Norbert Bisky ve Doğu'daki diğer sanatçılar sağla mücadeleye nasıl kararlılar?

Leila

Global Mod
Global Mod
Sağa kayma zamanlarında Doğulu sanatçılar insanları oy kullanmaya çağırıyor. Berlinli Norbert Bisky ve Leipzig'den ressam arkadaşları – David Schnell, Kristina Schuldt ve diğerleri – kırsal alanları sağcı iklime ve ayrıca kasıtlı olarak kışkırtılan Doğu Almancılığa karşı harekete geçirmeyi amaçlayan bir poster kampanyası başlattılar. Siparişsiz, basit ve düşük eşikli.

Ünlü ve daha az tanınan ressamların posterleri Saksonya'da ve şimdi de diğer doğu Almanya eyaletlerinde sokaklara, direklere ve çitlere yapıştırıldı. Herkes bunları çevrimiçi olarak özgürce indirebilir, yazdırabilir ve başkalarına aktarabilir. Herkes için sanat.

Doğu daha sağa mı kayıyor? 9 Haziran'daki yerel ve Avrupa seçimlerinin yanı sıra yaz sonunda Saksonya, Thüringen ve Brandenburg'da yapılacak eyalet seçimleri de bu durumu belirleyecek. Ancak son seçimler herkesin oy kullanma hakkını kullanmadığını zaten gösterdi. “#makeyourcross” kampanyası bunu değiştirmek istiyor. Bu fikrin arkasında Saksonya'daki 140'tan fazla kültürel girişimi, kulübü ve sergi mekanını bir araya getiren Kompliz* kolektifi var.

Norbert Bisky#haçını yap

Leipzig yerlisi olan ve Sakson şehri ve sanat ortamıyla yakından bağlantılı olan Norbert Bisky, katılmayı hemen kabul etti. Buluştuğumuzda nedenini açıklıyor: “Wurzen ile Torgau arasındaki bölgeyi tanıyorum ve bir zamanlar okul tatillerini ailemizin çardakında orada geçirmiştim. Bugün bölge sağcılar tarafından yönetiliyor ve rahatsız ediliyor.”

Bisky, Leipzig'li sanatçı arkadaşlarının yıllardır büyük şehir ortamını, “konfor bölgesini” terk edip, zorlu projeleriyle küçük kasabalardaki gençlik kulüplerini ve belediye sergi alanlarını maddi ve içerik açısından aktif olarak güçlendirmelerinden etkilendiğini söylüyor ” Land insicht eV”.

David Schnell

David Schnell#haçını yap

Konuşmamıza katılan, bu öncülerden biri olan ve öğrenim görmek için Kuzey Ren-Vestfalya'dan Leipzig'e taşınan ressam David Schnell, kendisinin ve birçok sanatçı arkadaşının bunu neden yıllardır yaptığını açıklıyor: Döbeln, Delitzsch, Zittau, Wurzen'de . “Sağcı ve muhafazakar muhafazakarların hakim olduğu tekliflere 'alternatif' olarak radikallere karşı bir örnek oluşturuyoruz.”

Düşen belediye binası kuleleri

Schnell'in Berlin'deki meslektaşı Norbert Bisky geçen yıldan bu yana aşırı sağcıların kuşatması altındaki Zwickau sanat derneği “Güncel Sanatın Dostları”nı güçlendiriyor; örneğin “Brücke” ekspresyonisti Max Pechstein'ın resimlerinden oluşan bir sergiyle. şehrin oğlu. “#machdeinkreuz” kampanyasına, yıkılan belediye binası kulelerini, havada yuvarlanan figürleri, hem jeopolitik hem de jeopolitik açıdan etkilenen karışık duruma inanamayarak elini gözlerinin önünde tutan öndekini gösteren etkileyici bir poster görseliyle katkıda bulundu. ve ideolojik olarak dar görüşlü, saldırgan tartışma kültürü.

