Vincenzo Montella’dan FANATİK’e özel Samet Akaydın açıklaması!

semaver

Global Mod
Global Mod
Roma’nın unutulmaz 2001 şampiyonluğunun baş mimarı; Sampdoria, Genoa ve Empoli üzere kadroların unutulmaz yıldızı, uçak sevincinin mucidi, İtalyanların değerli efsanelerinden biri… Parlak futbolculuk periyodundan daha sonra Fiorentina, Sevilla ve Milan’da hoca olarak iz bıraktı ancak asıl öyküyü bir daha doğuşlarla dolu Adana Demir periyodunda yazıyor.

Balotelli, Belhanda üzere sıkıntılı yıldızları bir daha kazanmak zorundaydı. Öbür yandan kadroda Muhteşem Lig’de birinci kere oynayacak olan tam 11 oyuncu vardı. Monza’da tabana vurduktan daha sonra, birisi çıkıp ona, “Sen bir daha İtalya Ulusal Ekibi’ne gideceksin” deseydi tahminen kahkaha atardı fakat Montella onu inandırdı, oynattığı futbolla Balotelli’yi bir daha ayağa kaldırdı. Balotelli’ye Mavi formayı vermek için Mancini’yi mecbur bıraktı. Galatasaray ‘da yüzüne bakılmayan Yunus Akgün’den Türk Ulusal Grubu’nun en kıymetli potansiyeli olmasını sağlayacak bir performans yarattı. Tayyip Talha Sanuç, Beşiktaş ‘a giderken, “Montella benim babam” kelamlarıyla hocasına övgü yağdırdı. Adana Demirspor’un tarihinde birinci sefer Harika Lig’de bir haftayı başkan bitirmesini sağlarken taktik anlayışı, kenardaki heyecanı ve oyuncularına kattıklarıyla Türk futboluna ders veren Montella tabandan tepeye yürüyor. Kıssanın devamını kendisinden dinleyelim.

Adana Demirspor’un başarılı teknik işvereni Montella, müellifimiz Tunç Kayacı ve editörümüz Ömer Necati Albayrak’a ses getirecek, samimi açıklamalar yaptı.

‘Başkanın vizyonu etkiledi’

“Teknik adamlar için her şey her vakit düzgün gitmez. Bu aslında hayatta da bu biçimdedir. Kesinlikle inişler ve çıkışlar olur. Benim için de tahminen de o denli oldu. Fiorentina, Sevilla ve Milan’dan daha sonra beklemem gereken bir müddetç yaşadım. Adana Demirspor’dan teklif geldiğinde biraz araştırma yaptım ve bana uygun bir yer olacağını düşündüm. Liderle yaptığımız toplantıdan daha sonra da buna emin oldum. Zira ben tutkulu bir beşerim. Futbolda tutkunuz var ise başarılı olursunuz. Bunu liderde da gördüm. Vizyonu ve amaçları bana hoş şeyler hissettirdi. aslına bakarsanız teknik adamlar bunu hisseder. Bir yere giderken başarılı olacağınız içinize doğar.”

‘Kararları ben alıyorum’

“Bir hocanın genel bir kültür hazinesine sahip olması gerekiyor. Burası da bana epeyce şey katıyor. Lideri herkes tanıyor. Çok hoş bir münasebetimiz var kendisiyle. Olağan ki teknik konularda kararları en nihayetinde ben alıyorum. Fakat Adana Demirspor son derece şanslı bu biçimde bir lidere sahip olduğu için.”

‘Napoli üzere ortam’

“Ben Napoli şehrindenim… Adana’ya benzeyen bir yer tahminen de. Burada da birebir Napoli’deki üzere bir hava var. Grubuna bağlı ve ateşli taraftarlar. Bu yüzden ahenk sağlamak sıkıntı olmadı aslında. Gelişebilecek bir kulüp var. hem de gelişebileceğim bir ortam olması bana keyif veriyor.”

‘Türkiye – İtalya finali…’

“Play-Offlar’da İtalya ve Türkiye’nin final oynamasını bekliyordum. Lakin turnuvada ikisinin de olmamasına sahiden hayli üzüldüm. Türkiye hayli potansiyelli bir kadro, ilerleyen turnuvalarda kesinlikle daha büyük işler yapacaklardır.”

‘En büyük sorun tempo’

“Maçın temposu daima kesiliyor. Tempo daima düşüyor. Vakti daha sonradan eklemek tıpkı şey değil. Temponuz düştükten daha sonra tıpkı biçimde organize olamıyorsunuz. Bu niçinle Türk futbolunda oyunun bu kadar fazla durmasının önüne geçmek için tahliller aranmalı.”

