Aleviler Özzeybek’i lider olarak tanıyacak mı?

RAM

New member
Hükümetin bir süre evvel kurduğu “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı”na atama yapıldığı belirtildi. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre Başkanlığa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Ali Arif Özzeybek atandı. Özzeybek, bir müddetdir hükümetin Alevi toplumuna yönelik çalışmalarını yürütüyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı Ağustos ayında Muharrem orucunun son günü Mamak’taki Hüseyin Gazi Türbesi ve Cemevini ziyaret etmiş, bu ziyaretten bir süre daha sonra İstanbul’da Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi‘ne ziyarette bulunmuştu. Kasım ayında ise Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu sürecin devamı olarak Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın kurulduğu belirtildi.

Başkan atanan Özzeybek kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca Başkanlığa atanan Ali Arif Özzeybek, atama daha sonrası toplumsal medya hesabından “Alevi-Bektaşi kardeşlerimizin taleplerine tahlil bulmak ve ulusal birlik ve birlikteliğimizi güçlendirmek için çıktığımız bu yolda Cumhurbaşkanımız tarafınca bugün Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Lideri olarak nazaranvlendirildim. En güzelini yapmaya çalışacağız” açıklaması yaptı.

Siyasete Anavatan Partisi’nde başlayan ve İçişleri Bakanı Soylu ile Yanlışsız Yol Partisi periyodundan tanışan Özzeybek, 2011’de de CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı olarak nazaranv aldı. Kılıçdaroğlu’nun başlatmış olduğu “tarikatlarla görüşme” açılımını da yöneten Özzeybek, 2018’de CHPden ayrıldı. 2021’de düzenlenen AKP 7. Olağan Büyük Kongresi’nde Merkez Karar ve İdare Şurası (MKYK) yedek üyesi seçildi. Asıl mesleği diş hekimliği olan Özzeybek, Ankara’da siyaset dünyasının tanınan birfazlaca isminin de diş tabibi olarak biliniyor.

Özzeybek, Alevi adımlarının kıymetli bir etabı olan Erdoğan’ın 8 Ağustos 2022’deki cemevi ziyaretini organize eden isim olarak da tanınıyor.

Alevi bayanlar cem evindeFotoğraf: Idil Toffolo/Cover-Images/IMAGO

İlk adım ne olacak?

Cemevi Başkanlığı’na Özzeybek’in atanması daha sonrası atacağı birinci adımı da merak konusu oldu. Başkanlığın yeni binasının önümüzdeki ay Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açılması bekleniyor. Bu süreçte Başkanlığa uzman alımlarının da yapılması bekleniyor. DW Türkçe’nin edindiği bilgiye göre, cemevlerinin elektrik masraflarının ödenmesi için resmi çalışma tamamlanacak. Alevi uzman alımları yapılması daha sonrası Alevilik ve Bektaşilik üzerine yayın çalışmaları başlatılacak. Hükümet kaynakları, “Başkanlık cemevlerinin güçlendirilmesi için çalışacak. Bu, Cumhuriyet tarihinde birinci ve kıymetli bir adım” değerlendirmesini yaptı.

“Bizim için yök hükmünde”

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na dair gelişmeye Alevi örgütlerinden farklı reaksiyonlar geldi. DW Türkçe’ye konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Lideri Mustafa Aslan, Alevilerin mevcut talepleri ile mevcut problemlerinin çözülmesi istikametinde beklentilerin açık ve net halde ortada olduğunu söylemiş oldu. “Eşit yurttaşlık talebi altında taleplerimiz net ve açık. Hükümetin ve devletin bizim inancımızı tanım etme ve tanımlama yerine onu tanıma talebimizi görmezlikten gelen bir anlayışla karşı karşıyayız. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak kurulan bu kurum bizim nezdimizde yok kararındadır. Kendisini tanımadığımızı, tanımayacağımızı rastgele bir irtibat ortasında olmayacağımızı söylemiştik ve söylüyoruz” diye eleştirdi.

Ali Arif Özzeybek’in atanması daha sonrası Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ile alakaların nasıl süreceğinin sorulması üzerine de Aslan, “Kişinin şahsına dahil bir kelam söylememiz hakikat olmaz, inancımız gereği de olmaz dedi ve Özzeybek’in başkanlık yaptığı daire ve kendisi ile muhatap olunmayacağını bilmesi gerektiğini söylemiş oldu. “Kendisi bizimle irtibata geçtiği takdirde söyleyeceğimiz cümle halimiz nettir. İbadethanemizi yok sayan bir anlayışın başkanlığını da tanımayız” diye konuştu.

