çeşitleri ile kesintisiz bir çaba yürütüyoruz.

LANETLİYORUZ: BAE ve İsrail başta olmak üzere Ortadoğu ülkeleriyle bağlantılarımızda yakaladığımız ivmeyi korumakta kararlıyız. Ümmetin kanayan yarası olan Filistin davasına sahip çıkmaya, Filistinli kardeşlerimizi tüm imkanlarımızla desteklemeye devam ediyoruz. Birinci kıblemiz Mescid-i Aksa ve Kudüs-ü Şerif konusundaki hassasiyetimiz tüm dünyanın malumudur. Son günlerde yaşanan olaylar ile ilgili olarak Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ile ve BM Genel Sekreteri Guterres ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Harem-i Şerif’in mahremiyetine yönelik akınları lanetlediğimizi, Müslümanların ibadet hakkının engellemesine yönelik teşebbüsleri kabul etmediğimizi açıkça lisana getirdim. Tansiyonun daha fazla tırmanmaması için üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu tabir ettim.