Münih’ten bir İngiliz kadın, yeni KW direktörü olarak Berlin’e geliyor

Leila

Global Mod
Global Mod
KW Çağdaş Sanat Enstitüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, küratör Emma Enderby’nin Mayıs 2024’ten itibaren yeni sanat eserleri direktörü olacağını duyurdu. İngiliz, sekiz yıl sonra şirketten ayrılan Krist Gruijthuijsen’in yerini aldı. Gruijthuijsen, 1 Temmuz 2016’dan bu yana KW’nin direktörlüğünü yapıyor; sözleşmesi 2021’de yönetim kurulu tarafından üç yıl daha uzatılmıştı. Enderby, sergi ve etkinlik programına Ocak 2025’ten itibaren başlayacak; O zamana kadar Krist Gruijthuijsen ve küratöryel ekibinin bundan sorumlu olmaya devam edeceği söyleniyor.

Enderby şu anda Münih’teki Haus der Kunst’ta baş küratör olarak program ve araştırma bölümünün başkanıdır ve modern ve çağdaş sanat alanında yazar ve öğretim görevlisidir. İngiliz, daha önce The Shed’in kıdemli küratörü olarak New York’taki kurumun kuruluşunda yer almıştı. Public Art Fund ve Londra’daki Serpentine Galerileri gibi çeşitli kurumlarda çalıştı, çeşitli üniversite ve kurumlarda öğretim görevlisi olarak görev yaptı ve editör ve yazar olarak çok sayıda yayın ve katalogdan sorumludur. Emma Enderby eğitimini University College London ve Oxford Üniversitesi’nde tamamladı.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Mesajında arama komitesine teşekkür ediyor ve “bu yeni yolculuğu sabırsızlıkla bekliyor”. Enderby, onun için Auguststrasse’deki sanat eserlerinin “Berlin sanat ortamında benzersiz olduğunu çünkü sanatçılara ve daha geniş bir kültürel ortama bir yuva sunduklarını ve Berlin ile KW’nin sanat için merkezi bir merkez olduğunu göstermek istiyorum” dedi. randevusu hakkında.

Evin yeni yönetimine yönelik arayış süreci, KW ve Berlin Bienali’nin sponsor birliği tarafından kültür yönetimiyle işbirliği içinde düzenlendi. Bu amaçla uluslararası sanat dünyasının tanınmış 30 temsilcisinden aday önerileri istendi. Bir arama komitesi duruşmaya davet edilen adayların kısa listesini oluşturdu. Arama komitesinin Emma Enderby’ye verdiği oy oybirliğiyle alındı.

Mektupta Kültür Senatörü Joe Chialo (CDU) Krist Gruijthuijsen’e teşekkür ediyor ve şu ifadelerle sevincini ifade ediyor: “Emma Enderby’de artık Münih, Londra ve New York’tan mükemmellik getiren ve evi tek bir eve dönüştürecek bir yönetmen kazanıldı. 2025’ten itibaren yeni bir sanatsal dönem başlayacak. Berlin için bir zafer!”