Mezuniyet merasimleri gençleri yeni hayatlarına uğurluyor

Muqe

New member
Mezuniyet merasimlerinin ortasında emek, muvaffakiyet, heyecan ve yeni başlangıçlar var.

Pırıl pırıl gençleri hayata uğurlamanın onurunu ile mezun veren üniversitelerden biri de İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) oldu.

Bu yıl 17. mezunlarını veren İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 10 bin öğrenci kep attı.

Törene, İAÜ Mütevelli Heyeti Lideri Doç. Dr. Mustafa Aydın, İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, akademik ve idari çalışanlar, veliler ve mezun olacak öğrenciler katıldı.

Renkli imajlara sahne olan mezuniyet merasiminde gençlerin heyecanı ve aileler gururu iç içeydi.

“Sorulmamış soruları soran, sorgulayan gençler yetiştiriliyor”

Açılış konuşmasında hayli gururlu ve keyifli olduğunu söz eden Aydın, ailelere öğrencilerin üstündeki emekleri için teşekkürlerini sundu. Üniversitelerin yalnızca diploma veren kurumlar olmadığını söyleyen Aydın, “Üniversiteler tüm baskılardan uzak, sorulmamış soruları soran, sorgulayan gençlerin yetiştirildiği kurumlardır.” dedi.

“Diploma anahtardır”

Aydın konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Değerli öğrencilerim, bugün pasaportlarınızı alacaksınız. O pasaportların yanında sizlere bir de anahtar vereceğiz, diploma vereceğiz. O anahtarlar şu anda yalnızca bir kapıyı açabilir. O anahtarların yarın her türlü kapıyı açmaları için onları daima yenilemeniz gerekir. Yoksa yarın hiç bir kapıyı açamazsınız. Daima kendinizi geliştireceksiniz. Daima dünyayı, teknolojiyi takip edeceksiniz. şahsi gelişmeniniz, güne ayak uydurmuyorsa aldığınız diplomaların kıymeti yoktur, yalnızca bir kağıt modülünden ibaret olur. Asla unutmayın.

Önce insan olacağız

Benim merhum babam sıkıntısı ki ‘önce insan daha sonra Hıristiyan, evvel insan daha sonra Yahudi, evvel insan daha sonra Müslüman’. Evvel insan olacağız. İnsanlığımızı kaybetmeyeceğiz. Adil olacağız. İnsani kıymetlere sahip çıkacağız. Sizleri bir ateş böcekleri üzere dünyaya salacağımız bugünde, gideceğiniz her ortamı aydınlatacağınıza yürekten inanıyorum. Bu hislerle sizi hayata uğurlarken mezuniyetinizi yürekten tebrik ediyorum. Sizlere; alnınız, yolunuz, bahtınız açık olsun diyorum. Hepinizin gözlerinden öpüyorum.”

Yaş kütüğüne plaket çakıldı

Konuşmaların akabinde yaş kütüğüne plaket çakıldı ve İAÜ andı okundu. Akabinde fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincisi olan öğrenciler kep atarak mezuniyet coşkusunu paylaştı. Merasim, katılanların birlikte çektirmiş olduğu aile fotoğrafı ile bitmiş oldu.

Etiketler

İstanbul Aydın Üniversitesi mezuniyet Mustafa Aydın üniversite