Orduya katılan Ukraynalı gazeteci ömrünü kaybetti: Zelenskiy ‘bedelini ödeyecekler’ diyerek duyurdu

Leila

Global Mod
Global Mod
Rusya ile Ukrayna içinde 24 Şubat’ta başlayan savaş devam ediyor. Biroldukca Ukraynalı, topraklarını savunmak için ülkede kalarak Rus askerlerine karşı savaşıyor.

Savaşta iki ay geride kalırken Ukrayna’daki can kayıpları da giderek artıyor.

ZELENSKİ ŞAHSEN DUYURDU: HER VAKİT EN CESURLAR ARASINDAYDI

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski bu sabah erken saatlerde yaptığı açıklamada, 36 yaşındaki Ukraynalı Gazeteci Oleksandr Makhov’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

“Bugün konuşmama bir öykü ile başlayacağım. Bu kıssa tanınmış bir gazeteci olan Oleksandr Makhov hakkında.” diye kelamlarına başlayan Zelenski, Ukrayna’nın Kharkiv bölgesindeki İzium kenti yakınlarında öldüğü belirtilen genç adam hakkında şunları söylemiş oldu;

“Ukrayna ve Dom TV kanallarındaki haberlerini eminim görmüşsünüzdür. Kendisi Vatansever, samimi ve hep kibirden uzak bir tanesiydi. Her vakit en cesurlar içinde birinci sıralardaydı. Rusya bu mevtin sorumluluğunu üstlenecek, bedelini ödeyecek. Ukrayna için zafer kazanacağız”

GAZETECİLİĞİ BIRAKIP ORDUYA KATILMIŞTI

Makhov, Rusya ile savaşın başlangıcında askerlik hizmeti için istekli olmadan evvel Ukrayna televizyonunda canlı yayın muhabir tanesiydi. Savaşın başlaması ile gazeteciliği bırakıp orduya katılmıştı.

NİŞANLISINA ‘İYİLEŞECEĞİM’ DİYE KELAM VERMİŞTİ

28 Nisan’da şarapnel kesimi çarpması kararı yaralanan Makhov Facebook’tan fotoğrafını paylaşarak nişanlısı Anastasia Blyshchyk’a düğündilk evvel iyileşeceğinin kelamını vermişti.

‘LÜTFEN KUSUR VAR DEYİN’

Makhov’un nişanlısı mevt haberinin akabinde Facebook’tan yaptığı yürek burkan paylaşımda, ‘İnanamıyorum. O yaşıyor, lütfen bana bunun bir kusur olduğunu söyleyin’ dedi.

2015 YILINDA DA ÇATIŞMALARA KATILMIŞ

Markhov’un mesleğine orta verip ülkesi için savaşması bir birinci değildi. Genç adam daha evvel de 2015 yılında Donbas bölgesindeki Rus ayrılıkçılarla çatışmalara girmişti.

Mevcut çatışmanın başlamasından kısa bir süre evvel Coffee or Die Magazine’e konuşan Markhov “Bir gazeteci olarak yaptıklarımın kâfi olmadığını hissettim ve bir asker olarak düşmanla savaşmak istedim.

Bir gazeteci olarak ölebileceğini biliyorsun. Karşı tarafın seni öldürebileceğini biliyorsun ancak beraberinde maksat olmadığın da hissediyorsun.

Öte yandan bir asker olarak düşmanın seni öldürmek istediğini biliyorsun. Seni öldürmeye çalışıyorlar. Bu fazlaca farklı bir his. bir daha savaşa gitmeye hazırım.” demişti.

SAVAŞTA HAYATINI KAYBEDEN 8. GAZETECİ

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda bulunan Izyum kentinde hayatını yitiren gazeteci Makhov’un, 2 aydan daha uzun müddettir devam eden savaşta hayatını kaybeden 8. gazeteci olduğu öğrenildi.