‘Atatürkçü ve Alevi Müdürü Cezalandırdık’ Yazısını Kazara Kümeye Attı

semaver

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın başmüfettişinin ‘Atatürkçü, Cumhuriyetçi, Alevi’ okul müdürünü nazaranvden almak için sicilini bozduklarını içeren yazışmayı, kazara 20 kişilik müfettiş kümesine gönderdiği ortaya çıktı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Teftiş Kurulu’ndaki bakanlık başmüfettişi, ‘Atatürkçü, Cumhuriyetçi, Alevi’ okul müdürünü vazifeden almak için sicilini bozduklarını içeren yazışmayı, ezkaza 20 kişilik müfettiş kümesine gönderdi. Savcılıksa bunun üzerine MEB’de, ‘terör’ soruşturması başlattı.

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre olay İstanbul Kadıköy Neriman İrfan Akça Mesleksel Eğitim Merkezi Okul Müdürü Metin Bila hakkında nazaranvden alma gayeli soruşturma açılmasının akabinde ortaya çıktı. MEB Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya’nın İstanbul Ulusal Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Koordinatörü Ayşegül Ekizceli’ye iletilmek üzere Maarif Müfettişi Semra Erdem’e yazdığı ‘meb’ uzantılı resmi e-posta, ezkaza Teftiş Heyeti’ndeki 20 müfettişe gönderilince Atatürkçü Müdür Bila hakkında kurulan kumpas ortaya çıktı.

E-posta adresine PKK ve FETÖ sızmış…

Başmüfettiş Özkaya’nın ‘meb.gov.tr’ resmi uzantılı mailinden Müfettiş Erdem’e giden e-postada, “Metin (Bila) Bey’in idareciliğinin sonlandırılması için elimizden geleni yaptık. esasen, kendisi Aleviymiş bunu da gizleme gereği duymamış. Topluluğumuza uygun olmadığı aşikâr. Müdür Yardımcısı Cemile (Samancı) Hanım için mecburen aylıktan kesme cezası teklif ettik. Bilhassa eşinin ‘hizmete hareketine’ katkılarından biz de haberdarız. Lakin bunu mevcut kaideler niçiniyle epeyce dillendirmemek lazım. Muhtemel itirazlarda işin bundan daha sonraki kısmı sizde artık. Ayşe (İstanbul Maarif Müfettişleri Lideri Ayşegül Ekizceli) Hanım’a iletirsiniz. Allah’a emanet olunuz” denildi.

‘meb’ uzantılı resmi e-postayı goren müfettişler durumu bakanlığa ve Müdür Metin Bila’ya iletti. Bila, “Konu: Bakanlık Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya ve Semra Erdem’in terörist olduğu iddiası” diyerek, resmi dilekçe yazdı. Kadıköy MEM’e, İstanbul MEM’e, CİMER’e başvurup, Cumhuriyet Savcılığı’na kabahat duyurusu yaptı. Savcılık, Atatürkçü öğretmenlerin sicillerinin kasıtlı bozulduğuna ve FETÖ’cü yapılanma tezlerine soruşturma açıp, Bila’nın da evvelki gün bilgisine başvurdu. Başmüfettiş Özkaya ve Fazilet ise e-posta adreslerine ‘FETÖ ve PKK’nın sızdığını’ ileri sürüp, müfettişlere ikinci bir e-posta gönderip, savları reddetti. Bilgisayarlar ve e-postalar incelenecek.

Öte yandan CİMER’e, MEM’e ve savcılığa cürüm duyurusunda bulunan Okul Müdürü Bila tabirinde hakkında uydurulan suçlamaların palavra olduğunu evraklarla kanıtladığını kaydederek ‘Başmüfettiş Özkaya’nın attığı mail, ‘meb.gov.tr’ bilgi tabanında, tarih saat bilgisi var. Kendisi silse de, bakanlık anında ulaşır. Müfettiş Erdem’in kazara 20 müfettişe yollamasıyla bizim kumpastan haberimiz oldu’ dedi.