Sırtını Macron’a dayayan Miçotakis Türkiye’ye bir daha tehditler savurdu: Gece değil gündüz bekliyoruz

Leila

Global Mod
Global Mod
Ege ve Akdeniz’de Türkiye’yi kışkırtan Yunanistan son olarak Türk F-16’larına S300 kilidi atmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ‘bir gece apansız gelebiliriz’ diyerek Yunanistan’ın provokasyonlarına son vermesi konusunda uyarmıştı.

Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili konuşan Miçotakis, “Ben de onların anlayacağı lisanda kendilerine, ‘Yunanistan’da dayılıklara geçit yok’ diyorum” sözünü kullanmıştı.

Türkiye’nin kararlı tavrı karşısında Avrupa’da dayanak arayan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye hazımsızlığı bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

Macron, Elysee Sarayı’nda Miçotakis’le ikili görüşme öncesi ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron, Miçotakis’i Paris’te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirerek ikili alakaları, Avrupa Birliği’nin (AB) takvimini, jeopolitik bağlamı ve güç sorununu ele alacaklarını belirtti.

Fransa’nın yaz aylarında karşı karşıya kaldığı orman yangınlarıyla çabada Yunanistan’ın dayanağından ötürü teşekkür eden Macron, bu dayanışmayı unutmayacaklarını söylemiş oldu. Macron, geçen yıl Fransa ve Yunanistan içinde savunma ve güvenlik alanındaki stratejik iştirake ait varılan muahedeye atıfta bulunarak, bu paydaşlığı yaşatarak AB’nin egemenliği ve ortak çıkar bölgelerinin güvenliği, istikrar ve refahı için çalıştıklarını savundu.

YUNANİSTAN’A TAM DESTEK

Avrupa kıtasındaki durum göz önünde bulundurulduğunda dış siyaset, savunma endüstrisi ve askeri alanlardaki stratejik konularda, Fransa ve Yunanistan’ın iş birliği ve dayanışmasının, bugün daha büyük paha taşıdığını kaydeden Macron, “Provokasyonlar yenidenlanmış ve Yunanistan’ın egemenliğini sorgulayan kabul edilemez açıklamalarda (bulunulmuşken), daha evvel Dışişleri Bakanımıza bunu (söyleme) fırsatım olduğu üzere, burada net ve kararlı biçimde tam takviyemizi söylemek istiyorum.” dedi.

Macron, bu stratejik iştirakin uzun yol katederek bu hale geldiği ve daha da ileriye gideceğini belirterek “Bu niçinle bilhassa Doğu Akdeniz’de hiç bir kaosun yer edinmesine müsaade vermeyeceğiz ve size (Yunanistan’a) karşı düzensizliğe da (izin vermeyeceğiz).” sözünü kullandı.

Macron, Miçotakis’le birlikte, Ukrayna-Rusya savaşıyla bir arada Ukrayna’ya dayanak ve bu ülkenin bir daha inşası, nükleer güvenliğin yanı sıra global besin krizini de görüşeceklerini söylemiş oldu.
Karadan ve ırmaktan “dayanışma yollarıyla” ihraç edilen Ukrayna tahılına atıfta bulunan Macron, “Burada şunu söylemek istiyorum, deniz yolları hakkında ne denilirse denilsin, bu ‘dayanışma yolları’ şimdiye kadar Ukrayna’dan en çok hububat ihraç edilmesini sağlayan (yollar).” dedi.

“GECE DEĞİL GÜN IŞIĞINDA BEKLİYORUZ”
Miçotakis ise Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı tehdit ettiğini sav ederek, “Adalarımıza gece geleceklerini söyleyenleri, gün ışığında bekliyoruz. Haklı ve kuvvetlinün kimin olduğunun net olarak görüleceği vakitte.” diye konuştu.
Yunanistan’ın caydırıcı bir güç olmanın yanı sıra, bir iş birliği gücü de olduğunu ileri süren Miçotakis, “Kapılarımızı tahriklere kapalı tutuyoruz, diyaloğa değil.” dedi.