Mansmann: “Hidrojen ekonomisini serbest bırakmalıyız”

Muqe

New member
Haberler: Bay Mansmann: Neden yeşil hidrojene ihtiyacımız var?

Till Mansmann: Fosil hammaddelerden bağımsız olmak istiyoruz. Bu, enerji geçişinin başarılı olması için gereklidir – ancak bu inanılmaz derecede büyük bir zorluktur. Başlangıçta, ağırlıklı olarak yenilenebilir enerjilere odaklandık, ancak yenilenebilir enerjilerin dalgalı mevcudiyetinin büyük bir sorun olduğunu göz ardı ettik. Ancak bir çözüm var ve – kesinlikle buna ikna oldum – bu hidrojen olacak.

Yenilenebilir enerjiler artık genellikle fosil yakıtlardan daha ucuz, ancak hidrojen hala pahalı. Bu, enerji geçişi için bir sorun haline gelecek mi?

Roma Kulübü yıllar önce petrolümüzün biteceğini tahmin etmişti. O yanılıyordu ve insan neredeyse şunu söylemek zorunda: ne yazık ki. Çünkü fosil yakıtlarımız bitmiş olsaydı, uzun zaman önce bir alternatifimiz olurdu. Fosil yakıtlar hala ortalıkta olmasına rağmen, şimdi bir çözüm bulmalıyız – yani alternatifler daha iyi olmalı. Taş Devri, taşlar da tükendiği için değil, bronz ve demir gibi daha iyi olan yeni yöntemler geliştirildiği için sona erdi. Bugün şunu söyleyebiliriz: Fosil Taş Devri sona ermeli. Ve hidrojen geleceğimizin bronzu ve demiri olacak.

Hidrojen ekonomisine geçiş için ne olması gerekiyor?

Bir hidrojen ekonomisinin teknolojik olarak nasıl uygulanabileceği hakkında zaten çok şey biliyoruz. Ancak, bu teknolojileri enerji geçişi için ihtiyaç duyduğumuz ölçekte uygulamak için hala yapacak inanılmaz miktarda araştırma ve geliştirmemiz var. Bunun için de üniversitelerde, araştırma kurumlarında ve şirketlerde temel araştırmadan uygulamalı araştırmaya kadar pek çok yeni bilgiye ve yeniliğe ihtiyacımız var.

Hidrojeni daha verimli üreten elektrolizörler mi yoksa hidrojen sürücüleri mi?

Evet, ancak altyapı açısından da büyük zorluklar var – sadece Almanya’da değil, dünya çapında. Hidrojenin dünya çapında nasıl ve ne şekilde taşınabileceğini düşünmeliyiz. Örneğin, daha iyi taşıma için hidrojen nasıl metanole dönüştürülebilir? Görünüşe göre yeni valfler veya kaplamalar gibi küçük detaylar da önemlidir. Hidrojen inanılmaz derecede hafiftir – bu uçuculuk, onun kaçmasını önlemek için yeni valfler tasarlamamız gerektiği anlamına gelir. Bu olağanüstü bir örnek, ama sonuçta çok önemli bir alt alan. Tüm bunların mümkün olduğuna ikna oldum, ancak daha yapılacak çok şey var. Ayrıca kapasiteleri oraya yönlendirmek de BMBF olarak bizim görevimiz.

Bu iyi bir anahtar kelime: Tüm bu zorluklarda BMBF’nin rolünü nerede görüyorsunuz?

BMBF, Almanya’daki araştırma ortamının siyasi merkezidir. Buradan hidrojen ekonomisine giden yolda yenilikler için önemli temeller atılmalıdır. Siyasilerin bu konuya nasıl müdahil olacağının çok önemli olacağına inanıyorum. Yasaklama her zaman en basit siyasi araçtır, bunu mevzuattan biliyorum. Ve bu elbette birçok durumda önemlidir. Ama bazen iyi bir şey yaratmak isteyenler için bile bunu yapmaktan ne kadar kaçındığımızı fark etmiyoruz. Bu yüzden ek kurallarla daha fazla engel oluşturmamaya dikkat etmeliyiz. Hidrojen ekonomisini serbest bırakmamız, kuralları basitleştirmemiz ve engelleri kaldırmamız gerekiyor.

…Peki sen ne ile meşgulsün?

İnovasyon Görevlisi “Yeşil Hidrojen” olarak kişisel rolümü, BMBF’nin bu alandaki önlemlerinden elde edilen bulguları kamuoyuna aktaran ve ülkede – hem üniversitelerde hem de araştırma kurumlarında ve şirketlerde – ne olması gerektiğini gösteren bir elçi olarak görüyorum. . Aynı zamanda eğitime başlamak üzere olan gençleri hidrojen ve araştırma konusunda heyecanlandırmak istiyorum. Böylece geleceğimiz için bu noktada çalışmaya yardımcı olabilirler.

Federal Meclis üyesi olarak önceliklerinizden biri kalkınma işbirliğidir. BMBF’nin yeşil hidrojen araştırma alanında Afrika’daki birkaç ülke ile yaptığı işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kalkınma işbirliğinde, ataerkil bir role kaymamak için her zaman dikkatli olmalısınız. Bugün, gelişmekte olan ortak ülkelerde elbette gelişmeye ihtiyaç duyan yapılarla karşılaşıyoruz ama orada da iyi eğitimli, yüksek motivasyonlu, küresel düşünen ve deneyimli, mükemmel çalışabileceğimiz insanlarla tanışıyoruz. Ve Afrika, komşu kıtamız olarak bu alanda çok büyük bir potansiyel sunuyor.

ne şekilde?

Afrika, yenilenebilir enerjilerin kullanımı ve dolayısıyla hidrojen üretimi için birçok fırsat sunmaktadır. Ancak fon ve bilgi eksikliği var. Öte yandan Almanya’nın çok fazla enerjiye ihtiyacı var ve bu nedenle ithalata bağımlı, aynı zamanda hidrojen teknolojisini ilerletecek mali kaynaklara, araştırma ortamına ve şirketlere sahibiz. Özellikle Afrika ülkelerinin orta ve uzun vadede heyecan verici ortaklar olacağına kesinlikle inanıyorum çünkü birbirimize çok şey verebiliriz. Günün sonunda, her adil sözleşme bir kazan-kazan ilişkisine dayanıyor ve özellikle Batı ve Kuzey Afrika’daki ülkelerle devasa kazan-kazan durumları hayal edebiliyorum.

Sözleşmelerden ve kazan-kazan durumlarından bahsediyorsunuz: Piyasa bu sorunları büyük ölçüde kendisi çözecek mi?

Esas olan fosil yakıtları değiştiriyoruz ve bunu yapmanın en iyi yolu alternatifleri daha ucuz hale getirmek. Sadece ikinci seçim yolu yasaklar olacaktır. CO2 salınım hakkının satın alındığı sertifikalar aracılığıyla CO2 emisyonlarının fiyatındaki kademeli artışı bir geçiş olarak görüyorum. Bence siyaseten doğru olan da bu. Ama sonunda daha ucuz alternatifler geliştirmek zorundayız ve hidrojeni mutlak anahtar teknoloji olarak görüyorum.