Rusya Ukrayna Savaşında Son Durum: Moşun Köyü Nerede? Ukraynalı ailelerin meskenleri enkaza döndü

Leila

Global Mod
Global Mod
Ukrayna’nın başşehri Kiev bölgesinde yer alan Gostomel kentine yakın Moşun köyü, savaşın başladığı birinci günden bu yana Rus ordusunun Gostomel’deki havaalanını ele geçirmek için düzenlediği uçak akınlarının amacı oldu.

Kiev’deki konutunu satarak tabiatı varlıklı Moşun köyünde eski bir konut alan fakat Rus akınları kararı konutu yıkılan Sergey Kutsenko, köye taşınma kıssasını anlattı.

Kustenko, geçen yıl Kiev’deki konutunu satarak eşi ve kızıyla Moşun’a taşındıklarını belirterek “Geçen yıl baharda Kiev’deki konutumuzu sattık, buradan eski bir konut aldık. 6 ay boyunca tadilat yaptık. Meskeni büsbütün yeniledik. Isıtma ve elektrik irtibatlarını sağladık. 23 Şubat’ta banyonun imalini tamamladık. Artık konuta girip yaşayacaktık. 24 Şubat’ta ailece yalnızca bir günü büsbütün meskende geçirebildik.”

Köyde satın aldıkları eski konutu büsbütün yenilediklerini aktaran Kutsenko, “Kızım için farklı bir oda yapmıştık. Bu onun hayatında birinci özel odasıydı lakin orada vakit geçiremedi.” dedi.

Savaşın başladığı 24 Şubat’ta Rus helikopterlerin bölgeye girmeye ve ateş açmaya başladıklarını anlatan Kustenko, “25 Şubat’ta bizim köye yanlışsız ateş açmaya başladılar. Meskenler yanmaya ve patlamalar yaşanmaya başladı.” sözünü kullandı.

Kustenko, atağın başladığı anda kızının fazlaca korktuğunu söyleyerek “Eşim ve kayınvalidem de epeyce korktu. Bir gün boyunca müthiş ataklar oldu. Tehlikeli olduğunu anlayınca, 25 Şubat’ta meskeni ve eşyaları bırakıp buradan ayrıldık.” diye konuştu.

“Burası bir cennet gibiydi”

Savaştan evvelki hayallerinin ailece burada ömürlerinin sonuna kadar yaşamak olduğunu lisana getiren Kutsenko, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Biz burada hayatımızın sonuna kadar yaşamayı düşünüyorduk. Burada orman var, ırmak var. Mantar toplardık. Burası bir cennet üzereydi. Burada arkadaşlar da konut aldı ve tadilat yaptı. Bazılar bir yıl, bazılar daha fazla yaşayabildi fakat artık bitti.”

Köyden ayrılmalarının akabinde şubat sonunda meskenlerinin hava taarruzları kararı yıkıldığını kaydeden Kutsenko, “Tüm paramızı bu konuta harcamıştık. Eşimi kızımla yurt dışına gönderdim. Benim yaşayacak yerim kalmadı. Konutum kalmadı. Burada tazminat bekleyeceğim, (Ruslar) bana ödeme yapmalılar.” dedi.

“Burada tehlike sürüyor”

Rus ordusunun bölgeye yönelik yeni ataklar düzenleme ihtimalinin yüksek olduğunu savunan Kustenko, “Burada tehlike sürüyor. Ailem çabucak hemen buraya gelemeyecek. Savaş bitince ailem gelebilir zira onlar (Ruslar) her an bir daha akına geçebilirler. Artık burada bir tanıdığımın meskeninde kalıyorum.” tabirlerini kullandı.

Yıkılan konutunun bir daha yapılmasının mümkün olmadığını belirten Kutsenko, “Bu konutun bir daha inşası yerine onu bir müze olarak bırakacağım, hatıra olarak kalsın. Tahminen yanında yeni bir konutu inşa edebilirim.” diye konuştu.

Ukraynalı ailenin hayalini kurduğu konut, taşındıkları gün başlayan savaşta enkaza döndü