“Motifi geçen sonbaharda boyadım” diyor. “Kendiliğinden ve iç baskılarla, olayların tam ortasında, Ukrayna, Hamas terörü, Gazze savaşı, artan protesto dalgası, antisemitizm, şiddet, giderek artan çatışmalar. Eli gözlerinin önünde olan figür benim açımdan neredeyse umutsuz bir tepkiydi. Trafik işaretlerini değil, beni ilgilendiren şeyleri çiziyorum. Resimlerimde her zaman politik temalara yer versem de iş resim yapmaya geldiğinde sınırımda olduğumu hissettim.”

Kristina Schuldt

Kristina Schuldt#haçını yap

Korkusunu, heyecanını ve endişesini dile getirmeye çalıştı. Ne daha fazlası ne de daha azı. Kampanya sonucunda Bisky'nin yağlıboya tablosu artık sanatçı arkadaşlarının 40'tan fazla seçim posterinden biri haline geldi.

Ve aksiyon devam ediyor; 1 Eylül'de Saksonya'da yapılacak eyalet seçimlerine kadar. “İster şehirlerde ister kırsalda olsun, yaşlarına bakılmaksızın insanların haçı doğru yerden yapacakları konusunda umut doluyum” diyor. Siyasi kararlardan, hatalardan ve politikacıların bahanelerinden öfkelenseler, sinirlenseler, hayal kırıklığına uğrasalar bile, AB'yi ortadan kaldırmak isteyen demokrasiyi küçümseyenleri ve diktatörlük hayranlarını yine de reddediyorlar. Açıkça ve internette nefret yayan, milliyetçi sloganlar atanları, duyarlı insanların durdurması gerekiyor. Rengarenk posterlerimizle nefret yiyen bu insanların fikrini değiştirmeyeceğiz. Ancak çoğunluğu güçlendirebilir, şüphecileri ve kararsızları cesaretlendirebiliriz.”

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Oy vermemek aptalca ve seksi değil

Bisky vatandaşların ve gençlerin sağduyusuna güveniyor. “16 yaşındaki gençlerin ilk kez oy verebilmelerinin ve gelecekleri hakkında karar verebilmelerinin iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Henüz buna hazır olmadıkları yönündeki çekinceleri aptalca buluyorum. “Bir bakış açısına sahip olacak kadar genç olamazsınız” diyor. Oy vermekten hoşlanmayanlara, kayıtsız, rahat ve kayıtsız olanlara ise şöyle cevap veriyor: “Haçını yap! 9 Haziran'da hava güzelse, yüzme havuzuna veya göle gitmeden önce oy verin ve haçınızla fikrinizi belirtin. Onunla bir şeyleri değiştirebilirsiniz. Oy verme hakkı için atalarımız inatla, sıkı bir şekilde ve hatta özgürlüğü, sağlığı ve hatta yaşamı riske atarak mücadele etti. Neden bu kadar çok kişi bu değeri unuttu?”

Ricarda Roggan

Ricarda Roggan#haçını yap

Leipzig'de ressamlık yapan ve bir zamanlar Neo Rauch'un yüksek lisans öğrencisi olan Kristina Schuldt, “seçmen-yoksul” terimini düşündüğünde, Almanya'daki kadınların 1919 yılına kadar oy hakkı için ne kadar mücadele verdiklerini anlıyor. “#machdeinkreuz” posteriniz, gerçeklik zemininde ve bir grup halinde topuklu ayakkabılarına güvenen kadınların bacaklarını gösteriyor. Kendini uzun uzun anlatmak istemiyor, kısa ve öz bir şekilde dizelerle açıklamasını bizlerle paylaşmayı tercih ediyor: “Ben kadınım! Ve ben güç istiyorum! Dünyada söz sahibi olmak istiyorum! Ve barış! Oy vermeyen herkes sıkıcıdır. Ve aptal. Ve seksi değil.

