Mansmann: “Hidrojen ekonomisini serbest bırakmalıyız”

Muqe

New member
Haberler: Bay Mansmann: Neden yeşil hidrojene ihtiyacımız var?

Till Mansmann: Fosil hammaddelerden bağımsız olmak istiyoruz. Enerji geçişinin başarılı olması için bu gereklidir ancak inanılmaz derecede büyük bir zorluktur. Başlangıçta ağırlıklı olarak yenilenebilir enerjilere odaklandık ancak yenilenebilir enerjilerin değişken kullanılabilirliğinin büyük bir sorun olduğu gerçeğini göz ardı ettik. Ancak bunun bir çözümü var ve ben buna kesinlikle inanıyorum ki o da hidrojen olacaktır.

Yenilenebilir enerjiler artık çoğunlukla fosil enerjilerden daha ucuz, ancak hidrojen hâlâ pahalı. Bu durum enerji dönüşümü açısından bir sorun teşkil edecek mi?

Roma Kulübü yıllar önce petrolümüzün tükeneceğini öngörmüştü. Yanılmıştı ve neredeyse şunu söylemek zorunda kalacaksınız: ne yazık ki. Çünkü fosil enerjimiz tükenseydi çok önceden bir alternatifimiz olurdu. Artık fosil yakıtlar hâlâ mevcut olsa da bir çözüm bulmamız gerekiyor; dolayısıyla alternatiflerin daha iyi olması gerekiyor. Taş Devri taşların tükenmesi nedeniyle sona ermedi; bronz ve demir gibi daha iyi yöntemlerin geliştirilmesiyle sona erdi. Bugün şunu söyleyebiliriz: Fosil Taş Devri sona ermeli. Ve hidrojen geleceğimizin bronzu ve demiri olacak.

Hidrojen ekonomisine yönelik bu değişim için ne olması gerekiyor?

Hidrojen ekonomisinin teknolojik olarak nasıl uygulanabileceği hakkında zaten çok şey biliyoruz. Ancak bu teknolojileri enerji dönüşümü için ihtiyaç duyduğumuz ölçekte hayata geçirmek için hala yapmamız gereken inanılmaz miktarda araştırma ve geliştirme var. Bunun için de üniversitelerde, araştırma kurumlarında ve şirketlerde temel araştırmalardan uygulamalı araştırmalara kadar pek çok yeni bilgi ve yeniliğe ihtiyacımız var.

Peki hidrojeni daha verimli üreten elektrolizörler mi yoksa hidrojen sürücüleri mi?

Evet, ancak konu altyapıya gelince, sadece Almanya'da değil, dünya çapında da büyük zorluklar var. Hidrojenin dünya çapında nasıl ve hangi biçimde taşınabileceğini düşünmemiz gerekiyor. Örneğin, daha iyi taşıma için hidrojen nasıl metanole dönüştürülebilir? Yeni vanalar veya kaplamalar gibi görünüşte küçük ayrıntılar bile önemlidir. Hidrojen inanılmaz derecede hafiftir; bu uçuculuk, onun kaçmasını önlemek için yeni valfler geliştirmemiz gerektiği anlamına gelir. Bu olağanüstü bir örnek ama sonuçta çok önemli bir alan. Bütün bunların mümkün olduğuna inanıyorum ama hâlâ yapılacak çok şey var. Oradaki kapasiteleri yönlendirmek de Haberler olarak bizim görevimiz.

Bu iyi bir anahtar kelime: Tüm bu zorluklarda Haberler'nin rolünü nerede görüyorsunuz?

Haberler, Almanya'daki araştırma ortamının siyasi merkezidir. Buradan hidrojen ekonomisine giden yolda yenilikler için önemli adımların atılması gerekiyor. Politikacıların bu konuya nasıl dahil olacaklarının önemli olacağına inanıyorum. Yasaklama her zaman en kolay politik araçtır, bunu mevzuattan biliyorum. Ve elbette bu birçok durumda önemlidir. Ama bazen iyi bir şeyler yaratmak isteyenleri ne kadar engellediğimizin farkına varamıyoruz. Bu nedenle ek kurallarla daha fazla engel oluşturmamaya dikkat etmeliyiz. Hidrojen ekonomisini serbest bırakmamız, kuralları basitleştirmemiz ve engelleri azaltmamız gerekiyor.

…Peki sen ne ile meşgulsün?

Kişisel görevimi, “Yeşil Hidrojen”in inovasyon sorumlusu olarak, Haberler'nin bu alandaki tedbirlerinden elde edilen bulguları kamuoyuna aktaran ve ülkede – hem üniversitelerde hem de araştırma kurumlarında – yapılması gerekenleri gösteren bir elçi olarak görüyorum. şirketlerde. Aynı zamanda eğitime başlayacak gençlere hidrojen ve araştırma konusunda heyecan kazandırmak istiyorum. Böylece bu noktada geleceğimiz için çalışmaya yardımcı olabilirler.

Federal Meclis üyesi olarak önceliklerinizden biri kalkınma işbirliğidir. Haberler'nin yeşil hidrojen araştırma alanında Afrika'daki birçok ülkeyle işbirliği yapması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kalkınma işbirliğinde paternalist bir role kaymamak için her zaman dikkatli olmalısınız. Bugün kalkınma ortağı ülkelerde elbette iyileştirilmesi gereken yapılarla karşılaşıyoruz ama aynı zamanda iyi eğitimli, motivasyonu yüksek, küresel vizyona sahip, deneyimli, birlikte mükemmel çalışabileceğimiz insanlarla da karşılaşıyoruz. Komşu kıtamız Afrika da bu alanda muazzam bir potansiyel sunuyor.

Ne şekilde?

Afrika, yenilenebilir enerjilerin kullanılması ve dolayısıyla hidrojen üretimi için de birçok fırsat sunuyor. Ama orada maddi kaynak ve bilgi eksikliği var. Öte yandan Almanya çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ve bu nedenle ithalata bağımlı, ancak aynı zamanda hidrojen teknolojisini geliştirecek finansal kaynaklara, araştırma ortamına ve şirketlere de sahibiz. Özellikle Afrika ülkelerinin orta ve uzun vadede heyecan verici ortaklar olacağına kesinlikle inanıyorum çünkü birbirimize çok şey verebiliriz. Her adil sözleşme sonuçta bir kazan-kazan ilişkisine dayanır ve özellikle Batı ve Kuzey Afrika'daki ülkelerle devasa kazan-kazan durumlarını hayal edebiliyorum.

Sözleşmelerden ve kazan-kazan durumlarından bahsediyorsunuz: Piyasa bu sorunları büyük ölçüde kendisi çözecek mi?

Önemli olan fosil yakıtları değiştirmemizdir ve bunu yapmanın en iyi yolu alternatifleri daha ucuz hale getirmektir. Sadece ikinci seçenek yasaklardır. Bir geçiş olarak, CO2 emisyonu hakkının satın alındığı sertifikalar aracılığıyla CO2 emisyonlarının fiyatında kademeli bir artış olduğunu görüyorum. Bunun da doğru siyasi araç olduğunu düşünüyorum. Ama sonuçta daha ucuz alternatifler geliştirmek zorundayız ve ben hidrojenin mutlak anahtar teknoloji olduğunu düşünüyorum.