Bakan Kirişci: Marmaris’teki yangın bir daha alevlendi

RAM

New member
Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınıyla ilgili dün akşam saatlerinde açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Maalesef kaygımız gerçek oldu, bilhassa rüzgar suratındaki artış, hava sıcaklığındaki yükseliş yangının bir daha harlanmasına, alevlenmesine niye oldu. Bu tahminen bir iki lokasyonla sonlu kaldı fakat muhakkak yerlerde ufak tefek yangınlar oldu” dedi.

Kirişci, dün TSİ 11.00 sularında yaptığı açıklamada”Yangın büyük ölçüde denetim altına alındı diyebiliriz” tabirini kullanmıştı.

Yangının başlangıçta 200 hektarda tesirli olduğunu, şu anda ise bu alanın biraz üzerine çıktığını lisana getiren Kirişci, “Arzumuz, isteğimiz yarın (Perşembe) kaldığımız yerden bu iki lokasyon olarak söz edebileceğimiz noktadan bu yangınları yarın inşallah denetim altına almak için muhakkak bir kademeyi geride bırakmış olacağız” diye konuştu.

Kirişci, “Sıcaklık artışı ve rüzgardaki şiddetlenme olmamış olsaydı, biz soğutma faaliyetlerini yapıyor ve yangını denetim altına almış ve artık ömrün olağana dönüşüyle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyor alacaktık. Lakin bir kontrolsüzlük yok ancak denetim altına alınmış bir yangın da kelam konusu değil. Bunun ikisinin içinde bir durumumuz var” dedi.

Yedi helikopter daha katıldı

Bakan Kirişci, 20 helikopter, 14 uçakla havadan yapılan müdahaleye jandarmanın ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının da gönderdiği yedi helikopterle takviye vermesiyle söndürme çalışmalarına katılan hava aracı sayısının 41’e ulaştığını söylemiş oldu. Kirişci, yangının söndürülnesi için alanda yaklaşık 2 bin 600 bakılırsavli olduğunu belirtti.

Önlem maksadıyla bölgedeki 51 hanede 151 kişinin tahliyesi yapıldığını söz eden Kirişci, “Bu tahliyeler insanlarımızın can ve mal emniyetlerini korumak için ihtiyatlı hareket etmek, önlemli hareket etmek ismine kardeşlerimizin konutlarından tahliyelerini sağladık” dedi.

Gece görüşlü helikopter eksikliği

Marmaris Belediye Lideri Mehmet Oktay dün akşam Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Maalesef ki yangında 24 saat geride kaldı. Dün karanlık bastırmadan alevlere müdahale edebilmek için bölgeye gece görüşlü helikopter dayanağı istemiştik. Öğrendik ki envanterde yokmuş” sözünü kullandı.Bu tenkide karşılık veren Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, dünyada gece görüşlü araçları yapıp pazarlayan ülke ve firma sayısının hudutlu olduğunu belirterek “Biz 10 tane gece görüş özelliği de olan helikopterimizi 4 Temmuz prestijiyle inşallah envanterimize kaydetmiş olacağız” dedi. Kirişci, “4 Temmuz geldiğinde takdir ederseniz ki ihale sürecinde ’55 helikopter, 20 uçak çabucak alın size verdik’ demiyorlar, bunlar peyderpey gerçekleşiyor. Şu anda 27 helikopterimiz, 2 tane Kara Kuvvetlerinden 5 tane de jandarmadan aldığımız için söylüyorum, 27 helikopterimiz, kiraladığımız, kendi helikopterlerimiz. ötürüsıyla bu 55’e tamamlanacak. Birebir biçimde uçaklarımız var, bunlar da 20’ye tamamlanacak. 10 helikopterde ise gece görüş özelliği olacak” diye ekledi.

DW/CÖ,JD