Bu oturuyor. Tıpkı David Schnell'in poster motifi gibi. Bir fotoğraf drone eyaletin üzerinde uçuyor gibi görünüyor. İç içe geçmiş evlere ve bir şekilde uğursuz bir gerilim altında olan evlere doğru.

Ona, yeniden birleşmeden bu yana geçen 35 yıl içinde yeni asfaltlanmış sokaklara ve ustaca döşeli meydanlara sahip olan Doğu Almanya'daki bu sevimli küçük kasaba ve köylerin görünürdeki cennetine endişeli bakışının bu olup olmadığını sorduğumda, Şehir merkezinde kültürel bir buluşma noktası veya süpermarket, fırın, kasap var, banka, postane, bar veya ambulans yok ve otobüsün günde iki defadan fazla çalışmadığı Leipzigli ressam şunları söylüyor: genel bakış ile kuş bakışı görünüm. Aynı zamanda görüntü alanını tamamen dolduran manzaranın üzerinde süzülüyorsunuz, böylece bir şekilde onun tam ortasında oluyorsunuz. Aslında kuş bakışı deyince aklıma drone görüntüleri de geliyor, bir nevi gözetleme, hiçbir şeyin kaçmadığı bir görüntü. Küçük kasaba, köy bir çeşit dönüşüm ya da çözülme içinde gibi görünüyor.”

Doğal olarak konuşursak, diye devam ediyor David Schnell, bir seli fark edebilirsiniz. “Bu kesinlikle bir talihsizlik, tehlike veya uyarı olarak yorumlanabilir veya resimsel anlamda tam tersi, sabit yapıların çözülmesi olarak yorumlanabilir. Toplumsal olan odak noktasına geliyor ama ilişkiler değişiyor. Sivil yapılar daha geniş ve daha derin bir şeye açılıyor. Broşür veya doğrudan oy pusulası olarak yorumlanabilecek, insanları dönüşüm sürecine katılmaya çağıran geometrik şekiller gökyüzünden süzülüyor.”

Maya Behrmann

Maya Behrmann#haçını yap

Daha sonra onun “#machtdeinkreuz” katkısının, başlatılmasına yardımcı olduğu “Görünen Yer” girişimiyle nasıl bağlantılı olduğunu bilmek istiyorum. Şunu doğruluyor: Derneği, Kompliz* poster kampanyasının kırsal alanlardan yaklaşık 80 girişim üyesiyle diyalog halinde oluşturulduğu ağ toplantısına ortak finansman sağladı. Kulübü ayrıca demokrasi festivallerinin masraflarını da karşıladı. “Land insicht eV olarak biz Leipzigli sanatçılar Haberin Detaylarıda çalışıyoruz ve ülkedeki yaratıcı potansiyelin finansmanını sağlıyoruz. İlk defa poster kampanyasında sanatsal olarak da aktif olarak yer alıyoruz.”

Umut ve karışık duygular

Peki ya David Schnell'in, korkunun küçük kız kardeşinin, sağ kanadın dönüşünün yavaşlatılabileceğine dair umudu? Bir süre düşünüyor ve ardından şöyle diyor: “Saksonya'da yaklaşan seçimlere karışık duygularla bakıyorum, özellikle de eyalet seçimlerinde AfD'nin anketlerde hâlâ yüzde 30'dan fazla oy alması nedeniyle. Aynı zamanda temaslarımız aracılığıyla bazı belediyelerin AfD gibi sağcı partilere ve örneğin anayasaya aykırı Üçüncü Yol'a ne kadar dahil olduklarını da görüyoruz. Bu korkutucu. Ancak buna karşı ne kadar çok kişinin sokağa çıktığını ve bu konuda bir şeyler yapmaya çalıştığını da gördük. Bir şeyler hareket ediyor gibi görünüyor ve toplumda son eyalet seçimlerinden önce fark etmediğim bir farkındalık ortaya çıkıyor. Bu yüzden bunun devam etmesini umuyorum!

Tüm posterler machdeinkreuz.de adresinden ücretsiz olarak indirilebilir.