Pradalı Başbakan Rishi Sunak’ın unutulmayan gafları: Yoksul arkadaşım yok

Leila

Global Mod
Global Mod
ZENGİNE YARDIM ETMEK İÇİN YOKSULDAN ALDI
New Statesman isimli siyaset mecmuası tarafınca sızdırılan bir görüntüde Sunak, Muhafazakar Parti üyelerine, varlıklı kasabalara yardım etmek için “yoksun kentsel alanlardan” kamu parasını akıtmakla övünürken görüldü. Sunak imgelerin hakkında gelen eleştrilerin akabinde, bu politikayı bilakis çevirmeye başladığını söylemiş oldu.

“BEN BİR KOLA BAĞIMLISIYIM”
Sunak, geçtiğimiz senelerda iki lise öğrencisiyle yaptığı röportajda, “Ben bir kola bağımlısıyım, tam bir kola bağımlısıyım” dedi. Akabinde sevdiği kola markasını da söyleyen Sunak, ziyanlı bir içeceği okul çağındaki çocuklara öndüğü için reaksiyon çekti.

GÜÇLÜ GÖRÜNMEMEK İÇİN BENZİNLİK ÇALIŞANIN ARABASIYLA BASIN TOPLANTISI YAPTI
Sunak, geçen Mayıs ayındaki bir basın açıklaması sırasında İngiltere’de yükselen akaryakıt fiyatları esnasında daha az varlıklı biri üzere davrandı. O periyot, İngiltere’de maliye bakanı olarak bakılırsav yapan Sunak’ın kameraların önünde akaryakıtla doldurduğu kırmızı Kia arabanın aslında akaryakıt istasyonundaki bir çalışana ilişkin olduğu ortaya çıktı. Sunak olaya ait yaptığı açıklamada, “Başıma gelen en utanç verici şey, bana ilişkin olmayan bir otomobilin akaryakıtını ödemekte zorlanmamdı” dedi.
“TEMASSIZ BANKA KARTI KULLANAMIYORUM”
Sunak, tıpkı basın toplantısında akaryakıt istasyonundan aldığı bir kutu kolasının parasını öderken zorlandı. çabucak sonrasında birisinin kendisine temassız kartın nasıl kullanılacağını öğretmesi gerektiğini itiraf etti. Sunak, “bu biçimde temassız banka kartının nasıl kullanacağını öğrendim. e Ve size söylüyorum, bu teknoloji bugünlerde inanılmaz bir çağdaş mucize!” dedi.

PERSONEL SINIFIYLA ARKADAŞLIK YAPMADIĞINI SÖYLEDİ
BBC’nin 2001 yılında çektiği Orta Sınıflar: Yükselişleri ve Yayılmaları bir belgeselde konuşan ve bu biçimde 21 yaşında olan Sunak, aristokrat arkadaşları ve ayrıcalıklı eğitimi hakkında konuştu.

Sunak, “Aristokrat arkadaşlarım var, üst sınıftan arkadaşlarım var, emekçi sınıfı arkadaşlarım var. Eh, personel sınıfı sayılmazlar. kimi vakit, kent merkezindeki bir devlet okulundaki yaşıtlarımı ziyaret ediyorum ve onlara Oxford’a başvurmalarını ve benim üzere beşerlerle arkadaş olmalarını söylüyorum. Onları yarım saatlik sohbetin sonunda onları şok ediyorum” halinde garip bir açıklama yaptı.

Sunak ondan sonrasında gazeteci Andrew Neil’e “Öğrenciyken hepimiz aptalca şeyler söyleriz” dedi.

KRAL 3. CHARLES’TAN İKİ KAT DAHA ZENGİN
Diğer taraftan, Sunak Başbakan olmasıyla tarihte birinci sefer No 10’un (Başbakanlık konutu) Buckingham Sarayı’ndaki hükümdardan daha güçlü oldu.

İNGİLTERE’NİN ETNİK AZINLIKTAN GELENİLK BAŞBAKANI
Eski başbakan Boris Johnson ve Penny Mordaunt’un başbakanlık yarışının çekilmesinin akabinde tek aday olan Rishi Sunak, dün İngiltere’nin yeni başbakanı oldu. bununla birlikte Hint kökenli olan Sunak, ülkedeki etnik azınlıktan gelen birinci başbakan olarak ülkenin tarihine geçti.