Soylu’nun ‘Pis Ellerini Türkiye’den Çek’ Çıkışına ABD’den Karşılık

semaver

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake’e yönelik ‘Pis ellerini Türkiye’den çek’ formundaki çıkışına ABD Dışişleri sözcüsü karşılık verdi. Sözcü, ‘ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik eforlara katıldığı ya da dayanak verdiği halinde her türlü ima yanlıştır’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake için ‘Pis ellerini Türkiye’den çek’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya karşılık verdi. Sözcü, ‘ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik gayretlere katıldığı ya da takviye verdiği formunda her türlü ima yanlıştır’ dedi.

VOA Türkçe muhabirinin Soylu’nun açıklamasıyla ilgili sorusuna cevaben e-posta yoluyla yazılı bir açıklama yollayan sözcü, Türkiye’nin uzun geçmişe dayanan ve kıymetli bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağı olduğunu belirtti. Sözcü açıklamasında şunları kaydetti:

‘ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik gayretlere katıldığı ya da dayanak verdiği formunda her türlü ima yanlıştır. Türkiye uzun geçmişe dayanan ve pahalı bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yurtharicindeki ABD vatandaşlarının emniyeti ve güvenliğinden daha kıymetli bundan önceliği yoktur. Yurtharicindeki ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları bölgede meydana gelen makul olaylar ve değişikliklere ait gerçek vakitli olarak ABD vatandaşlarına bilgi vermek gayesiyle ihtar yayınlarlar. Bu, ikili siyasi ya da ekonomik değerlendirmelere bakılmaksızın yapılır.’

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün Antalya’da katıldığı bir aktiflikte yaptığı açıklamada, İstanbul’da Beyoğlu etrafındaki diplomatik misyonların kapatılması konusunda Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Jeffrey Lane Flake’i suçlamıştı.

Soylu, “Amerikan Büyükelçisi’ne buradan söylüyorum, hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum, pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek, epey net söylüyorum, pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek. Neleri yaptırdığınızı, hangi adımları attırdığınızı, Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğinizi net bir biçimde biliyorum. O pis ellerinizi, o maskeli, sırıtan yüzlerinizi Türkiye’nin üzerinden çekiniz. Bu kadar açık” demişti.

Türkiye’ye gelen her Amerikan Büyükelçisi’nin “nasıl darbe yaptırırım” telaşı ortasında olduğunu sav eden İçişleri Bakanı, ABD büyükelçilerinin Avrupa’yı da yönetim ettiğini öne sürmüştü.