‘Egosuz bir insanım’

“Benim hakkımda futbolcuyken de daima olumlu şeyler konuşulurdu. Bunu egosuz olarak söylüyorum. Futbolda hiç bir şey kalıcı değildir. Bu yüzden geleceğe odaklanmak gücünüzü almaktan diğer bir şey getirmez. Benim için kıymetli olan tek şey tekrarki maçtır”

‘Forvetsiz oynamıyorum’

“Forvetsiz oynadığıma dair yorumlara katılmıyorum. Bu büsbütün taktiksel bir tercih. Direkt 9 numara özelliğinde bir oyuncu ile oynamıyorsak aslında kanatlarımızı forvet olarak kullanıyoruz demektir. Futbolcuların özellikleri buna yatkın ise bu türlü kıymetlendiriyoruz. Bitiricilik özelliği yüksek oyuncuları tercih ediyoruz.”

‘Dzyuba olmadı’

“Dyzuba geldiğinde kadro fizikî olarak epey öndeydi. Bunu yakalamak için birkaç talih buldu fakat devamını getiremedi. Liderimiz da bu süreci epeyce yeterli yönetti. faydalı olamayacağını anladığı üzere gerçek bir biçimde yolları ayırdı.”

‘Balotelli’yi uygun yönettik’

“Balotelli’yi epey düzgün yönettik. Kulüp idaresi onu epey düzgün kıymetlendirdi. Natürel kendisi de başarılı olmak istedi. Fedakârlıklar yaptı ve ortaya bir muvaffakiyet çıktı.”

‘Yunus Akgün fazlasını yapabilir’

“Yunus Akgün’ün yapabildiklerini de biliyorum yapabileceklerini de… Potansiyelinin daha fazlasını yapabilir. Bu özellikler onda var. Galatasaray bunun farkında ve eminim bu nasıl çıkaracaklarını biliyorlardır.”

‘Pirlo kusursuz insan’

“Pirlo için en düzgününü diliyorum. Zira bunu ziyadesiyle hak eden bir insan. Çok özel ve mütevazı bir karakter. Olağanüstü bir futbolculuk mesleğinin akabinde teknik yöneticiliğe de aslında epeyce güzel bir yerde başladı, makûs de bir başlangıç değildi. Artık Türkiye’de farklı bir yarışın içerisinde. Ben çok büyük muvaffakiyetler yaşayabileceğine inanıyorum.”

‘Terim iz bıraktı’

“Fatih Terim epeyce kıymetli bir isim. Floransa’da inanılmaz anılar bırakan bir bireyden bahsediyoruz. Yalnızca bu değil. Birkaç kere konuştuk, hakikaten ayakları yere basan epeyce kaliteli biri. Milan’da da kısa müddet çalıştı lakin kalitesini gösterdiğini düşünüyorum.”

‘Samet’i satarsak bakkala döneriz’

“Tayyip Talha’yı satmak zorunda kaldık, lakin Samet Akaydın’ın gitmesini istemiyoruz, zira bakkala dönmek istemiyoruz. Daima al-ver yaparak başarılı olamayız. Birinci 11’inizden çok oyuncunun ayrılması her grubun kaldırabileceği bir şey değil”

‘Oyuncuların gelişimi gurur fakat…’

“Oyuncularımın performansı benim için epey büyük gurur. Yunus Akgün kiralıktı, Ulusal Ekip ’a gitti. Tayyip Talha’yı satmak zorunda kaldık, lakin Samet Akaydın’ın gitmesini istemiyoruz, zira bakkala dönmek istemiyoruz. Daima al-ver yaparak başarılı olamayız. bu biçimde söylememin niçini şu. Tayyip kendisini geliştirdi, genç bir oyuncu ve kulübe de değerli bir girdi sağlayarak gitti. Buna olağan bakabilirsiniz. Rakitsky’yi aldık lakin maalesef birtakım şahsi sıkıntılardan dolayı gitmesi gerekti. Artık Samet’in de gitme durumu konuşulduğu için söylüyorum. Bir kadro için direkt birinci 11 oynayan 3 oyuncunun ayrılması pek kaldırılabilir bir durum değil.”

FANATİK ÖZEL | Tunç Kayacı & Ömer Necati Albayrak – Röportaj fotoğrafları: Murat Akbaş