İsim Tabelasına Döndü: Galata Kulesi’den Reaksiyon Çeken Manzara

semaver

Global Mod
Global Mod
Görüntüsü ve büyüleyici tarihiyle İstanbul’un simgelerinden olan Galata Kulesi’nin kitabe ve duvarı isim tabelasına döndü. Eline kalem alan, 674 yıllık yapıya ismini yazıyor. Kalemle kitabeye ismini yazan bir kişiyi görüntüleyen yabancı turist, bu anları ‘Galata kulesi bir turist tarafınca tahrip edildi. Turist olarak seyahat ederken ve tarihi yerleri ziyaret ederken yeterli davranın, bu adam üzere pislik olmayın’ diyerek paylaştı.

Yüzsenelerdır ayakta olan, İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin birinci görmek istediği yapılardan olan Galata Kulesi’nin kitabe ve duvarı isim tabelasına döndü.

Eline kalem alan, gün ortasında binlerce kişinin ziyaret ettiği, turizm açısından büyük ehemmiyet taşıyan tarihi yapıya yazı yazarak ziyan veriyor.

Kulenin kitabesine yazı yazan bir kişiyi fark ederek görüntüleyen yabancı bir turist, bu anları toplumsal medya hesabından da paylaştı. 674 yıllık tarihi yapıya bu türlü ziyan verilmesine reaksiyon gösteren turist, paylaşımı sırasında İngilizce olarak ‘Galata kulesi bir turist tarafınca tahrip edildi. Turist olarak seyahat ederken ve tarihi yerleri ziyaret ederken âlâ davranın, bu adam üzere pislik olmayın’ diye konuştu.

İşte o görüntü
⬇

Turistlerin ağır ilgi gösterdiği tarihi yapının isim tabelasına çevrilmesine yerli turistler de büyük reaksiyon gösterdi.

Gezmek için ailesi ile bir arada Alanya’dan gelen Haydi Cantemur, tarihe sahip çıkılması gerektiğini belirterek, ‘Ben de işin açıkçası gördüğümde şok oldum. bu biçimde hoş bir tarihi yapıyı bu türlü harabe bir hale dönüştürmeleri, itinasız yazıların yazılması epeyce kırıcı bir şey. Tarihimize saygısızlık diye düşünüyorum. Bu manada biz de birinci kere tatil hedefli geldik ve burayı da görmek istedik. Ancak bu hakikaten bizde olması gereken bir şuur, tarihimize sahip çıkmalıyız. Bu yapılar sahiden bizim geçmişimiz. Bu manada da epeyce kırıcı bir durum. Bu insanların şahsi problemleri var sanırım. Bunların çocukluğuna inmek lazım. Dikkat çekmeye çalışıyor olabilirler. Sevgisizlik, ilgisizlik olabilir. Aile yaşantısında ezalar hayatış olabilir’ dedi.

Arkadaşları ile bir arada Galata Meydanı’nı gezerken duvardaki yazıları fark eden Damla Parıltı isimli öğrenci ise, ‘Biraz üzücü buldum açıkçası. Zira, hayli hoş bir eser ve onu biraz mahvetmişler. Yani buraya anılarınızı kazımasanız da olurdu; isimlerinizi kazımasanız da olurdu. Çok hoş bir imgeyi mahvetmişsiniz o yüzden epey üzücü benim adıma’ ifadelerini kullandı.