Kılıçdaroğlu: Muhalefet partileri olarak demokrasi için bir ortaya geldik

Professional

New member
Meclis’te partisinin küme toplantısında konuşan CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terörle çaba sırasında bedeninde kurşun taşıyanlara ‘gazilik’ unvanı verilmediğini söyleyerek, “Bu arkadaşlarımız bize geldiler. Toplam 20 bin asker ve polis gazilik unvanı bekliyor. ’15 Temmuz’da tırnağı yaralananlara bu hakkı verdiler fakat bize vermediler’ dediler. ‘Bizi gazi saysınlar, ölürsek bayrağımızla bizi defnetsinler’ dediler. Bununla ilgili Meclis’te kanun teklifleri verdik. MHP de kanun teklifi verdi. Saray’dan gelen kanun tekliflerine el kaldırıyorsunuz. Bu sefer de saray sizin teklifinize el kaldırsın. Hak verirse verilir; verilmezse Millet İttifakı’nda bu hakkı size teslim edeceğiz” dedi.

‘GERÇEK ÖĞRETMEN YASASINI ÇIKARTACAĞIZ’

Kemal Kılıçdaroğlu, bugün TBMM Genel Konseyi’nde görüşmeleri başlayacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifine ait, “Bu yasaya tüm öğretmenler karşı, taraftar olan bir öğretmen bile yok. Tüm öğretmen kardeşlerime sesleniyorum; siz bir irfan ordususunuz. Bu ülkeyi ayağa kaldıracak, büyütecek olan sizlersiniz. Sizin önünüzdeki en büyük mani; Cumhur İttifakı’dır. Bu ittifak, sizi bir yere taşıyamaz. Ancak kelamım söz, gerçek öğretmen yasasını biz çıkartacağız” diye konuştu.

‘HEPSİNİ AÇIKLAYACAĞIZ’

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evvelki gün kendisinin deklare ettiğı ihale dokümanını yalanladığını belirterek, şu biçimde konuştu:

“Bir görüntü yayımlayarak, bir yolsuzluk belgesini gündeme getirdim. Yalnızca belgeyi okudum. ‘O belgenin altında benim imzam yoktur’ diye açıklama yapmaya başladılar. Bakın; 3 Nisan 2018’de bir ihale yapılır, 3 milyar 198 milyon 443 bin 127 lirayı veren firma kazanır. Firmanın özelliği; gerçek bir ihale olması, yarışa girmesi ve bunu kazanması. Artı finansmanını içeriden kendi karşılayacak lakin ihaleyi beşli çeteden biri kazanmaz. Bunun üzerine ihale iptal edilir. bir daha ihaleye çıkılır. Bu ihale kamuya açık değildir. 21 B’ye nazaran, olağanüstü hallerde yapılan bir olay. Ortada zelzele, savaş, yangın yok. Adrese teslim ihaleyi vermek. Beşli çeteden birisine ikram edilir. Ortada 6 milyar fark var. Vakit geçmiş biliyorum. Değerli bir detay var. Beşli çete ismine yurt haricinden para isterler. Kredi mutabakatının kefili, sorumlusu Hazine’dir. Kamu borç idaresi raporu var. İhalenin ismi, borç ölçüsü var. Bugünkü fiyatlarla 18 milyar civarında. Erdoğan diyor ki; benim imzam yok. Sen ihale komitesinde değil, talimat makamındasın. Sayıştay’ın da raporları var. Tarihin yanında ‘Cumhurbaşkanlığı oluru’ ibaresi var. Evrak, kalın bir belge. Onların hepsini açıklayacağız. Erdoğan, dur bakalım; sana daha epeyce sürprizlerimiz olacak. Senin imzan olan dokümanları de açıklayacağız.”

‘YÖNETİMDE İSTİKRAR YOK’

Kılıçdaroğlu, devletin yönetilemediğini savunarak, “Üç günlük elektrik kesintisinin organize sanayi bölgelerinde maliyetinin 5 milyar dolar olduğu söyleniyor. Bunun açıklanması gerekir. Endüstride kullanılan doğal gaza bir yılda yüzde 435 artırım yapıldı. Dış siyasette palavra söylenir mi? İran çıktı bunları yalanladı, sustular. niye yönetemiyorlar, zira idarede istikrar yok. Yönetemediğini görüyor, faturayı bakanlara çıkarıyor. Hazine Bakanı’nı alıyor. 3,5 yılda 3 tane Hazine ve Maliye Bakanı, 4 tane Merkez Bankası Müdürü değişti. Merkez Bankası’nın bir tek işi kaldı para basmak; fiyat istikrarını sağlama falan yok. TÜİK’te 5 kişi nazaranvden alındı. TÜİK Lideri biz gittiğimizde kapıyı açmamıştı ancak ‘Kul hakkı yemem’ dedi ve bakılırsavden alındı” tabirlerini kullandı.

‘MEMLEKETİ ÇOK DAHA ÂLÂ YÖNETECEĞİZ’

Kılıçdaroğlu, 6 muhalefet partisinin bir ortaya gelerek, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ üzerinde çalıştığını anımsatarak, “Biz muhalefet partileri olarak demokrasi için bir ortaya geldik. İnsan hakları, şeffaf bir idare için bir ortaya geldik fakat ezberleri bozuldu. daha sonra; ‘bunlar bir ortaya geldiler lakin bunlar kazanamazlar’ dediler. Mahallî seçimlerde kazandığımızı gördüler. Evet, onların bütün hayallerini yıktık. O niçinle hazmedemiyorlar. Artık; ‘memleketi yönetemez’ diyorlar. Vallahi de billahi de bu memleketi sizin ekibinizden fazlaca daha yeterli epeyce daha hoş yöneteceğiz” dedi.