Almanya’dan Türkiye’ye acil yardım planı

RAM

New member
Türkiye ve Suriye’de meydana gelen şiddetli zelzelenin akabinde Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkesinin birinci acil yardım planını deklare etti. Faeser, Pazartesi günü Berlin’de yaptığı açıklamada, “Federal Teknik Yardım Ajansı (THW) kamplara acil durum barınakları ve su arıtma üniteleri sağlayabilir” dedi. Bakan, “THW ayrıyeten acil durum jeneratörleri, çadırlar ve battaniyelerden oluşan yardım gereçlerini şimdiden hazırlıyor ve talebim üzerine Türk Sivil Savunması ile yakın uyum halindeler” diye konuştu.

“Elimizden gelen tüm yardım sistemini harekete geçireceğiz” sözünü kullanan Bakan, Almanya’nın, Avrupa Birliği’ndeki (AB) ortaklarıyla yakın bir uyum ortasında olduğunu belirterek, “şu anda en acil gereksinim duyulan tüm araçlarla yardım edeceklerini”, mevzuyu Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ile de görüştüğünü söz etti.

Faeser, “Bu fecî saatlerde Türk dostlarımızla birlikte yas tutuyor ve onların yanında yer alıyoruz” diye konuştu.

İnsani yardım kuruluşları harekete geçti

Katolik yardım kuruluşu Caritas’tan da bölgedeki depremzedelere yardım kelamı geldi. Caritas sözcüsü, Türkiye’de iki partnerleri bulunduğunu ve onlar aracılığıyla muhtaçlık sahiplerine nasıl en süratli biçimde ulaşılabileceğinin araştırıldığını deklare etti. Halep’teki Caritas’ın da yardım çalışmalarına katılacağını belirten sözcü, birinci etapta partnerlere 100 bin euroluk bir mali yardımın gönderileceğini, fakat bunu takip edecek yardımlar için evvel bir durum değerlendirmesi yapmaları gerektiğini söylemiş oldu. Bir kriz takımı oluşturduklarını açıklayan Caritas sözcüsü, yardım gereçleri ve arama takımlarının de bölgedeki partnerlerle koordine edileceğini kelamlarına ekledi.

Diyarbakır’da hayli sayıda bina yıkıldıFotoğraf: AP Photo/picture alliance

Bir öteki insani yardım kuruluşu Malteser International’ın da bölgeye bir acil yardım grubu gönderdiği açıklandı. Kuruluşun acil yardım grubu yöneticisi Oliver Hochedez, “Gaziantep ve Kilis’teki meslektaşlarımız sarsıntının yol açtığı büyük çaplı yıkımları bildiriyor” diye konuştu. Bilhassa Suriye’nin kuzeyindeki mülteci bölgelerinde mahallî partnerlerin acil dayanağa muhtaçlık duyduğunu söyleyen Hochedez, burada sıkıntı şartlarda yaşayan yüz binlerce insanın sarsıntının akabinde soğukta ve yağmurda büsbütün korunmasız kaldığına dikkat çekti.

Bölgedeki partner kuruluşlara ilişkin hastanelerdeki yaralı sayısının giderek arttığına dikkat çeken Hochedez, yardımın bir an evvel ulaştırılması gerektiğini söylemiş oldu. Binalarda ve altyapıda meydana gelen hasarın büyüklüğüne dikkat çeken Hochedez, felaketten etkilenen depremzedelerin sayısının artmasını beklediklerini kelamlarına ekledi.

KNA,AFP,dpa / SÖ,ET