Pompalı Tüfekli Cinayette Fecî Ayrıntı: ‘Sana Nasıl Tecavüz Etmiştim Ama’ Diyerek Bana Geçmişi Hatırlattı

semaver

Global Mod
Global Mod
Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde Ramazan Çar’ı pompalı tüfekle öldürdüğü argümanıyla tutuklanan Kenan Mert, tabirinde, çocukluğunda cinsel istismarına uğradığını, cinayet günü de olayı kendisine bir daha hatırlattığını öne sürdü.

Olay, geçen yıl 8 Ekim’de, Değirmendere Atatürk Mahallesi’nde meydana geldi. Kenan Yavuz (38), meskeninde pompalı tüfekle Ramazan Çar’ı (41) vurdu. Meskenden çıkıp kaçmaya çalışan Çar’ın arkasından giden Yürekli, ateş etmeye devam etti. İhbarla gelen sıhhat takımları, Çar’ın öldüğünü belirledi. Polis grupları de Cesur’u kullandığı pompalı tüfekle birkaç sokak ilerideki mezarlıkta yakaladı. Adliyeye sevk edilen Kenan Yavuz, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olayla ilgili hazırlanan iddianame, Kocaeli 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

“Kimseye bahsedemedim”

Kenan Yiğit, iddianamede yer alan sözüne bakılırsa, ‘Yevmiye ile çalışmaktayım. Ramazan Çar, bizim köylümüz olur. 6-7 yaşlarında köyde hayvan otlatıyordum. Ramazan Çar, benim elimi ve kolumu bağlayarak bana tecavüz etti. Bu hadiseden kimseye bahsedemedim, psikolojim bozuldu. Uyuşturucu bataklığına düştüm. Ramazan Çar, hayvanlara bile tecavüz ederdi. Bu yaşanan olaydan fazlaca etkilendim ve hasımlık besledim. Vakit zaman sokakta karşılaştığımız oluyordu. Kendisi ile karşılaşmamak için memleketler arası gemilerde dahi çalıştım. O yüzden burada hayli bulunmuyordum. Birbirimiz ile hiç konuşmuyorduk. Ruhsal hap kullanıyorum. Aşağı üst 2 yıldır onu öldürme fikri aklıma geliyordu. Ramazan’ın bahsetmiş olduğum istismar olayı ile ilgili toplum içerisinde bana karşı rastgele bir gülmesi ya da diğerine anlatması olmuyordu’ dedi.

“Film orada koptu”

Olay günü yaşananları da anlatan Kenan Bahadır, şunları kaydetti:

‘İzinli olduğumda olay yeri olan meskene, esrar ve içki içmeye gelirdim. O meskene benden öteki giren çıkan olmazdı. Olay günü de esrar ve alkol içmeye gittim. Akşam, Ramazan benim meskenime geldi. Bu olaydan evvel hiç gelmezdi fakat benim kaldığım yeri bilirdi. Ramazan geldiğinde bana, ‘Nasıl da senden dedemin, babamın intikamını aldım. Sana nasıl tecavüz ettim’ diyerek olayı hatırlattı. Ben de anlık hışım ile art odadaki pompalı tüfeği aldım. İçerisine 3 tane fişek koyarak, Ramazan’ın karın ve göğüs bölgesine üçünü de ateşledim. Birinci sıktığım kurşun ayağına geldi. Başkalarını de amaç gözetmeden sıktım. Kurşunların nereye geldiğini hatırlamıyorum. Öbür odadaki 3 fişeği almaya gittiğimde, Ramazan aşağı kaçtı. Peşinden koştum. Aşağıda merdivenin tabanında ona 3 el daha ateş ettim. Yere düşmüştü ve kımıldamıyordu. Rastgele ateş ettim. Aslında Ramazan’ı öldürmek istemiyordum fakat olay günü yanıma gelince sinema orada koptu ve onu öldürdüm.’

“Adli tıp raporu da belgeye girdi”

İddianamede; polis olay yeri inceleme tutanağı, görgü şahitlerinin sözleri, kriminal laboratuvarın raporu ve bölgeden toplanan güvenlik kamerası görüntülerine de yer verildi.

Güvenlik kamerası incelemelerine nazaran; olay öncesi Ramazan Çar’ın bölgedeki hemşehri derneğinde bulunduğu, Kenan Mert’in daha sonradan bu derneğe gelerek Çar’ın yanına gittiği, ikilinin bir süre konuştuktan daha sonra Cesur’un başıyla işaret ederek Çar’ı dışarı çağırdığı bilgisine yer verildi. bir arada dışarı çıkan ikilinin peş peşe yürüyerek Kenan Mert’in konutuna gittikleri belirlendi. İsimli Tıp Kurumu’nca evraka eklenen raporda ise Mert’in Ramazan Çar tarafınca istismar edildiğine dair kanıt sunmaması ve ortadan 30-35 yıllık müddet geçmiş olması niçiniyle tıbbi istikametten rastgele bir tespit yapılamayacağı açıklandı.

“Önceden tasarladı”

Cumhuriyet savcısı da Kenan Cesur’un öldürme aksiyonunu evvelinde tasarladığına kanaat getirdi. Sanığın, Ramazan Çar’ı yaklaşık 2 yıldır öldürmeyi düşündüğü, olay günü maktulü öldürme kastıyla hareket ettiği, bir biçimde konutuna gelmesini sağlayarak, konuttaki pompalı tüfek ile art geriye Çar’ın hayati bölgelerine ateş ettiği, meskenden kaçmaya çalışınca da takip ederek ateş etmeye devam ettiği ve baş bölgesine nişan alarak, taammüden öldürdüğüne vurgu yapan cumhuriyet savcısı, Kenan Mert’in ‘tasarlayarak taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası ile yargılanmasını talep etti.