AFAD Acil Taşınabilir Uygulaması nedir, nasıl indirilir – kullanılır? Acil Taşınabilir uygulamayla yapabilecekleriniz

RAM

New member
Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha fazlaca vatandaşımıza ulaşmak maksadıyla İçişleri Bakanlığı tarafınca geliştirilen AFAD Acil taşınabilir uygulaması, yerli ve ulusal bir yazılım olarak öne çıkıyor. Kullanıcı dostu bir dizayna sahip olan AFAD Acil taşınabilir uygulamasında, tek tuşla acil davet, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim görüntüleri üzere özelliklere ulaşmak son derece kolay.

Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin akabinde, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa bildiri ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının akabinde uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve pozisyon ytesirinin verilmesiyle etkin hale geliyor.

MOBİL UYGULAMADA YAPILABİLECEKLER

Tek Tuşla Acil Çağrı

Bilindiği üzere, zelzeleler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sıkıntılarından biri bağlantının kesilmesidir. AFAD Acil taşınabilir uygulamasının Tek Tuşla Acil Davet işlevi, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Acil davet görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, pozisyon servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine imkan sağlayan uygulama yardımıyla GSM sınırlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.

Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Davet Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıyeten afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama ortasındaki hazır iletileri kullanarak bildiri yoluyla da irtibat kurabiliyor.

En Yakın Toplanma Alanı

Toplama alanları mümkün bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır. Afetin birinci saatlerinde vatandaşlarımızın, tehlike ve risklerden uzak inançlı bir biçimde bir ortaya gelebilecekleri toplanma alanları, AFAD Acil taşınabilir uygulamasının ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız uygulama üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanını bularak, bu noktaya yol tanımı alarak ulaşabileceklerdir.

Afet Eğitim Videoları

www.hazirol.gov.tr adresinde yayımlanmakta olan ve toplumda afet farkındalığını artırmayı amaçlayan eğitim görüntülerine da AFAD Acil taşınabilir uygulamasından ulaşılabiliyor.