On yıllık inovasyona giriş – Haberler

Muqe

New member
Röportaj 29 Aralık 2021’de Handelsblatt’ta yayınlandı. Soruları Barbara Gilmann sordu.

Göreve başlayalı henüz yirmi gün olan Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı’nın uzun bir yapılacaklar listesi var. Bettina Stark-Watzinger’in Federal Araştırma Bakanı olarak ele alacağı ilk projelerden biri, tarih, Alman Transfer ve İnovasyon Ajansı. Ajans, tavsiye ve uzmanlığın bir arada sunulduğu tek duraklı bir mağaza gibi kurulmalıdır. Federal Bakan, Federal Cumhuriyet’teki önemli kaynakları kullanmak istiyor: Bettina Stark-Watzinger, “Almanya’da yapılmış geleceğin teknolojisini birlikte yaratabileceğimiz çok sayıda parlak zihne sahibiz” diyor. Bir araştırma veri ağı da genişletilecek. Bakanın hedefi, “On yıllık bir inovasyona başlamak istiyoruz”.

Federal Eğitim Bakanı, hızla başlatmak istediği eğitim ve öğretim alanında da büyük projeler üstlendi. İşte onları isimlendiriyor BAföGreformun yanı sıra mesleki eğitim için mükemmellik girişiminin başlangıcı.

Nitelikli işçi açığına tepki vermek için bakanın iki çözümü var: “Bir puan sistemi ile vasıflı işçilerin göçünü kolaylaştıracağız ve Mavi Kartı akademik olmayan mesleklere de yayacağız”. Ayrıca sürekli eğitime güveniyor. Yani yaşam şansı ile olmalıBAföG yeni bir enstrüman oluşturulacak ve eğitim tasarrufları teşvik edilecektir. Amaç, herkes için ileri eğitime erişimdir. Bettina Stark-Watzinger önlemleri şöyle özetliyor: “Önemli olan, gelecekte herkes için daha fazla fırsatın olacağı.”

Ayrıca, Federal Eğitim Bakanı okulların kapatılmasına karşı sesini yükseltmeye devam ediyor ve okullarda mobil hava filtrelerinin genişletilmesi gibi testlere ve hijyen önlemlerine giderek daha fazla güveniyor.