“Samimiyetten uzak buluyoruz”

Alevi-Bektaşi gençlerine kamp düzenleme ve dedeleri Kerbela’ya götürme süreçlerinde Özzeybek ile görüştüklerini söyleyen Mustafa Aslan, hükümetin kelam konusu adımının asimilasyon siyasetinin bir modülü olduğunu savundu ve “Alevilik inancını yok sayan bu adımın samimiyetten uzak olduğunu kendisine de söylemiş olduk§ dedi.

Daha evvel Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanlığı temsilcileri ve hükümet yetkililerine davet yaptıklarını da yinelayan Aslan, Alevilerin talepleri konusunda samimi olunması halinde masaya oturmaya hazır olduklarını da kaydetti. Lakin cemevlerinin “ibadethane” olarak tanınmadan elektrik, su masrafları ile ısınma soğutma masraflarının karşılanmasının yetersiz olacağını söyleyen Aslan, “Önce siz bizi tanıyın” diye konuştu.

Aleviler eşitsizlikten şikâyetçi

To view this görüntü please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

“Başkanlık olumlu bir adım”

Hüseyin Gazi Vakfı Lideri Mehmet Ali Ayyıldız ise Cemevi Başkanlığına yönelik olumsuz tenkitlere katılmadığını söylemiş oldu. DW Türkçe’ye konuşan Ayyıldız, “Cumhuriyet tarihinde birinci kere devletin Aleviler için bu biçimde bir adım atması ve muhataplık kurumu kurulması kıymetli bir adım. Olumlu bir adım, epey geçmiş kalmış da bir adım lakin buna da şükür. Başlangıç için olumlu buluyorum” dedi.

Ayyıldız, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muharrem ayında Hüseyin Gazi Cemevi’ne yaptığı ziyaret ve orucunu orada açmasının cemevlerini tanıdığı manasına geldiği yorumunu da yaptı. “Aleviler devlet nezdinde tanınmıştır. Cemevleri de tanınmıştır. Olumlu görmeyi düşünmeyi ve bakmayı yanlışsız buluyorum. Olumsuz tartışmalar Alevi toplumuna epey önemli ziyanlar verir” değerlendirmesinde bulundu.

“Başkanlık tanınmanın birinci adımı”

Ayyıldız’a bakılırsa şimdiye kadar atılan adımların devletin cemevlerini ibadethane olarak tanımak olarak anlaşılması gerektiğini de savunarak “Resmi olarak bir tek ilanı eksiktir. Onu da yapacağına inanıyorum. Başkanlık birinci adımıdır. Bir bebeğin emeklemeden yürümesini beklemek nasıl yanlış ise bu altyapının da hazırlanmadan ilan edilmesini beklemek yanlıştır” diye takviye verdiğini yineladı.

Başkanlığın çalışmalarını görmeden eleştirilmesinin de yanlış olduğunu savunan Mehmet Ali Ayyıldız, “Alevi toplumu devletle barışmalıdır. Beşerler artık toplumda her yerde ‘ben Aleviyim’ diye haykırmalıdır. Bir sorunu var ise Başkanlığa iletmelidir” diye savunuyor. Ayyıldız, Cemevi Başkanlığı’nın imar probleminden yol problemlerine kadar cemevlerinin biroldukça sıkıntısını çözeceğini de düşünüyor ve Başkanlığı “ihtiyacı giderecek bir kurum” olarak görüyor.

Başkanlık hangi nazaranvleri yapacak?

Başkanlığın faaliyete geçmesi ile dernek, belediye ve federasyona bağlı olan tüm cemevleri, Cemevi Başkanlığı uyumunda toplanacak. Cemevlerinin elektrik sarfiyatları başkanlık bütçesinden karşılırken, cemevlerine takım verilmesi ve istenen bir işçiye maaş ödenmesine dair süreçler de bir daha kurulan Başkanlık tarafınca yürütülecek. Ayrıyeten cemevleri, yol, imar, etraf düzenlemesi üzere fiziki gereksinimler ile gençlere yönelik eğitim faaliyeti, şenlik, anma üzere tüm faaliyetlerinde başkanlıktan dayanak alabilecek.