İnsani yardım uzmanı ve Soğuk Savaş tarihçisi – Magnum fotoğrafçısı için ölüm ilanı

Leila

Global Mod
Global Mod
11 Eylül 2001'de New York'taki İslamcı terör saldırısının yürek parçalayıcı yakın çekimleri tüm dünyayı dolaştı ve yaygın nefret ve şiddetin hüküm sürdüğü bir yerde hiçbir şeyin güvenli veya kutsal olmadığının bir hatırlatıcısı olarak insanlığın kolektif hafızasında kaldı. Bugün, loncasındaki genç meslektaşları onun hümanist ruhuna uygun olarak, Ukrayna ve Gazze gibi mevcut çatışma ve savaş noktalarında tehlike altında sunduğu şeyi sürdürüyorlar.

Hitler'in Olimpiyat Oyunlarını açtığı ve kozmopolitizmi taklit ettiği 1936 yılında Münih'te doğan Thomas Hoepker, en büyük Alman fotoğraf muhabirlerinden biri, bir “yazar fotoğrafçı” ve efsanevi Magnum ajansının üyesiydi. Fotoğrafları (bununla Leica Onur Listesi'ne girmiştir) Almanya'nın her yerindeki gazete ve dergilerde yayınlandı. Hoepker'in, dünya boksörü Muhammad Ali, Amerikalı fotoğrafçı Elliott Erwitt ve Doğu Almanya'dan sürgün edilen söz yazarı Wolf Biermann gibi dünya olaylarındaki önemli şahsiyetlerle yoğun dostlukları vardı.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Hoepker bir yardımseverdi ve Soğuk Savaş'ın tarihçisi oldu. Bölünmüş Almanya'da, onlarca yıldır Duvar'ın her iki tarafındaki insanların günlük yaşamını ve yaşamlarındaki değişiklikleri belgeledi. 1959 gibi erken bir tarihte bir rapor için Doğu Almanya'ya gitti. Hatta 1974'te kapsamlı bir dizi için üç yıllığına Doğu Berlin'e taşındı.

Thomas Hoepker: Gerçeği çarpıtmadan kışkırtın

Hoepker, rapor ve portreleriyle ilgili şunları söyledi: “Yapay sansasyon yaratmadan, gerçeği çarpıtmadan, fotoğraflarımla kışkırtmaya çalışmak istiyorum. Ama ara sıra yardım edecek bir şeyin harekete geçmesini istiyorum.”

Afrika'dan Latin Amerika'ya kadar tüm kıtaları dolaşan bu gözlem ve hümanist belgeleme ustasının, 10 Temmuz'da Santiago de Chile'de ailesinin yanında öldüğü haberi geldi. Yedi yıldır Alzheimer hastasıydı ve 88 yaşındaydı.