Pakistan’da sel felaketi: Can kaybı bini aştı

Leila

Global Mod
Global Mod
Pakistan’da Haziran ayından bu yana devam eden muson yağmurlarının yol açtığı sel ve taşkınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı bini aştı. Ulusal Afet İdare Kurumu tarafınca Pazar günü yapılan açıklamada, yalnızca son 24 saat ortasında 119 kişinin hayatını yitirdiği açıklandı. Açıklamada, sel ve taşkınlarda hayatını kaybedenlerin sayısının bin 33’e yükseldiği kaydedildi.

Pakistanlı yetkililerin verdiği bilgilere nazaran, muson yağmurlarının niye olduğu sel ve taşkınlar ülkede nüfusun yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan 33 milyondan fazla kişiyi olumsuz etkiledi. Sel ve taşkınlar kararı yaklaşık bir milyon konut büsbütün yıkıldı yahut ağır hasar gördü.

Sel ve taşkınlar ülkede nüfusun yaklaşık yüzde 15’ini olumsuz etkilediFotoğraf: Abdul Majeed/AFP

Olağandışı şiddetli yağış

Pakistan hükümeti Haziran ayının ortasından beri devam eden şiddetli yağışlar niçiniyle geçen hafta ülkede olağanüstü hâl ilan etti.

Pakistan’da, her yıl haziran ile eylül ayları içinde muson yağmurları yağıyor. Tarım ve ülkedeki su kaynakları açısından büyük ehemmiyet taşıyan muson yağmurları sel ve taşkınlara da yol açabiliyor. Pakistan’da son olarak 2010 yılında yaşanan sel felaketinde ülkenin yaklaşık beşte biri sular altında kalmış, 2 bine yakın insan hayatını yitirmişti.

Pakistan’da olağanüstü hâl ilan edildiFotoğraf: Asif Hassan/AFP

Pakistan’da bu yıl olağandışı şiddetli yağışların görüldüğü belirtiliyor. Pakistan İklim Muhafaza Bakanı Sherry Rehman, toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda ülke tarihli en şiddetli yağışların bu yıl görüldüğünü tabir etti. Meteoroloji uzmanları da Pakistan’da bu yıl rekor seviyede sel ve taşkınların yaşanabileceği konusunda ilkbahar aylarında ihtarda bulunmuştu. Ülkede bu yıl ilkbaharda hava sıcaklığı olağandışı yüksekti.

Türkiye yardım gönderdi

Pakistan hükümeti, Perşembe günü memleketler arası yardım davetinde bulunmuştu. Türkiye de Pakistan’a yardım eden ülkeler içinde bulunuyor. Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafınca yapılan açıklamaya bakılırsa, Türkiye Pakistan’da meydana gelen seller niçiniyle fazlaca sayıda kişinin hayatını yitirdiği ve yaralandığı afet bölgesine, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ilişkin iki askeri kargo uçağı ile insani yardım gereçleri gönderdi.

AFP, dpa, DW/JD, CÖ