Zelzele hakkında bilmemiz gerekenler

Muqe

New member
Dünyanın varoluşundan beri beşerler hayatlarını sürdürebilmek için bir sürü şey icat edildi. Teknoloji ilerledi ancak doğal afetler karşısında ne yazık ki yetersiz kalıyoruz. Sarsıntı de bir doğal afet çeşididir ve bilinçsiz kaldığımızda can kaybına niye olabilir. Önümüzdeki günlerde oluşabilecek sarsıntıları hasarsız bir biçimde atlatabilmek istiyorsak, birtakım tedbirleri öncesinden almamız ve bilinçlenmemiz gerekiyor. İşte zelzele hakkında bilmeniz gereken her şey!

Sarsıntı öncesinde yapılması gerekenler

• Zelzele çantası hazırlayın ve çarçabuk erişebileceğiniz bir alanda saklayın.
  • Zelzeleden daha sonra ailenizle nerede buluşacağınıza dair bir plan yapın.
  • Okulunuzun yahut iş yerinizin sarsıntı planını öğrenin.
  • Ağır mobilyaları, dolapları ve aletleri duvarlara yahut tabana sabitleyin.
  • Kırılgan ve kesici nesneleri yüksek raflardan kaldırın.
  • Oturduğunuz binanın sarsıntıya sağlam olup olmadığını bir uzmandan yardım alarak test ettirin.
  • Konutunuzdaki inançlı bölgeleri belirleyin ve sürekli aklınızda tutmaya çalışın.
  • Birinci yardımı öğrenerek muhtemel bir faydalanma olayına hazırlıklı olun.

Sarsıntı anında yapılması gerekenler

• Öncelikle sakin olmaya ihtimam gösterin.
  • Sabitlenmemiş dolap ve raf üzere eşyalardan uzak durun.
  • Sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına yahut dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık üzere müdafaa sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturun.
  • Okulunuzda yahut iş yerinizde sağlam sıra- masa yanında hayat üçgeni oluşturacak biçimde, çök-kapan-tutun hareketi ile başınızı ve boynunuzu koruyun.
  • Pencerelerden ve dış kapılardan uzak durun.
  • Telefonları acil durum ve yangınları bildirmek haricinde kullanmayın.
  • Merdivenlere yahut çıkışlara gerçek koşmayın.
  • Mutlaka asansör kullanmayın.
  • Tekerlekli sandalyedeyseniz, tekerleklerini kilitleyerek başınızı ve boynunuzu muhafaza altına alın.
  • Otomobildeyseniz, arabayı durdurun ve zelzele bitene kadar ortasında kalın.
  • Metrodaysanız, sarsıntı bitinceye kadar metronun ortasında rastgele bir yere tutunun ve nazaranvlinin verdiği talimatlara uyun.
  • Dışarıdaysanız, elektrik sınırlarından ve direklerinden, ağaçlardan ve binalardan uzak durun.
Sarsıntı daha sonrasında yapılması gerekenler

• Kendi emniyetinizden emin olun.
  • Etrafınızda yardım edebileceğiniz insan olup olmadığını denetim edin.
  • Dökülen tehlikeli unsurları dikkatlice temizleyin.
  • Konutunuzdaki su, gaz ve elektrik sınırlarında hasar olup olmadığını denetim edin.
  • Dairenizde gaz kokusu alırsanız çabucak bütün pencereleri açın ve binadan çıkın.
  • Zelzele çantanızı yanınıza alarak, belirlediğiniz buluşma noktasına yanlışsız ilerleyin.
  • Sarsıntılar büsbütün bitene kadar hasarlı binalara girmeyin.
  • Acil bir durum olmadığı sürece telefonunuzu kullanmayın.
  • Okulda yahut işteyseniz, acil durum planını ve sorumlu kişinin talimatlarını izleyin.
  • Yetkililerden bilgi almak için radyo ve televizyon üzere kitle bağlantı araçlarından yararlanın.