‘Suriyeliler ülkemize turist olarak gelecek’

Professional

New member
ANKARA Milliyet – Kılıçdaroğlu, küme toplantısında şunları söylemiş oldu:

İMAMOĞLU’NU ÖVDÜ: İstanbul’daydım. 10 metro inşaatı devam ediyor. İstanbullular Ekrem lider üzere bir lidere sahip oldukları için son derece keyifli. Dünyanın artırımını yapıyorsun, milleti perişan ediyorsun. Belediye lideri ayak uydurmak isteyince kıyameti koparıyorsun.

niye BAKMAK ZORUNDAYIZ?: Kalktılar bir sabah ‘24 saat ortasında Emevi Camii’ne gideceğiz ve namaz kılacağız’ dediler. bir süre daha sonra baktılar ki bırakın Emevi Camii’ne gitmeyi, 3 milyon 800 bin Suriyeli Türkiye’ye gelmiş… Biz niye 3 milyon 800 bin Suriyeliye bakmak zorundayız? 50 milyar dolardan fazla para harcandı, nereye gitti bu para?

GÖNDERMEYECEĞİZ DİYORDU: Birkaç gün evvel, ‘ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler mültecileri göndereceğiz’ diyorlar. ‘Biz göndermeyeceğiz’ diyor. Büyük bir ihtimalle anket yaptı beyefendi. Baktı ki Suriyelilerin gitmesini birçok kişi istiyor. Üç gün daha sonra 18 Nisan’da ‘Suriyeli kardeşlerimizin dönüşü için elimizden gelen çabası göstereceğiz’ diyor. Üç günde ya, nasıl bir omurga bu, 180 derece nasıl dönüyorsun?

YENİDEN GELECEKLER: Alışılmış bu biçimde 180 derece çark edince küçük ortağı da açıklama yapmış ‘demografimizi, istiklalimizi düşünmek zorundayız’. Günaydın… günaydın… ‘Bayramda ülkelerine giden Suriyelilerin dönmesine gerek yok’. Sayın Bahçeli bunların tamamı bayramlaşmaya Suriye’ye gidecek, bir daha gelecekler. Bunları getirecek kişi de senin desteklediğin Süleyman Soylu’dur. Hudutlarımızı yol geçen hanına döndüren o kişinin mültecilerle bir ilgisi yok. Onun bütün vakti uyuşturucu baronlarıyla fotoğraf çektirmek.

BARIŞACAĞIZ: Biz Suriyeli kardeşlerimizi can ve mal güvenliklerini de sağlayarak ülkelerine kendi iradeleriyle göndereceğiz. Suriye ile barışacağız. Onlar Türkiye’ye turist olarak gelecekler.

‘yemin ettin gereğini yap’

Kılıçdaroğlu, ‘Man Adası’ savlarına ait “27 Kasım 2017’de bu kürsüden evrakları açıklamıştım. Erdoğan itiraz etti. Dava açıldı… Ve (beni) tazminata mahkum ettiler. Yargıtay’da kim ne derse desin namuslu yargıçlar var ve onlar kararlarını verdiler. Hiç sağa sola kaçmaya gerek yok. O ‘ispat edersen Cumhurbaşkanlığını bırakırım’ dedi. İspat ettik. Millete yemin ettin, Gereğini yap. Millet bunu bekliyor” dedi.

35 bin TL ödeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, “Kılıçdaroğlu, ‘ben haklı çıktım’ deyip Cumhurbaşkanımızı istifaya davet ettiği gün, Yargıtay bir evrakımızı daha onadı. Kılıçdaroğlu, 35 bin TL daha ödeyecek. bu biçimdece ortasında Man Adası’nın da olduğu konuşmaları niçiniyle tazminata mahkum olduğu evrak beş, ödeyecek meblağ 195 bin oldu” dedi.

DAEŞ’in suikast planı davasına katılma talebi

Kılıçdaroğlu, DAEŞ’in kelamda Türkiye vilayeti sorumlusu Kasım Güler’in yargılandığı davaya, avukatı aracılığıyla katılma talebinde bulundu. Ankara 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık ve avukatı ile Kılıçdaroğlu’nun avukatı Mehmet Can Keysan katıldı. Keysan, sanığın, DAEŞ’in Kılıçdaroğlu’na yönelik suikast planladığı istikametindeki tabirleri niçiniyle hatadan ziyan görme ihtimaline karşı davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, Kılıçdaroğlu’nun katılma talebinin sanık savunmasının akabinde değerlendirileceğini belirtti.